Головна » Статті » Середня школа » Історія України 8 клас (нова програма)

Урок № 23 Тема. Воєнно-політичні події 1650—1653 рр.

Урок № 23

Тема. Воєнно-політичні події 1650—1653 рр.

Мета: розповісти про розгортання воєнних дій у 1651 р., порівняти умови Зборівського та Білоцерківського договорів; визначити, завдяки чому українська армія здобула перемоги в битві під Батогом та облозі Жванця; пояснити, чому і як були здійснені молдавські походи Б. Хмельницького; охарактеризувати внутрішньо- і зовнішньополітичне становище Гетьманщини наприкінці 1653 р.; визначити за картою напрямки воєнних походів української армії та місця найважливіших битв у 1650—1653 рр.; удосконалювати вміння і навички самостійної роботи; виховувати у школярів навички позитивного розв’язання суперечливих питань.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, стінна карта, атлас, ілюстративний матеріал.

Основні терміни та поняття: молдавські походи, битва під Берестечком, Білоцерківський договір.

Основні дати та події: 18—30 червня 1651 р. — битва під Берестечком; 18 вересня 1651 р. — укладення Білоцерківського договору; 1650, 1652 і 1653 рр. — молдавські походи; 22—23 травня 1652 р. — битва під Батогом; 11 жовтня — 5 грудня 1653 р. — облога Жванця.

Хід уроку

I. Організація навчальної діяльності

II. Перевірка домашнього завдання

Бесіда

Якою була офіційна назва Української козацької держави?

Що було покладено в основу політичного устрою Української гетьманської держави?

Які посадовці входили до Генерального уряду?

Скільки полків налічувалося в Гетьманщині в 1649 р.?

Яке місто було столицею Гетьманщини?

Який вид військових підрозділів становив основу української армії?

Якою була кількість регулярної армії Б. Хмельницького в роки війни?

Назвіть основні джерела поповнення державної скарбниці Гетьманщини.

Якою була вища судова інстанція Гетьманщини?

Завдання для письмового опитування

Варіант І

Якими були особливості політичного устрою Гетьманщини?

Які зміни відбулися в соціально-економічному житті українського народу в роки Національно-визвольної війни?

Варіант II

Охарактеризуйте повноваження вищих органів влади Української гетьманської держави.

Назвіть особливості організації українського війська доби Б. Хмельницького.

Варіант III

Як в адміністративно-територіальному устрої Війська Запорозького втілювалися традиції козацького самоврядування?

Поясніть, як були організовані системи фінансів і судочинства Гетьманщини.

III. Вивчення нового матеріалу

Актуалізація опорних знань

Назвіть найважливіші битви Національно-визвольної війни 1648—1649 рр.

Якими були найважливіші політичні події цього періоду війни?

Якими були умови Зборівського мирного договору?

Відновлення воєнних дій. Битва під Берестечком.

Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією відповідних подій на карті і схеми битви)

Із листопада 1650 р. польський уряд активно готувався до воєнних дій проти України. На початку 1651 р. король наказав командуванню розпочати нову воєнну кампанію. 8 лютого командувачі польських військ, польний гетьман Мартин Калиновський і брацлавський воєвода Станіслав Лянцкоронський розгорнули наступ на українські землі. 10—12 лютого загони М. Калиновського після жорстокої січі захопили містечко Красне на Східному Поділлі. У бою з ворогом загинув один із найближчих сподвижників Хмельницького, брацлавський полковник Данило Нечай. Намагаючись оволодіти Східним Поділлям, М. Калиновський і С. Лянцкоронський 1—10 березня вели облогу Вінниці. Незважаючи на значну кількісну перевагу ворога, козаки, очолювані полковником Іваном Богуном, не дали захопити місто. 10 березня на допомогу обложеним прийшов уманський полк Йосипа Глуха і вдарив по польських частинах, які в паніці відступили. Розвиваючи наступ, козацькі війська захопили Бар, Хмільник, Шаргород, Меджибіж та інші міста. Спроба поляків оволодіти Східним Поділлям завершилася провалом.

Вирішальна битва воєнної кампанії 1651 р. відбулася в червні на Волині, неподалік міста Берестечка. Польське військо, очолюване королем Яном Казимиром, налічувало 100—120 тис. осіб, а зі слугами — близько 220—240 тисяч. 15 червня з-під Тернополя до Берестечка рушило військо Б. Хмельницького, яке налічувало близько 100 тис. осіб. До нього приєдналося 30—40-тисячне татарське військо на чолі з ханом Іслам-Гіреєм.

Битва під Берестечком розпочалася 18 червня. Перший бій між польською й татарською кіннотами завершився поразкою останньої. Наступний день не виявив переваги жодної зі сторін.

Переламним днем стало 20 червня. Поляки вийшли зі свого табору й розгорнули війська на лінії у 8—9 км, захищаючи центр і фланги сильною артилерією. Головними силами в центрі командував Ян Казимир, угрупованням на правому фланзі — С. Лянцкоронський, на лівому — Є. Вишневецький. Навпроти них, під прикриттям укріплених таборів, розташував свої війська Б. Хмельницький. На лівому фланзі розмістилася татарська кіннота Іслам-Гірея. Однак напередодні хан повідомив гетьмана, що наступного дня буде мусульманське свято, під час якого татари не можуть воювати, а також попередив про пригніченість його воїнів через минулу поразку. У цій ситуації Хмельницький спробував уникнути вирішального бою в цей день.

Зранку 20 червня польський король Ян Казимир розпочав наступ. Близько 15 години поляки зрозуміли, що Хмельницький не бажає вступати в бій. Із дозволу короля Вишневецький атакував правий фланг козацького війська, яким керував І. Богун. Іслам-Гірей наказав своїй кінноті завдати удару по Вишневецькому та військам короля, які намагалися його підтримати. Від гарматного й мушкетного вогню у бік ставки хана, який у відповідь розгорнули поляки, серед татар зчинилася паніка, і вони почали тікати. Іслам-Гірей не зміг їх зупинити і приєднався до свого війська.

Усвідомлюючи, що битва програна, Хмельницький вивів армію до укріпленого табору, влаштованого в долині річки Пляшівка, притоки Стиру. Залишивши наказним гетьманом Ф. Джеджалія, він рушив за ханом. Наздогнавши Іслам-Гірея, Хмельницький був змушений визнати, що повернути на поле битви виснажене втечею і зневірене татарське військо неможливо. Подальші події свідчать, що поки хан наводив лад у своєму війську, гетьман вирішив відступити до Білої Церкви й Корсуня. Поповнивши тут новими силами виведені з оточення з-під Берестечка залишки української армії, Хмельницький збирався разом з Іслам-Гіреєм зупинити просування поляків під Білою Церквою.

Тим часом укріплений козацький табір під Берестечком перебував в облозі поляків. Вивести війська з оточення було доручено І. Богуну. За його наказом через болото і Пляшівку з підручних засобів збудували переправу, якою й було виведено основні сили української армії та всю полкову артилерію. Цього дня загинуло від 4 до 8 тис. повстанців, переважно внаслідок сум’яття на переправах. Загалом же під Берестечком загинуло близько 30 тис. козаків.

Цікаво знати

Для прикриття відступу з оточеного ворогом табору було сформовано загін із 300 козаків-добровольців. Вони не мали права відступати. Поляки пропонували їм гроші й збереження життя, якщо вони складуть зброю. Козаки відкинули цю пропозицію й на очах у поляків висипали з гаманців усі свої гроші у воду, демонструючи свою зневагу до них. Усі 300 козаків полягли як герої.

Укладення Білоцерківської угоди.

Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією відповідних подій на карті)

На кінець серпня 1651 р. Б. Хмельницькому вдалося зібрати 60-тисячну армію, до якої приєдналося 40-тисячне татарське військо. Українсько-татарська армія розмістилася на добре укріплених позиціях під Білою Церквою. Сюди з-під Берестечка прибуло 35-тисячне польське військо, очолюване М. Потоцьким. До нього приєдналися литовські війська Я. Радзивілла (20 тис. осіб), які завдали поразки козакам під Лоєвом і взяли Київ, і М. Калиновського (15 тис. осіб).

Бої 13—15 вересня були невдалими для поляків і примусили Потоцького відмовитися від намагань провести битву й отаборитися. Через нестачу продовольства в польському таборі розпочалися голод і хвороби. Стали поширюватися чутки, що з Криму на допомогу Хмельницькому найближчими днями прибуде Іслам-Гірей із великим військом.

У цій ситуації поляки погодилися на пропозицію Хмельницького розпочати мирні переговори, однак висунули умови, які перекреслювали більшість здобутків Національно-визвольної війни. Це викликало бунт «черні» в козацькому війську, який підтримала частина татар. Жорстоко придушивши його, гетьман погодився підписати договір на досить важких для Гетьманщини умовах. Імовірно, він розумів слабкість свого війська, краща частина якого полягла в пляшівських болотах під Берестечком, і значні втрати татарського війська.

За Білоцерківським договором, територія Гетьманщини обмежувалася Київським воєводством, а козацький реєстр скорочувався до 20 тис. осіб. Козаки мали право селитися тільки на державних землях Київського воєводства, а ті, хто залишився поза реєстром, знову йшли до своїх панів. Магнатам і шляхті поверталися їхні маєтки, а у Брацлавському й Чернігівському воєводствах поновлювала роботу польська адміністрація. Гетьман мав підпорядковуватися королю й коронному гетьману, позбавлявся права дипломатичних відносин з іншими державами й повинен був розірвати союз із Кримським ханством. Пани не мали права притягати своїх підданих до суду за участь у війні. Права і привілеї православної церкви зберігалися. Польським військам заборонялося розміщуватися на території Київського воєводства. Гетьман мав призначати генеральну старшину й полковників за згодою короля. Хмельницький зберігав посаду гетьмана, але після його смерті право призначати і звільняти гетьмана переходило до короля.

Польська сторона вважала, що, уклавши Білоцерківський договір, вона остаточно приборкала Україну. Однак під час затвердження його умов сеймом Речі Посполитої виникла нездоланна перешкода: один із литовських шляхтичів своїм «вето» наклав заборону на прийняття рішення. Оскільки це прирівнювалося до розірвання договору, Б. Хмельницький став вважати його недійсним.

Битва над Батогом.

Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією відповідних подій на карті)

Поразка української армії під Берестечком стала приводом для молдавського господаря Василя Лупу відмовитися від союзу з Хмельницьким. Гетьман направив свого сина Тимоша з військом, щоб відновити цей союз. Оскільки це не відповідало інтересам Речі Посполитої, польний гетьман М. Калиновський вирішив перешкодити цьому походу. У районі гори Батіг, поблизу Ладижина, на шляху українського війська Калиновський розташував укріплений табір із військами. Хмельницький у доволі іронічній формі порадив йому не перешкоджати походу.

Робота з документом

Із листа Б. Хмельницького до польного гетьмана М. Калиновського

…Не хочу таїти від вашої милості, що зухвалий мій син Тиміш зібрав кілька тисяч війська для того, щоб змусити до шлюбу дочку молдавського господаря. Застерігаю вас, ваша милість, аби ви відступили з військом до польського кордону і звільнили волоське порубіжжя, яке займаєте; син мій за характером запальний і на вашій особі може зробити першу спробу свого воєнного щастя.

Запитання до документа

1) Про що повідомляв польного гетьмана Б. Хмельницький?

2) Чому, на вашу думку, М. Калиновський вважав зміст листа образою його гідності?

Розповідь учителя

Запальний за характером Калиновський сприйняв це як виклик. Йому, діячу з великим воєнним досвідом, головний ворог Польщі погрожував юнаком, що був до того ж суперником сина Калиновського в домаганні руки Розанди Лупу. Калиновський вирішив провчити знахабнілих «хлопів».

У середині травня 1652 р. Хмельницький зі своїм сином Тимошем вирушив із Корсуня в напрямку Батога. Його військо складалося із 15 тис. козаків та 20 тис. татарської кінноти. В армії Калиновського налічувалося 35 тис. осіб, із яких лише 20 тисяч були вояки, а решта — слуги.

Уранці 22 травня, прибувши під Батіг та оцінивши ситуацію, Хмельницький з’ясував, що розміри польського табору значно перевищують кількість війська Калиновського. Він наказав атакувати табір з усіх боків, оскільки у противника не було можливості захищати весь табір одночасно. Атаки козаків і татар на табір тривали впродовж 22—23 травня й завершилися повним розгромом польської армії. У битві загинуло близько 10 тис. польських вояків і сам М. Калиновський.

Звістка про загибель польської армії під Батогом приголомшила уряд Речі Посполитої. Хмельницький після здобутої перемоги став вимагати від Варшави поновлення Зборівської угоди.

Облога Жванця.

Коментоване читання відповідного пункту параграфа

Додатковий матеріал

У 1653 р., відновивши сили після поразки під Батогом, поляки продовжили боротьбу проти Гетьманщини. У лютому на Брацлавщину вторглася 12—14-тисячна польська армія під проводом Стефана Чарнецького. Вона спустошувала міста й села, залишаючи за собою згарища і смерть. Ворог дійшов до Умані. Однак тут підрозділи Чарнецького зазнали поразки від козацьких загонів І. Богуна й залишили межі Брацлавщини.

У травні 1653 р. Хмельницький із 30 тис. козаків та 12—15 тис. татар вирушив з Умані в новий похід проти поляків. Однак гостра нестача продовольства і фуражу, наростання невдоволення козаків грабунками татар, звістка про провал четвертого молдавського походу спричинили виступ козаків проти гетьмана в червні 1653 р. Як наслідок, уперше за роки війни похід Хмельницького був зірваний.

Тим часом польська армія, очолювана королем Яном Казимиром, просуваючись українськими землями, восени 1653 р. дійшла до Жванецького замку, що розташовувався поряд із Хотином, і зупинилася там в укріпленому таборі. Її кількість разом зі слугами становила 60 тис. осіб.

11 жовтня сюди прибули війська Хмельницького та хана Іслам-Гірея. Розпочалася облога українсько-татарською армією польського табору. У підпорядкуванні гетьмана було близько 30—40 тис. козаків, приблизно такою ж була кількість татарської кінноти. На початок грудня в кільці облоги від голоду, холоду і хвороб загинуло близько 10 тис. осіб. Під тиском обставин поляки розпочали переговори про мир. Також у цей час надійшли відомості про рішення Земського собору в Москві, що Московська держава вступає у війну проти Польщі.

Посередником у переговорах між козаками й поляками знову виступив кримський хан. 5 грудня 1653 р. під Кам’янцем хан Іслам-Гірей та Ян Казимир уклали в усній формі кримсько-польський договір. Його умови передбачали припинення воєнних дій та згоду поляків виплатити кримському хану викуп у 100 тис. злотих (так звані «поминки»). Крім того, на підставі таємного договору татарам довелося протягом 40 днів грабувати населення і брати ясир на Волині. Після цього війська розійшлися. Хмельницький вирушив до Переяслава, де 8 січня 1654 р. був укладений союзницький договір із Московською державою.

Щодо визначення в договорі правового статусу Гетьманщини однозначної інформації немає. Одні джерела стверджують, що умови Зборівського договору відновлювалися, а інші, — що козаки залишалися лише при своїх давніх (довоєнних) правах і привілеях.

Хмельницький, який не брав участі в укладенні договору, дізнавшись про його зміст, скликав Старшинську раду. На ній він заявив про необхідність повного розриву з Річчю Посполитою.

Молдавські походи.

Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією відповідних подій на карті)

У роки Національно-визвольної війни Б. Хмельницький та його син Тиміш у 1650, 1652 і 1653 рр. здійснювали походи до Молдавського князівства, яке було союзником Речі Посполитої. Метою походів було завадити намірам поляків використати територію Молдови як плацдарм для наступу на українські землі та домогтися якомога більшої політичної ізоляції Речі Посполитої. При цьому він намагався схилити Молдавське князівство до встановлення добросусідських відносин із Гетьманщиною і зміцнити її становище.

У серпні-вересні 1650 р. відбувся перший молдавський похід, очолюваний Б. Хмельницьким і татарським калга-султаном Крим-Гіреєм. Українсько-татарське військо (60 тис. козаків і 30 тис. татар) оволоділо столицею Молдавії — містом Ясси. Молдавський господар Василь Лупу уклав договір, за яким вступав у союз із Хмельницьким і відмовлявся допомагати Речі Посполитій. Гарантією цього союзу мав стати шлюб його доньки Розанди й сина гетьмана Тимоша.

Після поразки українського війська в битві під Берестечком В. Лупу розірвав угоду 1650 р. Унаслідок цього в липні-серпні 1652 р., після перемоги в битві під Батогом, Т. Хмельницький на чолі 35-тисячного козацько-татарського війська вирушив до Ясс. Українсько-молдавський союз було поновлено, відбулося вінчання Тимоша і Розанди Лупу.

У квітні 1653 р. В. Лупу внаслідок державного перевороту втратив престол і звернувся по допомогу до Б. Хмельницького. До Молдавії гетьман направив 8-тисячний загін козаків на чолі з Т. Хмельницьким. Після повернення влади В. Лупу підштовхнув Тимоша до походу проти Валахії. Похід завершився поразкою і став приводом до створення антиукраїнської коаліції Речі Посполитої, Валахії і Трансильванії.

У липні 1653 р. В. Лупу знову втратив владу, і до антиукраїнської коаліції приєдналося Молдавське князівство. Останній молдавський похід відбувся в серпні-вересні 1653 р. За наказом гетьмана Тиміш повів 6-тисячний козацький загін на допомогу В. Лупу. Однак похід завершився поразкою. Козаки опинилися в облозі в Сучавській фортеці. Тиміш був смертельно поранений і через кілька днів помер. За умовами почесної капітуляції козаки припинили опір, залишили Сучаву й повернулися додому.

Завдання для дискусії

Яку мету ставили козаки під час молдавських походів?

Поразка молдавських походів козаків була випадковістю чи закономірністю?

Внутрішньо- і зовнішньополітичне становище Гетьманщини наприкінці 1653 р.

Самостійна робота за підручником

Додатковий матеріал

На кінець 1653 р. становище Гетьманщини стало критичним. Цілі райони Правобережжя, де відбувалися воєнні дії, були спустошені. Десятки тисяч людей потрапили в полон до татар, загинули в боях, померли від голоду, епідемій холери й чуми 1650—1653 рр. За період 1648 — кінця 1653 р. кількість населення України зменшилася на 30—40 %. Розгорталося масове переселення українців з охоплених війною територій на Лівобережжя, Слобожанщину, до Московської держави та Молдавії.

Поглиблювався занепад сільського господарства, ремесел, промислів і торгівлі, що унеможливлювало подальше ведення війни. У 1653 р. вперше від початку боротьби Хмельницький не зміг набрати заплановану кількість вояків до своєї армії й зіткнувся з виступами незадоволених козаків. У рядах козаків натхнення й піднесення перших років війни змінилися зневірою і розчаруванням.

Помітно погіршилося також зовнішньополітичне становище Гетьманщини. Зокрема, воно ускладнилося через помилки, допущені гетьманом в оцінці співвідношення сил у Південно-Східній Європі. Спроби Хмельницького встановити династичні зв’язки з Молдавським князівством урешті-решт призвели до появи антиукраїнської коаліції Речі Посполитої, Валахії, Трансильванії та Молдавії.

Уряд Речі Посполитої не вважав війну з Гетьманщиною завершеною й готувався до її продовження. Внутрішньополітичні проблеми робили очевидним той факт, що перемогти в ній Україна зможе лише за допомогою сильних союзників. При цьому турецький султан і московський цар висловлювали принципову згоду надати захист і покровительство Гетьманщині.

IV. Закріплення нових знань

Бесіда

Яким був кількісний склад армій супротивників у битві під Берестечком?

Хто керував виведенням з оточення з-під Берестечка залишків української армії?

Якою була кількість козацького реєстру за Білоцерківською угодою?

Скільки походів до Молдавії було здійснено українськими військами?

Якими були причини битви під Батогом?

Укладенням якого договору завершилася облога Жванця?

Як змінилася кількість населення українських земель за роки Національно-визвольної війни?

Які держави пропонували надати захист Гетьманщині у її війні проти Речі Посполитої?

Проблемні завдання

Визначте роль битви під Берестечком у Національно-визвольній війні.

Поширеною є думка, що поразка козацького війська була зумовлена зрадою кримських татар. Чи згодні ви з такою думкою?

Дидактична гра «Знайди відповідь»

Правила гри. Учні об’єднуються у п’ять команд. Кожна команда, використовуючи підручник, має з’ясувати ключові моменти історії цього періоду Національно-визвольної війни. Після завершення роботи, яка чітко обмежується в часі, один представник від кожної команди представляє виконану роботу команди. Виграє та команда, відповідь якої буде найповнішою.

V. Підсумки уроку

Заключне слово вчителя

Поразка в битві під Берестечком стала гірким, але повчальним досвідом для Б. Хмельницького. Вона унаочнила, що польська армія врахувала досвід попередніх поразок і навчилася протистояти козацькій тактиці ведення бою.

Подальші успіхи гетьмана (зокрема блискуча перемога в битві під Батогом) продемонстрували велику волю й неабиякі організаторські здібності Б. Хмельницького.

Завдяки молдавським походам Хмельницький прагнув зміцнити становище своєї держави в тогочасній Європі.

На кінець 1653 р. в Гетьманщині загострилися кризові явища, спричинені тривалою війною. Вони ставили під сумнів можливість подальшої успішної боротьби з Річчю Посполитою і примушували Хмельницького шукати допомоги в турецького султана або московського царя.

VI. Домашнє завдання

Опрацювати § 19 (§ 24*) підручника.

Продовжити роботу з таблицею «Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.».

Випереджальне завдання. Об’єднати учнів у п’ять груп: «Оптимісти», «Песимісти», «Об’єктивісти, «Емоційні», «Філософи». Кожна група отримує окреме завдання на підставі самостійно опрацьованого § 20.

Перша група («Оптимісти»)

Ця група повинна назвати всі позитивні моменти в зовнішньополітичній діяльності Гетьманщини. Потрібно перелічити всі зовнішньополітичні завдання, які були позитивно розв’язані Б. Хмельницьким.

Друга група («Песимісти»)

Ця група повинна назвати всі питання (проблеми), які виникли у Гетьманщини у відносинах з іншими державами. Потрібно виділити невдачі, які спіткали Б. Хмельницького в зовнішньополітичній діяльності.

Третя група («Об’єктивісти»)

Ця група повинна лише констатувати факти укладення договорів, угод, зазначити їхні умови без оцінки подій.

Четверта група («Емоційні»)

Ця група повинна оцінити згадані події з емоційного боку, передати почуття різних верств населення в тогочасних умовах.

П’ята група («Філософи»)

Ця група повинна підготувати роздуми про місце Української козацької держави в тогочасній міжнародній ситуації.

Категорія: Історія України 8 клас (нова програма) | Додав: uthitel (19.04.2017)
Переглядів: 359 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: