Головна » Статті » Середня школа » Основи здоров ’я 7 клас

Урок- тренінг 7 клас Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання

Урок- тренінг 7 клас Туберкульоз - небезпечне інфекційне захворювання.

 

Мета:

* ознайомити учнів з базовою інформацією про туберкульоз і методами профілактики цього захворювання;

* пояснити шляхи зараження туберкульозом і умови, що сприяють розвитку цього захворювання;

* формувати навички по самовихованю, саморегуляції поведінки шляхом опрацювання учнями способів самоорганізації особистої діяльності на тренінгу;

* виховувати доброзичливість, комунікативність при роботі в групі.

Тип уроку: урок-тренінг

Обладнання і матеріали:

* аркуши паперу

* олівці, фломастери, маркери;

* клей, скотч, ножиці;

Що підготувати заздалегідь:

* плакат „Правила роботи в групі”;

* опорні схеми, плакат “Очікуваня”, паперові кораблики, роздатковий матеріал.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент.

Вправа на підготовку учнів до роботи, створення комфортної атмосфери, яка сприяє згуртованості групи.

Знайомство

Інструкція: Діти, зараз ви об’єднаєтеся в пари і протягом кількох хвилин візьмете інтерв’ю один у одного для того, щоб потім представити групі свого партнера.

Орієнтовні питання для інтерв’ю:

* колір настрою партнера за парою;

* заповітна мрія.

Після закінчення інтерв’ю відбувається почергове представлення всіх учасників.

 

Вправа на визначення очікувань

Учні на стікерах, вирізаних у формі кораблів, записують свої очікування, приклеюють їх на плакаті «Береги», де з обох боків моря зображені береги – «Берег надій» і «Берег реалізованих сподівань».

 

ІІ. Актуалізація теми.

Мозковий штурм:

- Які ви знаєте інфекційні захворювання?;

- Назвіть шляхи проникнення інфекції в організм людини?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Коротке інформаційне повідомлення.

Туберкульоз – одна із найпоширеніших хвороб цивілізації, відома ще з давнини. Встановлено, що єгипетські мумії, вік яких понад 4 тис. років мають кістки уражені туберкульозом.

Збудник туберкульозу відкрив нім. Учений Роберт Кох у 1882 році, його назвали на честь вченого – паличкою Коха (таблиця). Палички (бацили) Коха дуже стійкі – гинуть при кип’ятінні 100 С , у навколишньому середовищі зберігаються до 12 місяців; знищують його ультрафіолетові промені і препарати що містять хлор.

З 1995р. в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу.

Більшість людей, заражених збудником туберкульозу, залишаються здоровими внаслідок імунітету – вродженого або набутого після щеплення. Туберкульоз - інфекційне захворювання легень (таблиця), кісток, внутрішніх органів. Якщо бацили не виходять за межі горбиків – осередків ураження, то процес називають закритим. Така людина є незаразна. При відкритій формі туберкульозу відбувається розпад легеневої тканини і бацили Коха виділяються із мокротинням, такий хворий дуже небезпечний. Чому ж це захворювання уражає людей і нині? Невже неможна запобігти інфікуванню? Можна для цього необхідно добре знати природу туберкульозу, шляхи поширення та застережні заходи щодо інфікування.

 

Робота в групах « Шляхи інфікування, ознаки, причини, профілактика туберкульозу»

1. Учні об’єднуються у чотири групи ( учні вибирають фігури за кольорами: оранжевий, синій, білий, жовтий – з метою формування груп)

2. Завдання групам – опрацювати матеріал підручника с. 128-133 та інформаційні картки

- оранжевий - шляхи інфікування;

- синій - ознаки туберкульозу;

- білий - причини поширення;

- жовтий - профілактика туберкульозу.

3. Запитання для обговорення:

- яку небезпеку несе для людини туберкульоз?

- як запобігти інфікуванню туберкульозом?

Руханка « Фото на пам'ять»

Роздати учасникам папірці 3 кольорів. « Друзі, уявімо, що ми з вами відпочиваємо у дитячому таборі. Сьогодні останній вечір нашої зміни, і я роздаю вам фотографії на пам'ять. За 1хв ви маєте зібрати найбільше автографів ваших друзів»

Тренер ставить підпис на кількох папірцях.

Через 1хв « на жаль, наступного дня з’ясувалося, що я була хвора. Тому ті, в кого є мій автограф, могли заразитись і пройдуть обстеження. Обстеження виявило, що не захворіли ті, хто мав папірці зеленого кольору»

Чому захворіли не всі? (імунітет)

Якими шляхами могла поширитись інфекція в таборі?

IV. Підведення підсумків. Зворотний зв’язок

Вправа «Обговорення листа» (10 хв.)

Мета: перевірити отримані знання з питань ризикової поведінки, яка може призвести до захворювання на туберкульоз.

.

Лист І

Шановна редакціє!

Мені 16 років, і мене дуже засмучує те, що 3 місяці я була змушена не ходити до школи, не зустрічалася з друзями. Я проходила лікування від туберкульозу Щоб після школи вступити до вузу, я займалась з викладачами додатково і ще ходила на підготовчі курси. На вулиці бувала зовсім мало, постійно вчилась. Поїсти нормально не вистачало часу, але я навіть раділа, що маю струнку фігуру. А потім я захворіла: довго не проходив кашель, температура. Зробили аналіз мокротиння і виявилось, що у мене туберкульоз. Я весь час думаю, чому це сталось саме зі мною і що робити далі; я вже вилікувалась, але не всі хочуть спілкуватися зі мною.

Запитання для обговорення

* Як ви вважаєте, чому дівчина захворіла?

* Чим небезпечне недостатнє харчування?

* Що треба зробити, щоб зміцнити свій імунітет і не хворіти?

* Чи правильно роблять друзі, що побоюються спілкуватися з дівчиною?

 

Лист 2

Мені 20 років. Я живу в чудовому місті Миколаєві. Зими в нас недовгі і теплі. Минулої зими я захворів, але через невідкладні справи я з температурою ходив на роботу і на навчання. Настала весна. У всіх одногрупників якісь цікаві плани. А у мене постійно температура 37,2-37,5 °С. Друзі радили звернутись до лікаря, але я чекав на літо: почну засмагати, купатися — і все мине.

Але не минулося. Дедалі ставало все гірше, мені стало важко підніматись навіть на другий поверх. Коли мене силоміць відправили в поліклініку, виявилось, що я хворий на туберкульоз. І що хвороба застаріла. Лікарі дуже нарікали, що я пізно звернувся і сказали, що тепер лікування буде значно складнішим.

Запитання для обговорення

* Як ви вважаєте, чому хлопець захворів?

* Чому хлопець, все-таки звернувся за порадою до лікарів?

* Чому, на ваш погляд, лікування при «застарілій хворобі» складніше і довше?

Хвороба завжди приходить несподівано. Вона руйнує життєві плани, пригнічує, приносить з собою безліч проблем. Щоб цього не сталося, треба пам'ятати, що ваше здоров'я і ваша доля у ваших руках.

Аналіз очікування (якщо очікування справдилися то кораблики переміщуються на берег «Реалізованих сподівань»)

 

V. Домашнє завдання

Читати п. 20, вивчити конспект.

Індивідуальне д/з: а) проаналізувати протягом тижня телевізійні передачі для того щоб з’ясувати, які з них є рекордсменами за кількістю реклам тютюну та алкоголю, чи є серед них антиреклами. б) написати коротенький твір-роздум на тему «Чого мене вчить реклама з екрану телевізора» (використовуйте цитати з реклам)

 

VІ.Ритуал прощання: ”Тепло долонь”

Діти стають в коло, беруться за руки, відчувають тепло долонь своїх друзів і хором кажуть „Будьмо здорові!” а потім привітають один одного оплесками.

 

 

 

Релаксація;

Запропонуйте учням сісти прямо, заплющіти очі і розслабитись Проказуйте тихім спокійним голосом:

“Друзі, уявіть, що над вашою головою світить промінчик. Дивиться, як легко ви можете ним управляти. Ось він повільно освітлює вас з голови до п’ят. Вам приємно дивитися на себе, ви чудово виглядаєте, ви спокійні і впевнені в собі. А тепер обведіть промінчиком тих, хто сидять у цьому колі. Подумайте, як вам добре разом. Підніміть промінчик вище й осяйте ним свою маму, тата, інших людей, кого любите. Подякуйте їм за те, що вони люблять і підтримують вас. А тепер піднесіть промінчик ще вище й обведіть ним усе навкруги . Подякуйте долі за те, що вам даровано життя, що ви можете ним щодня насолоджуватися і здійснювати свої мрії. За кілька секунд розплющіть очі і ставайте в коло.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформаційне повідомлення №1

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (в народі її називають паличкою Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені.

Симптомів туберкульозу, які були б притаманні лише цій недузі немає. Однак, кожний лікар і кожний громадянин повинен знати, що при туберкульозі легень можуть бути такі ознаки:

1) кашель протягом 3 тижнів і більше;

2) зниження маси тіла (схуднення);

3) слабість, втомлюваність;

4) підвищення температури тіла до 37,2 – 37,5°С або лихоманка;

5) потіння вночі;

6) біль в грудній клітці;

7) задишка; погіршення апетиту;

8) кровохаркання.

Основне джерело інфекції – хворий з відкритою формою туберкульозу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформаційне повідомлення№2

«Що таке туберкульоз»

Туберкульоз — інфекційне захворювання, яке викликає мікобактерія туберкульозу. Збудник ТБ був відкритий у 1882 році німецьким вченим Робертом Кохом.

Зовнішність у мікобактерії зовсім звичайна. Такі собі тонкі прямі чи трохи зігнуті палички довжиною 0,8 — 5 мікронів. А от живуча вона просто фантастично!

П'ять фактів, які варто знати про туберкульоз

1.Туберкульоз - інфекційне захворювання, на яке хворіють незалежно від статі, віку, національності та соціального становища.

2.Збудник захворювання — мікобактерія туберкульозу (або паличка Коха) - надзвичайно стійка і, потрапляючи в навколишнє середовище, залишається небезпечною досить довго.

3.Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму туберкульозу, при вдиханні мікобактерій з дрібними краплями мокротиння та слини, при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби.

 

4.Зараження може відбутися також, коли мікобактерії потрапили в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд, постіль, і недопалки хворого на відкриту форму туберкульозу.

5.Але не кожна людина при контакті з хворим уражається мікобактерією. Захворювання розвивається, коли у людини послаблений імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, цукрового діабету, травм, недостатнього харчування, виснажливої праці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформаційне повідомлення №3

«Як запобігти інфікуванню туберкульозом»

1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами, бездомними тваринами;

2. Не докурювати цигарки після нікого з курців, а якщо вже є така необхідність, то слід докурювати через мундштук;

3. Користуватися особистими предметами гігієни;

4. Вести здоровий спосіб життя: регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків;

5. Докласти зусиль, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини для підвищення імунітету;

6. Не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу;

7. Регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні;

8. Оберігати себе від ВІЛ-інфекції.

 

Інформаційне повідомлення №4

«Як зміцнити здоров'я та підвищити опір

хворобі» (10 хв.)

Як свідчать спеціалісти, для здорової людини, що підхопила паличку Коха, імовірність занедужати активним туберкульозом близько 5 %. Це залежить від числа бактерій, що потрапили в організм, та від захисних сил організму інфікованої людини. ТБ, як хижак, нападає на найослабленіших. Стреси, погане харчування, недосипання підточують опірність організму. Тому підтримати здоров'я, зміцнити імунітет - головне у профілактиці туберкульозу. А саме:

1)займатися спортом;

2)загартовуватися;

3)здійснювати тривалі прогулянки на свіжому повітрі; в серйозних фірмах вже давно зрозуміли, що навіть при перевантаженому і графіку роботи можна дружні та навіть ділові зустрічі проводити не в ресторані, а в парку, та у вихідні вибиратись за місто;

4)збалансовано харчуватися (вживати м'ясні, рибні та молочні продукти);

5) намагатися мати гарний настрій, частіше посміхатися, турбуватися про оточуючих.Джерело: http://1drv.ms/1uMeiUv
Категорія: Основи здоров ’я 7 клас | Додав: Galina (19.09.2014) | Автор: Панасюк Галина Валеріївна E
Переглядів: 3076 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: