Головна » Статті » Середня школа » Географія 7 клас

Урок № 45 Населення й політична карта Північної Америки
Урок № 45
Населення й політична карта Північної Америки
Мета уроку: сформувати знання про населення Північної Америки, його сучасний склад; да-ти уявлення про особливості формування політичної карти материка; показувати на карті об’єкти географічної номенклатури.
Обладнання: підручник, зошит для практичних робіт, атлас, політична карта Північної Америки, комплексна карта Північної Америки.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні зможуть: характеризувати населення Північної Америки, його сучасний склад; розповідати про формування політичної карти континенту; показувати на карті об’єкти географічної номенклатури.
Географічна номенклатура: США, Мексика, Канада.
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Вступне слово вчителя
(Привернути увагу учнів до політичної карти Північної Америки.)
На континенті чітко виділяються три держави: Канада, що посідає друге місце у світі за пло-щею; США, яким належить перше місце у світі за рівнем економічного розвитку, третє місце за кількістю населення й четверте — за розмірами території; Мексика, що посідає 11-те місце у світі за кількістю населення. При цьому на континенті розташовано багато невеликих, здебільшого ост-рівних держав.
(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)
III. Актуалізація опорних знань і вмінь
Географічний диктант
Укажіть, про яку природну зону йдеться.
1. Із рослинності в цій природній зоні найбільше представлені мохи, лишайники, карликові дерева. (Тундри й лісотундри)
2. Для цієї зони характерні різні види дуба, бук, клен, липа, в’яз, платан, горіх, каштан, дикі яблуні. (Широколисті ліси)
3. Із тварин у цій природній зоні широко представлені різні гризуни. Сьогодні її територія ро-зорана. (Лісостеп і степ)
4. Ця зона розташована на південь від тайги й на північ від мішаних і широколистих лісів, у районах із нестачею опадів (400—500 мм). (Лісостеп і степ)
5. Рослинність цієї природної зони надзвичайно бідна, деякі тварини тут живуть у прибереж-них водах. (Арктичні пустелі)
6. У цій природній зоні в минулому переважав трав’яний покрив, із невеликими групами де-рев і чагарників. (Лісостеп і степ)
7. У цій природній зоні живуть лемінги, песець, північний олень — карибу, полярний вовк, вівцебик, росомаха. (Тундри й лісотундри)
8. Ця природна зона займає більшу частину Гренландії й Канадського Арктичного архіпелагу. (Арктичні пустелі)
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1. Особливості заселення Північної Америки.
2. Сучасне населення материка.
1. Особливості заселення Північної Америки
Розповідь учителя
Корінні жителі Америки — ескімоси й індіанці, їх відносять до американської гілки монголої-дної раси. Назва «індіанці» об’єднує численні етноси, які відрізняються зовнішністю, культурою, мовою. До приходу європейців індійські племена перебували на різному рівні розвитку. На більш високому щаблі перебували народи Мексики й Центральної Америки — майя, ацтеки. У Середні віки майя вже будували міста, мали власну писемність і систему лічби, володіли технологією об-робки металу.
Ацтеки прийшли на Мексиканське нагір’я з півночі, із легендарної країни Астлан, тут вони за-снували місто Теночтитлан. Спочатку більшість ацтеків жили в цьому місті та його околицях, створивши своєрідне місто-державу. Потім було створено політичне об’єднання, що включало ац-теків і деякі сусідні народи.
Від XV ст. на материк стали прибувати переселенці з Європи. Іспанці на чолі з Е. Кортесом за-воювали сучасну Мексику. До початку XVII ст. великою територією на східному узбережжі мате-рика володіла Англія. У долині річки Св. Лаврентія влаштувалися французи.
У 1619 р. в Америку прийшов перший корабель із чорними невільниками з Африки. Сьогодні нащадки рабів — афроамериканці — становлять більш ніж 12 % населення США.
Метод «Мікрофон»
Учні висловлюються з наведених питань.
1) Який факт свідчить про те, що перші люди прийшли в Північну Америку з Азії?
2) Чому європейцям удавалося перемагати індіанців, іноді не докладаючи особливих зусиль?
3) Чи можна сказати, що існує точна подібність між представниками монголоїдної раси, які проживають в Азії й Америці? Свою відповідь обґрунтуйте.
4) Чому в Мексиці й державах Центральної Америки частка індіанців у населенні вища, ніж у США?
2. Сучасне населення материка
Пошукове читання
Дайте відповіді на запитання, опрацювавши матеріал картки.
1) Чому в країнах материка державними є англійська, французька, іспанська мови?
2) Де проживають представники корінних народів континенту — індіанці й ескімоси?
3) Якими є особливості розміщення сучасного населення континенту?
4) Чому Північну Америку іноді називають «материком міст»?
Зразок картки
Загальна кількість населення Північної Америки — більш ніж 530 млн осіб (цим показником вона поступається Євразії й Африці). Найбільш густо заселеним є схід США, південь Канади, окремі райони Мексики, частина Карибських островів. Дуже низька густота у Гренландії, на пів-ночі Канади й Алясці. Населення континенту складається з кількох груп, що відрізняються похо-дженням, расовою належністю й кількістю: корінне населення — індіанці, ескімоси й алеути (вони становлять близько 1 % населення), нащадки перших переселенців (в основному Британських островів, Франції й Іспанії), вихідці з інших європейських країн, з Азії, Південної Америки й афроамериканці (нащадки рабів). У Центральній Америці й на островах Карибського моря багато мішаного населення — метисів і мулатів. Більшість населення материка розмовляє англійською мовою, франко-канадці — французькою, жителі Мексики й Центральної Америки — здебільшого іспанською. Деякі індійські народи, особливо на території Мексики, зберегли власну мову.
Релігійний склад дуже різноманітний: у США й Канаді зареєстровано понад 260 конфесій, у тому числі 86 налічують понад 50 тис. послідовників кожна (переважають християни, у тому числі протестанти); у Мексиці й ряді країн Центральної Америки більшість населення — католики.
Північноамериканський континент має високі показники частки міського населення. Тут роз-міщені міста й міські агломерації — скупчення поселень, що тісно пов’язані між собою. Серед них виділяються Нью-Йорк, Лос-Анджелес і столиця Мексики — Мехіко. У кожному з них проживає більш ніж 15 млн осіб.
На материку міститься три мегалополіси: Босваш (Бостон—Вашингтон), або Північно-Східний, що простягнувся майже на 1000 км по Атлантичному узбережжю через Бостон, Нью-Йорк, Філадельфію, Балтимор до Вашингтона; Приатлантичний — розташований у вузькій смузі північно-східного узбережжя Атлантики, складається з метрополітенів Бостона, Нью-Йорка, Бал-тимора, Філадельфії й Вашингтона; Чипіттс (Чикаго—Піттсбург), або Приозерний, що охоплює південне узбережжя озера Мічиган від Чикаго й Мілуокі, простягаючись широкою смугою через штат Мічиган до Детройта, і далі повертається на південь до Піттсбурга.
Додатковий матеріал
НАЙБІЛЬШІ КРАЇНИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ
Країна Населення (тис. осіб)
1 США 313 232,0
2 Мексика 113 724,2
3 Канада 34 030,6
4 Гватемала 13 824,5
5 Куба 11 087,3
6 Домініканська Республіка 9956,6
7 Гаїті 9719,9
8 Гондурас 8143,6
9 Сальвадор 6071,8
10 Нікарагуа 5666,3
Цікаві факти
Питання про походження індіанців тривалий час залишалося нез’ясованим. Існувала гіпотеза, що людина прийшла в Америку з Європи через Атлантичний океан або з Південно-Східної Азії через острови Тихого океану. Сьогодні більшість учених підтримують теорію, що предки сучас-них індіанців переселилися в Америку зі Східної Азії через Берингову протоку. Це відбувалося вже в післяльодовиковий період, близько 15—30 тис. років тому. Міграція могла бути викликана змінами клімату й обумовленими цим переміщеннями тварин, на яких полювали люди палеоліту. Так, предки американського північного оленя (карибу) і предки бізонів у палеоліті жили в регіоні Південного Сибіру. У зв’язку зі зміною клімату вони спочатку мігрували на крайній північний схід Сибіру, а потім перейшли існуючим тоді Берингійским перешийком в Америку.
Усі індіанці мають спільні антропологічні риси, які зближають їх із монголоїдами Азії. У них жовтуватий, мідно-червоний або темно-коричневий відтінок шкіри, чорне, тверде й пряме волосся, широке обличчя й виразні вилиці.
Ескімоси живуть на Алясці, півночі Канади й у Гренландії. Загалом їх налічується близько 60 тис. осіб. Жодний народ земної кулі не пов’язаний із морем настільки, як ескімоси. Тюлені, моржі, риба, — основні продукти їхнього харчування. У пошуках звіра й риби мисливці виходять у море на своїх легких човнах — каяках. Вони живуть в особливих будинках — іглу, які зводять із вели-ких і щільних снігових цегл, що поєднуються вгорі у вигляді купола. Улітку ескімоси полюють на водоплавного птаха й канадських оленів карибу. Жінки в цей час збирають щавель, дудник, різні мохи, роблячи запаси на зиму.
Ескімоси створили глухий, без застібок, теплий одяг із хутром усередину. Близькими до ескі-мосів за характером життя й рівнем розвитку є алеути, але їх збереглося дуже мало, лише кілька тисяч у південно-східній частині Аляски.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота в групах
Об’єднати учнів у три групи і запропонувати охарактеризувати географічне положення однієї з країн материка: перша група — США, друга — Канада, третя — Мексика. Після завершення роботи представники груп презентують результати.
Зразок відповіді
США
США посідає перше місце у світі за національним доходом, третє — за кількістю населення й четверте — за розмірами території. Країна складається з 50 штатів і федерального округу Колумбія (столиця — Вашингтон). Основні (нижні) 48 штатів розташовані в центрі Північноамерикансь-кого континенту, штат Аляска займає однойменний півострів на його північному заході, штат Га-вайські острови розташовується на архіпелазі в центральній частині Тихого океану, на відстані близько 4000 км від материкової частини країни. Основні штати займають велику територію між 25-ю та 57-ю паралелями північної широти.
Країна має одну з найбільш протяжних берегових ліній у світі й омивається Тихим й Атланти-чним (у тому числі Мексиканською затокою) океанами; північно-західне узбережжя Аляски — Пі-внічним Льодовитим. Вихід до найбільших океанів світу — Тихого й Атлантичного — сприяє розвитку економічних зв’язків із численними державами, розташованими як у Східній, так і Захід-ній півкулях. США межує з Канадою та Мексикою. Усі вони належать до Північноамериканської асоціації вільної торгівлі (НАФТА). Це сприяє розвитку різноманітних економічних зв’язків.
США — величезна країна: якщо без зупинки їхати автомобілем від узбережжя Атлантичного океану до Тихого, на дорогу знадобиться п’ять днів. Великою площею, а також розміщенням у рі-зних географічних поясах пояснюється контрастність кліматичних умов. Однак основна частина території США розташована в помірному й субтропічному поясах, які характеризуються значними агрокліматичними ресурсами.
Вікторина «Чи знаєш ти країни Північної Америки?»
Об’єднати учнів у чотири команди і запропонувати провести змагання.
ПЕРШИЙ ТУР
1. Територія якої країни була захоплена Е. Кортесом?
2. На території якої країни розташована знаменита Долина Смерті?
3. Територія якої країни розміщена в різних частинах континенту?
4. Територія якої країни містить у своєму складі найбільший півострів континенту?
5. На території якої країни розміщена найвища точка Північної Америки?
6. На території якої держави розташоване нагір’я, яке називають «країною кактусів»?
ДРУГИЙ ТУР
Оголосити назву країни, а представники команд повинні написати на дошці географічні об’єкти (форми рельєфу, річки, озера), які є на її території.
ТРЕТІЙ ТУР
Оголосити назву країни, а представники команд повинні перелічити держави, із якими вона межує, й океани (моря, затоки), до яких має вихід (можна використати карту).
Пояснити, що четвертий тур змагання полягатиме в презентації повідомлення про одну з країн материка, яке повинна підготувати кожна команда.
План повідомлення
1) Назва й державний устрій країни.
2) Географічне положення.
3) Природа.
4) Корисні копалини.
5) Населення.
6) Господарство (промисловість, сільське господарство, транспорт, зовнішні економічні зв’язки).
Бесіда за запитаннями
1. Які райони материка є найменш населеними? Чому?
2. Люди яких рас населяють материк?
3. Чому в часи колонізації на материк завозили жителів Африки?
4. Якими мовами розмовляють сучасні жителі материка?
5. Чому в Мексиці й низці країн Центральної Америки більшість населення становлять като-лики?
6. Які міста материка є найбільшими?
VI. Підсумки уроку
Висновки
Корінні жителі Північної Америки — ескімоси, алеути й індіанці. До приходу європейців вони перебували на різному рівні розвитку. На більш високому щаблі були народи Мексики й Центральної Америки — майя, ацтеки.
Починаючи з XV ст. на материк почали прибувати переселенці з Європи. Сьогодні їх наща-дки переважають у США й Канаді (вихідці з Великої Британії, Франції, Німеччини й ряду інших країн Північної та Центральної Європи), дещо менша їхня частка в населенні Мексики (вихідці з Іспанії).
У 1619 р. в Америку прийшов перший корабель із чорними невільниками з Африки. Сьогодні найбільше їхніх нащадків — афроамериканців — проживає в США (понад 12 % населення), а та-кож Карибських країнах. Індіанців найбільше в Мексиці й Центральній Америці, ескімосів — у Канаді. У Центральній Америці й на островах Карибського моря багато метисів і мулатів.
Сучасні держави Північної Америки є колишніми колоніями європейських країн, які здобули незалежність. Найбільші з них за площею — Канада, США й Мексика. Територія США склада-ється із трьох частин: основної — материкової частини, Аляски й Гавайських островів. Канада розташована в північній частині континенту.
VII. Домашнє завдання
1. Опрацюйте матеріал підручника:
2. Підготуйтеся до четвертого туру вікторини: напишіть повідомлення про країни Північної Америки: перша група — про Канаду, друга — про США, третя — про Мексику.
Зразки повідомлень
КАНАДА
Канада — федеративна держава, розташована в північній частині континенту. Омивається Ти-хим, Атлантичним і Північним Льодовитим океанами. Значну частину території становлять чис-ленні острови. На північному заході Канада межує зі штатом Аляска (США), а на півдні — із «ни-жніми» штатами США.
Країна посідає провідні місця за забезпеченістю різними корисними копалинами, водними й земельними ресурсами (на кожного канадця припадає майже 32 га землі). За запасами деревини Канада поступається лише Росії й Бразилії, а за обсягом лісових ресурсів на одну особу посідає одне з перших місць на Землі.
Поверхня країни являє собою поєднання великих рівнин і високих гір. На заході широкою смугою проходить гігантська гірська система Кордильєр, у її північній частині розташована найвища точка країни г. Логан (6050 м). У центрі й на північному сході переважають рівнини, серед яких виділяються простори Лаврентійської височини.
Географічне положення, значна протяжність території й складний рельєф визначають різнома-ніття кліматичних умов країни. На більшій частині Канади клімат помірний і субарктичний, у центрі континентальний, посушливий, із великими річними амплітудами температур. На Тихоокеанському узбережжі кліматичні умови найбільш м’які й вологі, а на півночі — найсуворіші, це місце є царством холоду й вічної мерзлоти.
Канада — одна із країн світу з найбільшою кількістю озер, що на кожних десять канадців при-падає одне, хоча б маленьке озеро. Лісами вкрита майже половина території країни, поширені кедр, ялиця, клен (кленовий лист є національним символом Канади, головним елементом держав-ного прапора).
Територія сучасної Канади була заселена індіанцями й ескімосами приблизно 30—40 тис. років тому. Однак до епохи Великих географічних відкриттів у місцевих жителів не було постійних контактів із зовнішнім світом. Тільки в 1497 р. англійське судно під командуванням генуезця Джона Кабота досягло Ньюфаундленда. Надалі цю неосяжну територію освоювали переважно французи й англійці. За підсумками Семилітньої війни 1756—1763 рр., що виникла між цими країнами в Європі, уся територія тодішньої Канади перейшла у володіння англійської корони.
У 1867 р. канадські колонії отримали статус домініону, що складався спочатку із чотирьох провінцій. Від 1960 р. країна прагнула здобути незалежність, і в 1982 р. було завершено передання канадському уряду всієї повноти влади.
Головними чинниками, що визначають особливості населення Канади, є кліматичні умови й імміграція. Переважна більшість населення зосереджена в освоєних і сприятливих районах пів-денного сходу й півдня країни (особливо виділяється район Великих озер і басейну річки Св. Лав-рентія). У національному складі переважають нащадки вихідців із Великої Британії й Франції, які масово прибували сюди в XVII—ХІХ ст. У ХХ ст. серед іммігрантів було багато німців, італійців, українців, поляків, євреїв, китайців, скандинавів.
У більшості районів переважають англо-канадці. Франко-канадці сконцентровані в провінції Квебек і частково в провінції Нью-Брансуїк. Вихідці із Квебеку — вояжери — відомі як безстраш-ні мандрівники, які від кінця XVII ст. вирушали в глиб країни. У лісах вони починали нове життя вільних мисливців і рибалок, підтримували дружні стосунки з індіанцями й одружувалися з індіа-нками. Багато хто з них стали постачальниками хутра як квебекським, так і англо-голландським купцям.
Міське населення Канади становить 79 %. Кожний п’ятий городянин — житель Торонто. У трьох містах — Торонто (4,9 млн осіб), Монреалі (3,5 млн осіб) і Ванкувері (2,1 млн осіб) — про-живає третина населення країни.
Канада — постіндустріальна держава з високим рівнем життя населення. Країна належить до найбільших виробників ряду сільськогосподарської й промислової продукції. Для неї характерні значні територіальні відмінності в розміщенні підприємств і важливе значення гірничодобувної, лісової й деревопереробної промисловості. Крім перелічених галузей, у країні розвинені енергети-ка, кольорова металургія, машинобудування й харчова промисловість.
Відмітними рисами сільського господарства є високий рівень механізації в поєднанні з порів-няно невисокою врожайністю сільськогосподарських культур. У рослинництві найважливіше зна-чення має зернове господарство, на країну припадає сьома частина світового виробництва пшени-ці. Великі площі відводяться під кормові культури, у тому числі рапс і кукурудзу; вирощуються льон, картопля, фрукти й овочі. У тваринництві переважає велика рогата худоба молочного й м’ясного напрямку, свині, дрібна рогата худоба, розвинене птахівництво. У господарстві Ньюфау-ндленда, Нової Шотландії та Британської Колумбії велику роль відіграє рибальство, ведеться ви-лов тріски, лосося, оселедця.
Для такої величезної країни, як Канада, важливе значення має транспортний комплекс. Загаль-на протяжність залізниць становить 48,5 тис. км, автомобільних шляхів — 1,4 млн км (497 тис. із твердим покриттям і 16 тис. автобанів), нафтопроводів — 23 564 км і газопроводів — 74 980 км. Найбільш густа транспортна мережа на південному сході країни, а також у прикордонних зі США районах.
Зовнішня торгівля Канади значною мірою орієнтується на США. Експортуються позиції: наф-та, природний газ, кольорові метали, папір, лісоматеріали, автомобілі. Імпортується обладнання, автомобілі й запчастини, продукція хімічної промисловості, бавовна, вовна, каучук, споживчі то-вари (у тому числі продукти харчування).
США
Сполучені Штати об’єднують 50 штатів і федеральний округ Колумбія. За типом рельєфу краї-ну можна поділити на три частини. Західна частина — гориста, зайнята Кордильєрами, централь-на — рівнинна, східна — включає великі рівнини й давні Аппалачські гори.
Великою площею й розмаїтістю рельєфу пояснюється контрастність кліматичних умов. Протя-гом одного дня різниця температур різних районів країни може скласти 40 °С. При цьому основна частина території розташована в сприятливих умовах помірного й субтропічного поясів.
У країні багато озер. Особливе місце посідають Великі озера. Це найбільше скупчення прісної води на Землі, що утворює своєрідне «середземне море» Америки. Озера Ері й Онтаріо поєднує річка Ніагара. Зриваючись із крутого уступу, вона утворює всесвітньо відомий Ніагарський водо-спад. Щорічно 16 млн туристів відвідує цю унікальну природну пам’ятку.
Ліси вкривають близько третини території країни. Рослинність Аляски переважно тундрова з мохами й лишайниками, на півдні штату ростуть хвойні ліси. На півночі «низьких» штатів пере-важають мішані ліси з дубом, сосною, ялиною, ясеном, березою. У Сьєрра-Неваді поширена гіга-нтська секвоя, що досягає висоти у 100 м і більше. На схилах Аппалачів поширені листяні ліси. Тут ростуть тюльпанові дерева, що збереглися ще з крейдового періоду.
У надрах країни залягають різноманітні мінеральні ресурси. Із паливних корисних копалин найзначнішими є поклади вугілля. Особливо виділяється Аппалачський басейн із коксівним кам’яним вугіллям. Найбільші нафтові родовища розміщені в Техасі, Луїзіані, Каліфорнії та на Алясці. У цих самих районах розташована основна частина газових родовищ. Країна багата на руди чорних і кольорових металів. На заході США є родовища урану.
Із нерудних корисних копалин важливе значення мають сірка, фосфорити, калійна та кухонна солі, які розміщені в штатах Луїзіана й Техас. Водночас США у великих обсягах імпортує мінера-льну сировину.
У давнину територію «нижніх» штатів населяли індіанці, а Аляску — ескімоси. Наприкінці XV ст. берегів Північної Америки досяг мореплавець Джон Кабот. Ця подія започаткувала європейську колонізацію материка. У ній брали участь іспанці, голландці, французи, але найбільших успіхів досягли англійці. До початку XVII ст. Англія мала велику територію на східному узбережжі континенту. Але вже у XVIII ст. американські колонії здобули незалежність. У 1787 р. була прийнята Конституція США, що затвердила республіканську форму правління й федеративний устрій нової держави.
Сполучені Штати — країна мігрантів. В окремі періоди на частку прибулих з інших країн при-падало до 40 % загального приросту населення.
Особливості історії країни визначають строкатість расової й етнічної структури населення. Сьогодні нащадки європейців становлять 77,1 %. Кількісно виділяються діаспори німців, ірланд-ців, англійців, шотландців, валлійців, італійців, євреїв, поляків, українців. Друге місце посідають афроамериканці, в основному це нащадки рабів, вивезених з Африки. Представлені вихідці з Азії, Латинської Америки й корінні жителі (індіанці, ескімоси, алеути, гавайці).
Середня густота населення — понад 30 осіб/км2, але при цьому на північному сході цей показ-ник наближається до 100 осіб/км2, тоді як у гірських штатах він становить лише 6 осіб/км2. Ще нижче густота населення на Алясці — менш ніж 1 особа/км2. Американці мобільні й легко зміню-ють місце проживання, в основному переміщення відбувається в західні й південні штати, особли-во «сонячні», такі як Каліфорнія й Флорида.
США — високорозвинена постіндустріальна держава з високим рівнем життя населення. Усі галузі господарства без винятку виробляють значні обсяги продукції. Найбільший сектор економі-ки США — сфера послуг. У галузі працює 80 % зайнятих, такою самою є її частка у створенні на-ціонального багатства країни. Найбільше значення мають: зв’язок, торгівля, реклама, фінансові послуги, туризм, страхування, надання інформаційних і телекомунікаційних послуг, консульта-ційні й будівельні послуги, соціальне й побутове обслуговування.
США посідають провідні позиції з випуску більшості видів промислової продукції, — від елек-троенергії й ряду кольорових металів до авіакосмічної техніки. Наприклад, за видобутком нафти, природного газу й вугілля їм належить друге місце у світі, за виробництвом електроенергії, за за-гальною вартістю продукції машинобудування й хімічної промисловості (на США припадає бли-зько 20 % від усього обсягу виробництва світової хімічної промисловості й приблизно стільки ж машинобудування), за виробництвом пиломатеріалів, паперу й картону — перше місце.
У країні постійно збільшується виробництво електроенергії, що є основою для подальшого ро-звитку економіки. Найбільші потужності зосереджені на ТЕС — 71 %, атомні електростанції да-ють п’яту частину електроенергії, а теплові — менш ніж десяту частину. Роль АЕС особливо ве-лика на Північному сході, а ГЕС — на Заході.
Сполучені Штати володіють майже повним «набором» машинобудівних виробництв. Особливу роль відіграє авіакосмічна промисловість. Тут діють світові гіганти — «Боїнг», «Макдоннел-Дуглас», «Локхід». Ці компанії створюють військові й цивільні літаки, космічні й міжпланетні кораблі.
Країна посідає перше місце у світі за виробництвом продукції хімічної промисловості. Найбі-льше значення має виробництво пластичних мас, синтетичних волокон, штучного каучуку. Понад половину продукції дають підприємства північного сходу країни (Нью-Йорк, Філадельфія, Чикаго, Балтимор). Важливе значення має район Мексиканської затоки.
Країна є визнаним світовим лідером із виробництва офісного обладнання, комп’ютерів й іншої електронної техніки. Тут створюється дві третини програмного забезпечення для комп’ютерів, що працюють у різних куточках земної кулі.
Незважаючи на те, що сільське господарство дає тільки соту частину ВВП, галузь забезпечує багатомільйонне населення переважною більшістю сільськогосподарської продукції — від різно-манітних цитрусових й овочів до свинини й телятини. Такій ситуації сприяють різноманітні при-родні умови цієї великої країни. Сполучені Штати є лідером продажів на світовому ринку кукуру-дзи (на США припадає до 40 % світового збору й до 70 % світового ринку зерна кукурудзи), у ве-ликих обсягах реалізують пшеницю, бавовну й ряд іншої сільськогосподарської продукції.
Для галузевої структури сільського господарства характерно деяке домінування тваринництва. Головні галузі — м’ясне й молочне скотарство, свинарство й птахівництво.
У рослинництві важливим є значення зернових і кормових культур. Товарне виробництво ку-курудзи сконцентроване на Центральних рівнинах, тут розміщений так званий кукурудзяно-соєвий пояс (раніше називався кукурудзяним). Виділяються також пшеничний пояс, пояс молоч-ного господарства й пояс травосіяння. Наприклад, посіви пшениці сконцентровані на захід від кукурудзяного поясу.
У Сполучених Штатах набули розвитку всі види транспорту без винятку. У вантажообігу збе-рігає своє значення залізничний транспорт, дещо відстає автомобільний. За протяжністю автомагі-стралей країна посідає перше місце у світі. Важливу роль відіграють швидкісні шосе.
У пасажирообігу домінує автомобільний транспорт, велике значення має авіаційний (близько 20 % перевезень), а залізницями перевозиться менш ніж сота частина пасажирів.
За обсягом морських перевезень США поступається тільки Японії. Найбільшим портом країни є Новий Орлеан, на який припадає десята частина вантажообігу.
МЕКСИКА
Мексика — держава, що займає північну, найширшу частину перешийка, що поєднує Північну Америку з Південною й поділяє Атлантичний і Тихий океани. Мексика вважається колискою найдавніших цивілізацій Нового Світу. За багато століть до нашої ери на території нинішніх штатів Веракрус і Табаско процвітала культура ольмеків. Місцеві жителі були першими, хто звів на американській землі піраміди у формі усіченого конуса, величні храми з надзвичайно багатою скульптурою, гробниці зі стінами й перекриттями з базальтових колон. Індіанці опанували мистецтво різьблення по базальту й обробки нефриту, створювали дзеркала з полірованого каменю. Ольмекська культура вплинула на формування більш пізніх цивілізацій Америки.
Основну частину Мексики займає Мексиканське нагір’я, оточене глибоко розчленованими гір-ськими хребтами й плато. Південний край нагір’я окреслює хребет Поперечна Вулканічна Сьєрра. Тут розміщені найвищі діючі вулкани Північної Америки, серед яких: Орісаба (5700 м) і Попока-тепетль (5452 м). Поблизу згаслого вулкана Істаксіуатль (5286 м) перебуває столиця країни — Ме-хіко. Це місто розташувалося в міжгірній долині завдовжки 80 км і завширшки 50 км. У минулому тут існувало п’ять озер. У центральній частині найбільшого з них, на острові, була розміщена сто-лиця ацтеків — Теночтитлан. Її зруйнували іспанські конкістадори. Згодом озеро було осушене, а на його місці розрослася сучасна столиця країни.
На заході Мексиканського нагір’я розміщені хребти Західної Сьєрра-Мадри, які піднімаються до 3150 м й утворюють один із найскладніших гірських бар’єрів Західної півкулі. Перша залізниця тут була прокладена тільки в 1961 р.
Клімат на більшій частині країни тропічний, на півночі — субтропічний континентальний. Різ-ниця температур між рівнинними й гірськими районами досягає 15 °С і більше градусів. Найвищі вершини вкриті шапками вічних снігів.
Великих річок та озер у країні мало. Найбільш потужні водні артерії — Ріо-Гранде, Колорадо, Гріхальва — протікають по окраїнах країни.
Розмаїтість рельєфу й кліматичних зон Мексики створює умови для існування різних видів лі-сів й інших рослинних угруповань. Північ півострова Юкатан зайнята напівлистопадним тропіч-ним лісом і чагарниковими заростями. Тут особливо багато видів агав. Один із її видів дає волокно «енекен», або «юкатанський сизаль», із якого виготовляють папір, мотузки й гарну тканину.
У жаркій і вологій частині країни ростуть вічнозелені ліси, у горах — соснові й листопадні лі-си. У посушливих районах величезні простори займають пустелі й напівпустелі, тут основною рослинністю є кактуси. Їх у Мексиці налічується кілька сотень видів, деякі досягають у висоту 4 м.
Надра країни багаті на корисні копалини. Мексика володіє значними запасами нафти, природ-ного газу, кам’яного вугілля, залізної руди, свинцю, цинку, срібла.
На території країни розташовувалася одна з найбільш розвинених цивілізацій Західної півку-лі — давня імперія майя. Індіанці майя винайшли ієрогліфічну писемність, створили точний кале-ндар; мали великі пізнання в галузі математики й астрономії. У XIV ст. виникла імперія ацтеків, що перетворилася на наймогутнішу державу Центральної й Південної Мексики. Чутки про багатс-тва й досягнення ацтеків привернули увагу іспанських конкістадорів. У 1521 р. іспанці на чолі з Е. Кортесом захопили Теночтитлан, убили імператора Монтесуму II й установили іспанське пану-вання. Мексика стала віце-королівством за назвою Нова Іспанія, що проіснувало під владою іспанської корони протягом трьох століть. У результаті національно-визвольного руху в 1821 р. Мексика здобула незалежність, а в 1823 р. країна стала республікою. Про давню історію й природу Мексики свідчить її герб, на якому зображений орел, що сидить на кактусі й клює змію.
Понад половину місцевих жителів становить найчисленніша етнічна група — метиси. На від-міну від більшості інших країн Північної Америки, майже третину населення становлять індіанці.
Ернан Кортес і його військо завдали значної шкоди культурній спадщині мексиканців — спа-лили рукописи, переплавили на зливки золоті статуї богів. Однак їм не вдалося знищити пам’ятки архітектури. Піраміди, комплекси храмових споруд, палаців, залишки скульптур і розписів зали-шаються об’єктами постійних досліджень істориків.
Мексика — індустріально-аграрна країна. За загальним рівнем економічного розвитку вона помітно випереджає країни Центральної Америки й Вест-Індії. У промисловості найбільш прибутковими є видобувна галузь, металургія, нафтопереробка, машинобудування, харчова, легка (текстиль, одяг, взуття) і хімічна промисловість. У сільському господарстві переважає рослинництво. Товарні культури вирощуються на центральному узбережжі й півдні країни. Так, плантації цукрової тростини розташовані на рівнинах, кавового дерева — у гірських районах, банани, манго, папайю, ананаси обробляють у ряді інших районів. Головними продовольчими культурами є кукурудза (маїс), квасоля, пшениця, різні овочі. Населення займається скотарством, свинарством, вівчарством і конярством.
Завдяки Північноамериканській угоді про вільну торгівлю (НАФТА) на країну поширилися умови вільної торгівлі зі США й Канадою. Уздовж північного кордону Мексики створена велика кількість підприємств, що працюють на експорт. Основними видами їхньої продукції є тканини, трикотажні вироби, іграшки, побутова електроніка й електротовари.
Інтернет-ресурси
1. Інтерактивна політична карта Північної Америки: http://ru.worldstat.info/North_America
2. Нью-Йорк (фотографії): http://citypicture.ru/severnaya-amerika/nyu-jork-empire-state-building/#more-6255
3. Мехіко (фотографії): http://tonkosti.ru/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%9C%D0%B5%D1%85%D0%B8%D0%BA%D0%BE
4. Сан-Франциско, міський транспорт (фотографії): http://avtotransport.org/page805.html

Категорія: Географія 7 клас | Додав: uthitel (18.02.2014)
Переглядів: 1227 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: