hyipazart.com
Головна » Статті » Середня школа » Географія 7 клас

Урок № 24 Узагальнюючий контроль за темою «Африка»

Урок № 24

Узагальнюючий контроль за темою «Африка»

Мета:  оцінити рівень навчальних досягнень учнів за вивченою темою.

Обладнання: контурна карта «Африка», аркуші із завданнями.

Тип уроку: перевірки й оцінювання знань і вмінь учнів.

I.   Організаційний момент

II. Узагальнюючий контроль

Варіант 1

Урок-подорож

Методичні вказівки

Запропонувати підбити підсумки вивчення теми у формі уявної подорожі. Для цього кожний учень повинен мати контурну карту «Африка» й аркуш для записів, у якому слід указати назву пункту та написати правильну відповідь.

Обсяг, послідовність і зміст завдань учитель може змінювати на власний розсуд.

Напишіть імена мандрівників і дослідників Африки та назви країн, які вони представляли.

1.   У 1498 р. обігнув Південну Африку, пройшов уздовж східного узбережжя материка, першим із європейців перетнув Індійський океан і досяг берегів Індостану. (Васко да Гама, Португалія)

2.   Перетнув Південну Африку із заходу на схід, досліджував річку Замбезі, відкрив на ній водоспад, названий ним Вікторія; описав верхню течію річки Конго, озеро Ньяса. Прагнув знайти витоки Нілу. (Д. Лівінгстон, Англія)

Пункт «Географічне положення»

Ми уявно пливемо навколо материка, ваше завдання — нанести на контурну карту маршрут руху й відзначити цифрами об’єкти, що характеризують географічне положення материка.

1.   Починаємо нашу подорож у протоці — це своєрідні морські «ворота», що поєднують Атлантичний океан із його внутрішніми морями. Ширина протоки в найвужчій частині досягає 14 км, а в найширшій — 44 км. (Гібралтарська протока)

2.   Виходимо в океан, що омиває західне узбережжя материка. (Атлантичний океан)

3.   Пропливаємо повз острови, які розташовані за 100—120 км від берегів Марокко. Здалеку можна побачити обриси величезної гори — це знаменитий діючий вулкан Тенерифе. (Канарські острови)

4.   Огинаємо архіпелаг вулканічного походження, що налічує 180 островів. Сухий гарячий північно-східний вітер — гарматан, що зазвичай дме тут у грудні—лютому, приносить із Сахари хмари дрібного піску. Тоді відносна вологість повітря на островах падає до 1 %, рослинність висихає, людська шкіра вкривається тріщинами. (Острови Зеленого Мису)

5.   Огинаємо крайню південну точку Африки й опиняємося в … океані. (Індійський океан)

6.   Пропливаємо біля півострова Сомалі, проходимо Аденську затоку й входимо в … протоку. (Баб-ель-Мандебська протока)

7.   Тепер ми мандруємо найсолонішим і найтеплішим морем на землі. (Червоне море)

8.   А цей канал дозволяє нам опинитися в тому морі, де починалася наша подорож. (Суецький канал)

Пункт «Висотний»

Впишіть назви пропущених географічних об’єктів.

Ці дві найвищі гори — «п’ятитисячники» розташовані поблизу екватора. Незважаючи на це, вони вкриті вічними снігами й льодовиками. Обидві гори являють собою згаслі вулкани, що утворилися на плоскогір’ї, де розколи земної кори проклали розплавленій магмі шлях із земних глибин до денної поверхні. Це плоскогір’я називається… (Східноафриканське), а гори — … (Кіліманджаро).

Пункт «Кліматичний»

За кліматичною картою Африки простежте зміну річної кількості опадів із півночі на південь уздовж 20-го меридіана східної довготи. Укажіть причини, які впливають на кількість опадів, що випали, в одному з районів (на власний розсуд або на розсуд учителя).

Зразок відповіді

У Північній Африці (район Сахари) випадає менше ніж 100 мм опадів на рік. Тут розташована область високого тиску й панує тропічне повітря зі спадними потоками повітря, що не утворюють опадів. Крім того, має значення значна протяжність материка зі сходу на захід у цій частині материка й «сусідство» з Аравійським півостровом, де також панує тропічне повітря — у результаті пасати не несуть у Північну Африку дощів, як це відбувається в Південній Африці.

Пункт «Водний»

1.   Підпишіть на контурній карті назви географічних об’єктів, про які йдеться в описах.

1)  Ці три найбільші озера Африки, що розміщені на сході материка, іноді називають Великими Африканськими озерами. (Вікторія, Танганьїка, Ньяса)

2)  Вода із цієї річки сильно випаровується, багато її витрачається на зрошення полів, і все-таки значну частину води вона доносить до Середземного моря. (Ніл)

3)  На півдні Африки протікає річка з «кольоровою» назвою, але забарвлення води тут ні до чого. У цій місцевості з’явилися переселенці з Голландії — бури, які назвали річку на честь принца Оранського. (Оранжева)

2.   Визначте за описом із чотирьох спроб, про яке озеро йдеться.

1)  Озеро розташоване на висоті 1134 м над рівнем моря в прогині давніх кристалічних порід, в оточенні рівнин. Береги низькі й плоскі, часто заболочені. Високі стрімчасті береги характерні здебільшого для західного й східного узбереж. (4 бали)

2)  На озері, як на морі, бувають припливи й відпливи, і місцеві жителі пояснюють це по-своєму: в озері дуже багато бегемотів, і вранці, коли тварини занурюються в озеро, води його виходять із берегів, а ввечері, коли бегемоти виходять із води на берег пастися, вода спадає. (3 бали)

3)  Площа озера майже дорівнює площі двох європейських країн — Бельгії й Нідерландів разом узятих. Середня глибина — близько 40 м, максимальна — 80 м. Під час ураганів на озері здіймаються сильні шторми з високими хвилями, які становлять небезпеку навіть для великих суден. (2 бали)

4)  Це найбільше озеро в Африці. Місцеві жителі називали його «Ньянца», що в перекладі мовою банту означає «велика вода». Відомий дослідник Африки назвав це озеро іменем королеви. (1 бал)

Відповідь: Вікторія.

Пункт «Природні зони»

Перелічіть ключові слова, за допомогою яких ви б описали одну із природних зон Африки.

Зразок відповіді

Пустеля Сахара: спека, холод, коливання температур, бідна рослинність, змії, ящірки, верблюди, пісок, піщані бурі, камені, бархани, серир, міраж.

Пункт «Біологічний»

1.   Заповніть таблицю, указавши у відповідному стовпчику назви тварин.

1) Леопард, 2) верблюд, 3) жираф, 4) мавпа, 5) зебра, 6) лисиця феньок, 7) мавпа, 8) антилопа-гну, 9) ящірка.

Зразок заповненої таблиці

Вологі екваторіальні ліси

Савани й рідколісся

Пустелі

1, 4, 7

3, 5, 8

2, 6, 9

2.   Визначте тварину за описом.

1)  Серед ссавців це найбільш жвавий бігун на коротких дистанціях — кидаючись у погоню за здобиччю, розвиває швидкість до 70 км на годину за дві секунди. (Гепард)

2)  Цей родич ящірок пересувається дуже повільно й ловить своїм довгим язиком комах. Колір його шкіри переважно зеленуватий, але він може стати жовтим, рожевим або набути іншого забарвлення. (Хамелеон)

3.   Визначте рослину за описом.

Відомо близько 80 видів цієї багаторічної трави, більшості з них для розвитку необхідна температура не нижче ніж +15 °С. Плоди цієї давньої культурної рослини дуже поживні, їх уживають свіжими й сушеними, із них виробляють борошно, консерви, вино, сироп, мармелад. Деякі види цієї рослини мають тверді й несолодкі плоди, тому їх уживають у вареному або смаженому вигляді й використовують як корм для худоби. (Банан)

Пункт «Політичний»

1.   Позначте на контурній карті такі держави: Нігерія, Південна Африка, Ефіопія, Єгипет, Демократична Республіка Конго, Судан, Південний Судан. Підпишіть їхні столиці.

2.   Про яку країну йдеться?

1)  Це єдина африканська держава, частина території якої розташована на азіатському півострові.

2)  Країною тисячі пагорбів називають у народі центральноафриканську державу зі столицею Кігалі. Ця країна побила африканський рекорд за густотою населення — 421 особа/км2.

Відповідь: Руанда

Пункт «Екологічний»

Перелічіть найважливіші екологічні проблеми, що є характерними для материка. Коротко охарактеризуйте одну з них.

Зразок відповіді

Опустелювання, винищування рослинності й тварин, забруднення навколишнього середовища в результаті розробки родовищ корисних копалин.

Опустелювання. Неправильне ведення сільського господарства, надмірне випасання худоби, вирубка дерев і чагарників, випалювання лісів призвели до того, що савани стали поступатися місцем пустелям. Тільки за останні півстоліття площа Сахари збільшилася на 650 тис. км2, що перевищує розміри території України.

Варіант 2

Тестові завдання

І рівень

1.   Укажіть, якими океанами омивається Африка.

А   Північним Льодовитим і Атлантичним

Б   Тихим та Індійським

В   Атлантичним і Тихим

Г   Індійським і Атлантичним

2.   Укажіть ім’я мандрівника, який очолював експедицію, що відкрила гірський масив Рувензорі, досліджувала верхні течії річок Конго й Ніл.

А   Г. Стенлі

Б   Є. Ковалевський

В   Б. Діаш

Г   Д. Лівінгстон

3.   Укажіть, яке живлення переважає в річок Африки.

А   снігове

Б   підземне

В   дощове

Г   льодовикове

4.   Укажіть район Африки, у якому в січні спостерігається найвищий кут падіння сонячних променів.

А   над Північним тропіком

Б   в екваторіальних широтах

В   над Південним тропіком

Г   у субтропічних широтах Північної півкулі

5.   Укажіть найбільш повноводну річку Африки.

А   Ніл

Б   Замбезі

В   Конго

Г   Нігер

6.   Укажіть, у якому кліматичному поясі літо сухе й жарке (+27…+28 °С), зима порівняно волога й тепла (+10…+12 °С).

А   у субекваторіальному

Б   у субтропічному

В   у тропічному

Г   в екваторіальному

7.   Укажіть частину Африки, у якій в основному зосереджені корисні копалини осадового походження (нафта, природний газ).

А   північна

Б   західна

В   південна

Г   східна

8.   Укажіть, до якої раси належить більшість населення Північної Африки.

А   австралоїдної

Б   монголоїдної

В   негроїдної

Г   європеоїдної

9.   Укажіть кліматичний пояс, у якому спостерігаються найбільші добові коливання (амплітуди) температур.

А   екваторіальний

Б   субтропічний

В   тропічний

Г   субтропічний

10.   Укажіть, у якій частині материка розташовані гори Атлас.

А   на північному заході

Б   на сході

В   на південному заході

Г   у центральній частині

ІІ рівень

11.   Установіть послідовність розташування кліматичних поясів у напрямку від екватора на північ.

А   субтропічний (середземноморський)

Б   тропічний

В   субекваторіальний

Г   екваторіальний

12.   Установіть відповідність між природними зонами й тваринами, які в них поширені.

1    напівпустелі і пустелі

2    савани

3    вологі екваторіальні ліси

4    твердолисті вічнозелені ліси та чагарники

А   верблюд, лисиця феньок

Б   ведмеді гризлі, соболь

В   китицевухі свині, окапі

Г   антилопи, зебри

Д   берберські олені, шакали

13.   Установіть відповідність між природними зонами та рослинами, які в них поширені.

1    напівпустелі і пустелі

2    савани

3    вологі екваторіальні ліси

4    твердолисті вічнозелені ліси та чагарники

А   фікуси, олійна пальма

Б   ялина, ялиця

В   полин, верблюжа колючка

Г   дика маслина, суничне дерево

Д   баобаби, дум-пальми, олійні пальми

ІІІ рівень

14.   Укажіть три правильні твердження щодо клімату Африки.

1    найвища температура на Землі — +57,8 °С — зафіксована на півдні материка

2    Африка — найжаркіший материк світу

3    найнижчі середньомісячні температури спостерігаються на північних і південних окраїнах материка

4    найбільша кількість опадів випадає в тропічних широтах

5    в екваторіальних широтах виражені два сезони — сухий та вологий

6    найбільш вологими районами є гірські райони узбережжя Гвінейської затоки

15.   Укажіть три правильні твердження щодо геологічної будови та рельєфу материка.

1    майже весь материк розташований на Африкано-Аравійській платформі

2    за характером рельєфу розрізняють Північну та Південну Африку

3    на крайньому північному заході та півдні материка розташовані складчасті пояси

4    найбільші рухи земної кори на Африкано-Аравійській платформі відбулись у палеозойську еру

5    Східноафриканська рифтова система простягнулася від річки Ніл до Гвінейської затоки

6    на сході Африки розташоване Ефіопське нагір’я

Відповіді: 1. Г; 2. А; 3. В; 4. В; 5. В; 6. Б; 7. А; 8. В; 9. В; 10. А; 11. Г В Б А; 12. 1А 2Г 2В 4Д; 13. 1В 2Д 3А 4Г; 14. 2, 3, 6. 15. 2, 3, 6.

III.  Домашнє завдання

Опрацюйте матеріал підручника:

 

Категорія: Географія 7 клас | Додав: uthitel (23.11.2013)
Переглядів: 2675 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: