hyipazart.com
Головна » Статті » Середня школа » Географія 7 клас

Урок № 19 Савани. Національні парки

Урок № 19

Савани. Національні парки

Мета уроку: схарактеризувати природну зону саван; дати уявлення про взаємозв’язки природних компонентів у її складі; сформувати знання про ґрунти, рослинний та тваринний світ природної зони; розвивати уміння аналізувати тематичні карти.

Обладнання: підручник, атлас, кліматична карта, карта природних зон.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Очікувані результати: учні зможуть: розповідати про природну зону саван; наводити приклади ґрунтів, рослинного та тваринного світу; показувати на карті об’єкти географічної номенклатури.

I.   Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

Савани являють собою величезні рівнинні простори, які завдяки прозорому повітрю й відсутності суцільних лісових масивів відкриті погляду на багато кілометрів. На них припадає до 40 % площі материка, на півдні вони навіть заходять за Південний тропік. Зміна лісів саванами й рідколіссям пояснюється зменшенням річної кількості опадів у міру віддаленості території від екватора й появою сухого сезону. Деякі вчені вважають, що настільки великі площі зони також пояснюються наслідками господарської діяльності людини.

(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)

III.  Актуалізація опорних знань і вмінь

Перевірка домашнього завдання

Учні висловлюють власні думки щодо наслідків масової вирубки екваторіальних лісів.

Бесіда за запитаннями

1.   Які повітряні маси змінюють одна одну протягом року на території субекваторіального поясу?

2.   Які кліматичні умови пов’язані з цими повітряними масами?

IV.   Вивчення нового матеріалу

План

1.   Географічне положення, особливості клімату й ґрунтового покриву саван.

2.   Рослинність саван.

3.   Тваринний світ саван.

1.   Географічне положення, особливості клімату й ґрунтового покриву саван

Розповідь учителя

У саванах наявні два сезони, обидва характеризуються високими температурами повітря, але літній сезон вологий, а зимовий — сухий. Улітку від екватора приходять темні дощові хмари, і починаються дощі. Річки перетворюються на бурхливі потоки, які можуть розливатися на багато кілометрів. Рослинність оживає: виростають трави, дерева вкриваються молодим листям. Це нагадує знайому вам весну помірних широт. Узимку температура підвищується, сухий вітер несе гаряче повітря з пустель; листя опадає, трава жовтіє й вигорає, пересихають деякі річки. Савана набуває жовто-бурого забарвлення. Тварини змушені долати величезні відстані в пошуках води й корму. У цей період достатньо блискавки або непогашеного багаття, щоб почалася пожежа. Вогонь завдає великої шкоди природі, особливо тваринам. Завдяки наявності сухого сезону ґрунти цієї природної зони більш родючі. У цей час сповільнюються процеси розкладання залишків рослин, у результаті чого накопичується перегній. Тому ґрунти забарвлюються в червоно-бурий колір, звідси і їхня назва. Поблизу екваторіальних лісів утворюються червоні латеритні ґрунти.

2.   Рослинність саван

Розповідь учителя

У саванах переважає трав’яний покрив, із поодинокими або невеликими групами невисоких дерев і чагарників. На сотні кілометрів простягається цей одноманітний ландшафт і здається, що характер рослинності не змінюється. Але це не зовсім так, рослинність змінюється залежно від кількості опадів, що випадають. У саванах, де період дощів триває 8—9 місяців і де випадає 800—1200 мм опадів, ростуть злаки заввишки до 2—3 м і більше (слонова трава, бородач), серед цих заростей трави височіють баобаби, олійні пальми.

У районах, де вологий період триває 5—6 місяців і де випадає 500—800 мм опадів, трав’яний покрив стає низькорослим, розрідженим, тут ростуть деревоподібні молочаї, алое з м’ясистим листям, пальми, акації, які можна легко впізнати за зонтикоподібною кроною. Для районів, де вологий період становить 3—5 місяців, а кількість опадів знижується до 300—500 мм, характерні зарості сухих колючих чагарників. Рослини саван пристосувалися до сухого сезону й частих пожеж. Листя в основному дрібне й тверде, стовбур має грубу кору.

Бесіда за запитаннями

1)  Чому в саванах переважає трав’яний покрив?

2)  Чим і чому відрізняються рослини різних районів природної зони?

3.   Тваринний світ саван

Варіант 1

Повідомлення учнів

Учні виступають із повідомленнями про тваринний світ саван.

Варіант 2

Випереджальне завдання

Під час розповіді вчителя випишіть назви характерних тварин саван і поясніть, як вони пристосувалися до природи цієї зони (наприклад, до чергування вологого і сухого сезонів).

Розповідь учителя

Африканська савана є найбільшим скупченням копитних тварин: антилоп, зебр, жирафів. Із великих антилоп найчастіше зустрічається антилопа гну. Поблизу постійних водотоків збираються численні стада антилоп імпала. У високотравних саванах живуть жирафи. Надзвичайно довга шия цих тварин дає змогу з легкістю діставати їжу на висоті 4—5 м.

У саванах багато птахів, серед них — страус, численні цесарки, чайки, марабу. Вражають сотні тисяч фламінго, що перебувають у районі рифтової системи. Коли в Північній півкулі настає зима, кількість постійних пернатих мешканців материка збільшується за рахунок перелітних птахів із Євразії.

Природа саван дуже вразлива та зазнає змін у результаті господарської діяльності людини. Сьогодні проблемою стало знищення унікальних тварин цієї природної зони. Для їхнього захисту створюються природні парки й заповідники. Широко відомі національні парки Східної Африки: Серенгеті в Танзанії, Кагера в Руанді. Ще складнішу проблему становить наступ пустелі на савану. Особливо яскраво це проявляється в Північній півкулі, де ця природна зона межує із Сахарою.

Цікаві факти

Танзанія — найбільша й найзагадковіша країна Східної Африки. У ній розташовані і найбільше озеро континенту — Вікторія, і найглибше — Танганьїка. Саме поблизу цих озер, на висоті від 920 до 1850 м, розкинулися пагорби й рівнини дикої природи Африки — національного парку Серенгеті. На перший погляд, його велика територія виглядає одноманітно, але насправді тут є і рідколісся, і різні типи саван.

Назва «Серенгеті» в перекладі означає «нескінченні рівнини». Дійсно, площа парку перевищує територію цілої держави Чорногорія. На цих просторах мешкає 2 млн копитних тварин. Це величезні стада антилоп гну й газелей Томсона, зебр та імпал. За підрахунками вчених, тільки за один день вони з’їдають кілька тисяч тонн трави. На копитних полюють численні хижаки, які незмінно прямують за стадами, що здійснюють сезонні міграції (переміщення). Ці міграції є головною особливістю Серенгеті, що робить національний парк одним із найбільших див дикої природи. У парку налічується понад 200 видів птахів, серед них численні зграї рожевих фламінго. У річках й озерах водяться бегемоти й крокодили, а на берегах можна побачити носорогів.

У 1959 р. на південному сході Серенгеті була виділена територія заповідника Нгоронгоро. Він займає зруйнований вулканічний кратер (кальдеру), що утворився близько 2,5 млн років тому. Діаметр його дна становить близько 22 км. Кратер облямований крутою, але частково зруйнованою стіною. За багато років у ньому сформувалося власне середовище існування для різних видів тварин. Більшість із них не мають можливості вибратися назовні. Утім, це їм і не потрібно: дно кратера являє собою чудове природне пасовище, особливо для різних видів антилоп, зебр і буйволів. На них полюють численні хижаки, густота яких у Нгоронгоро найвища в усій Африці. Також тут мешкають жирафи, носороги, слони й бегемоти.

Національний парк Серенгеті й заповідник Нгоронгоро належать до унікальних природних об’єктів, включених до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Вік деяких баобабів перевищує 3000 років, і це пов’язано з винятковою пристосованістю до навколишніх умов. У товстому стовбурі дерева накопичується волога, що витрачається під час посухи. У баобабів немає твердої деревини, їх захищає товста, однорідна за будовою кора, що здатна добре утримувати вологу.

V.  Закріплення вивченого матеріалу

Вправа «Так або ні?»

1.   Савани займають до 20 % площі материка. (Ні)

2.   У саванах наявні два сезони: теплий і холодний. (Ні)

3.   Улітку рослинність оживає: виростають соковиті трави, дерева покриваються молодим листям. (Так)

4.   У саванах переважає деревний покрив. (Ні)

5.   Африканська савана є найбільшим скупченням копитних тварин: антилоп, зебр, жирафів. (Так)

6.   Найбільші тварини саван — слони. У саванах багато птахів, серед них наймасивніший птах — страус, численні цесарки, чайки, марабу. (Так)

Запитання і завдання

1.   Як позначаються на житті тварин у саванах два сезони, які є характерними для цієї природної зони?

2.   Які пристосування до навколишніх природних умов має баобаб?

3.   Наведіть приклади тварин, які живуть тільки в африканській савані.

4.   Якими є їхні особливості й чим вони пояснюються?

VI.   Підсумки уроку

Висновки

     Савани займають до 40 % площі материка, на півдні вони навіть заходять за Південний тропік. У них два сезони, обидва характеризуються високими температурами повітря, але літній сезон вологий, а зимовий — сухий.

     У саванах переважає трав’яний покрив, із поодинокими або невеликими групами невисоких дерев і чагарників.

     Завдяки наявності сухого сезону червоно-бурі ґрунти цієї природної зони досить родючі.

     Серед тварин переважають великі травоїдні, такі як жирафи, зебри, антилопи гну, слони, носороги. Із хижаків поширені леви, гепарди й гієни. У саванах багато птахів, серед них — страус, численні цесарки, чайки, марабу.

     Природа саван зазнає змін у результаті господарської діяльності людини. Великою проблемою стало знищення унікальних тварин. Для їхнього захисту створюються національні парки й заповідники. Широко відомі національні парки Східної Африки, наприклад Серенгеті в Танзанії.

VII. Домашнє завдання

Опрацюйте матеріал підручника:

Категорія: Географія 7 клас | Додав: uthitel (23.11.2013)
Переглядів: 1132 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: