hyipazart.com
Головна » Статті » Середня школа » Географія 7 клас

Урок № 16 Клімат Африки

Урок № 16

Клімат Африки

Мета уроку: сформувати знання про особливості клімату Африки; актуалізувати знання про кліматотвірні чинники та виявити їх вплив на кліматичні умови різних частин материка; дати уявлення про розміщення кліматичних поясів Африки та типи їх клімату; встановити закономірності змін температури й кількості опадів; розвивати уміння аналізувати тематичні карти.

Обладнання: підручник, атлас, кліматична карта Африки, карта кліматичних поясів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Очікувані результати: учні зможуть: пояснювати особливості клімату й розміщення кліматичних поясів на материку; показувати на карті об’єкти географічної номенклатури.

Географічна номенклатура: гори — Атлас, Драконові, Капські; вулкан Кіліманджаро; Ефіопське нагір’я та нагір’я Тібесті; Східноафриканське плоскогір’я.

I.   Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

Про клімат Африки багато говорить навіть назва материка: слово «африкус» у перекладі з латинської мови означає «той, що не знає холоду». Дійсно, Африка є найжаркішим материком, при цьому кліматичні умови на її території досить різноманітні, і в першу чергу це стосується кількості опадів, що випадають. В екваторіальних районах майже щодня йдуть зливи, тут розташовані масиви вологих вічнозелених лісів, а в тропічних широтах місяцями може не випадати ні краплі дощу, тут простягнулася найбільша пустеля земної кулі — Сахара.

(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)

III.  Актуалізація опорних знань і вмінь

Бесіда за запитаннями

1.   Що таке клімат?

2.   Чому кут падіння сонячних променів є головним чинником формування клімату?

3.   Які показники клімату ви можете визначити за кліматичною картою атласу?

4.   Які умовні позначки використовуються на цій карті?

Міні-тести

1.   При русі від екватора на північ і південь температура повітря:

А   підвищується

Б   знижується

2.   В областях високого тиску опадів випадає:

А   багато

Б   мало

3.   Холодні течії сприяють:

А   зменшенню кількості опадів

Б   зростанню кількості опадів

4.   У районі розташування одного кліматичного поясу більше опадів випадає:

А   на рівнинах

Б   у горах

Відповіді: 1. Б; 2. Б; 3. А; 4. Б.

IV.   Вивчення нового матеріалу

План

1.   Загальні особливості клімату материка.

2.   Кліматичні пояси і типи клімату.

1.   Загальні особливості клімату материка

Розповідь учителя

Середньомісячні температури в літній період на більшості територій становлять +24…+28 °С, а в пустелях навіть вище. Найвища температура на Землі зафіксована на півночі материка, вона становить +57,8 °С. Незмінно високими протягом усього року температури залишаються в екваторіальних широтах. Найнижчі середньомісячні температури (+10…+12 °С) спостерігаються на північних і південних окраїнах материка в зимовий період відповідної півкулі. У горах Атлас бувають морози до –10 °С, узимку тут випадає сніг. Це своєрідний полюс холоду Африки.

Завдання

За допомогою кліматичної карти Африки й тексту підручника виявіть основні закономірності в розподілі температур на території материка.

(Учні дійдуть висновку, що в екваторіальних широтах протягом усього року високі температури, улітку максимальні показники спостерігаються в тропічних широтах (у Північній півкулі в червні—серпні, у Південній — у грудні—лютому), мінімальні показники відзначаються на крайній півночі й півдні взимку відповідної півкулі.)

Розповідь учителя (продовження)

У розподілі опадів по території материка велику роль відіграє розташування областей низького й високого тиску. Найбільше опадів випадає в екваторіальних широтах, тут у середньому випадає 1500—2000 мм на рік. Найбільш вологі райони — гористі ділянки узбережжя Гвінейської затоки (3000—4000 мм на рік) із максимальною кількістю опадів для Африки в районі г. Камерун (до 10 000 мм на рік).

На північ і південь від цих районів розташовані області зниженого атмосферного тиску, тут переважають спадні рухи повітря. Повітря, що прийшло з екваторіальних широт, містить мало водяної пари, до того ж опускаючись, воно нагрівається й розширюється. Тому в тропічних широтах випадає мало опадів, як правило, 100 мм і навіть менше на рік.

На кількість і режим випадання опадів впливають й інші чинники, наприклад океанічні течії. Так, одна із причин утворення прибережної пустелі Наміб у Південній Африці — холодна Бенгельська течія. Води течії знижують температуру повітря, воно стає важким і не піднімається вгору, а отже, не дає опадів. Біля східного узбережжя протікає тепла Мозамбіцька течія. Її дія є зворотною: вона сприяє збільшенню температури, вищій випаровуваності, підняттю повітря й утворенню дощових хмар.

Робота з картою

Учні працюють парами із кліматичною картою Африки й усно відповідають на запитання.

1)  Де й чому на материку бувають морози?

2)  Якими є закономірності в розподілі опадів по території материка?

3)  Чому в тропічних широтах випадає дуже мало опадів?

2.   Кліматичні пояси і типи клімату

Кліматичні пояси Африки розташовані симетрично щодо екватора й повторюються на її території двічі (за винятком екваторіального). Територія материка розміщена в межах екваторіального, двох субекваторіальних і двох тропічних кліматичних поясів, тільки північні й південні окраїни заходять у субтропічний пояс.

Робота в групах

Учитель об’єднує семикласників у чотири групи (за кількістю кліматичних поясів, без урахування повтору в Північній і Південній півкулях). Кожна група повинна опрацювати відповідні карти атласу, кліматичні діаграми, матеріал картки «Кліматичні пояси й типи клімату» і заповнити таблицю, склавши опис клімату одного з поясів.

Назва поясу

Розташування на території Африки

Особливості клімату (формування різних типів клімату)

Причини, що обумовили такі кліматичні умови

 

 

 

 

Представники груп знайомлять із результатами своєї роботи, інші учні слухають виступи своїх однокласників і складають коротку характеристику кліматичних поясів. У загальному колі обговорюються відповіді на запитання.

1)  Чи відбувається зміна середніх температур і кількості опадів, що випадають, у межах певного поясу?

2)  Якщо так, то в якому напрямку й чому?

Зразок картки

Кліматичні пояси й типи клімату

Екваторіальний пояс формується уздовж узбережжя Гвінейської затоки (до 7—8° пн. ш.) і далі в глиб материка, включаючи більшу частину басейну річки Конго (між 5° пн. ш. і 5° пд. ш.). У цьому районі повітря насичене вологою, удень, коли його температура підвищується до +28…+30 °С, повітряні потоки спрямовуються вгору.

Формуються й починають зростати купчасті хмари. Конденсація водяної пари проходить інтенсивно, тому крапельки води збільшуються, хмара темніє і в другій половині дня йдуть сильні зливи, часто із грозою. Стає прохолодніше, хоча температура знижується на 3—4 °С.

Екваторіальний пояс не знає значних сезонних коливань температур і кількості опадів, що випадають. Тут завжди жарке й дощове літо.

На значних просторах на північ і на південь від екватора, а також на схід від екваторіального поясу розташований субекваторіальний кліматичний пояс. Його характерна риса — сезонна зміна повітряних мас. Улітку панують екваторіальні маси повітря зі спекою й високою вологістю. Узимку їх змінюють тропічні повітряні маси, які визначають спекотну та суху погоду. Тобто характерною рисою субекваторіального клімату є зміна вологого й сухого сезонів. У напрямку до тропіків тривалість сухого сезону зростає з 2 до 10 місяців, а кількість опадів, що випадають, поступово зменшується до 300 мм.

На північ від 20° пн. ш. і на південь від 18° пд. ш. розміщені тропічні пояси. Над ними формуються й протягом року переважають сухі й жаркі (тропічні) повітряні маси. Особливості цього типу клімату, у першу чергу надзвичайна сухість, найяскравіше проявляються в Сахарі. Тут дуже великі добові коливання температур повітря, удень її показники становлять +25…+35 °С і вище, від піску й уламків гірських порід іде жар. Увечері вони охолоджуються, і температура повітря швидко знижується, уночі вона може падати до 0 °С, а взимку навіть нижче. Зрідка навіть випадає сніг.

Удень у Сахарі майже завжди дме вітер, що несе пісок і пил й іноді досягає великої сили. Невелика кількість опадів випадає дуже нерегулярно. У північній частині Сахари дощі можуть випадати в холодні місяці, а в південній — у літній сезон. В окремих районах дощу не буває протягом кількох років.

Значно меншу територію тропічний пояс займає в Південній Африці. Це пов’язано із впливом океанів, у першу чергу Індійського, меншою площею цієї частини Африки й особливостями циркуляції повітряних мас. Так, у східній частині поясу, завдяки пасатам, що несуть вологі повітряні маси з території Індійського океану, випадає до 600 мм і більше опадів на рік.

Північні й південні окраїни материка розміщені в субтропічних поясах. Їх особливості: нижчі середньорічні температури повітря, більш виражені відмінності між сезонами — літо жарке (+27…+28 °С) і, як правило, сухе, а зима порівняно тепла (+10…+12 °С) і волога. Тільки на південному сході Африки максимум опадів припадає на літні місяці й в основному вони випадають на схилах гір.

Зразок заповненої таблиці

Назва поясу

Розташування на території Африки

Особливості клімату (формування різних типів клімату)

Причини, що обумовили такі кліматичні умови

Екваторіальний

Уздовж узбережжя Гвінейської затоки (до 7—8° пн. ш.) і далі в глиб материка, включаючи більшу частину басейну річки Конго (між 5° пн. ш. й 5° пд. ш.)

Переважають екваторіальні повітряні маси, температури повітря протягом року +24…+28 °С; висока вологість; область низького атмосферного тиску; слабкі, нестійкі вітри, переважають висхідні потоки повітря; у середньому випадає 1500—2000 мм опадів і більше, відносно рівномірно протягом усього року, найбільш вологі райони — гористі ділянки узбережжя Гвінейської затоки

Протягом усього року кут падіння сонячних променів наближається до 90°, як наслідок— найбільший на Землі обсяг одержуваної сонячної енергії й формування області низького тиску із висхідними потоками повітря

Додатковий матеріал

Кліматичні пояси

Назва поясу

Повітряні маси (вітри)

Середня температура (°С)

Опади

Узимку

Улітку

Січень

Липень

Сезон випадання

Кількість (мм)

Екваторіальний

Екваторіальні

Екваторіальні

+24…+28

+24…+28

Рівномірно протягом року

1500—2000 і більше

Субекваторіальний

Тропічні (пасати)

Екваторіальні

+24

+28

Улітку

300—1500

Тропічний

Тропічні (пасати)

Тропічні (пасати)

+18

+32

Рідко

Не більше ніж 100 (400—600 мм, вологий клімат)

Субтропічний

Дві області:

1) середземноморського клімату

2) субтропічного вологого клімату

Помірні (західні)

Тропічні (пасати)

+10

+24

1. Узимку 2. Рівномірно протягом року

500 і більше

V.  Закріплення вивченого матеріалу

Географічний диктант

Про який кліматичний пояс ідеться?

1.   Тут формуються області з пустельним і вологим кліматом. (Тропічний)

2.   У цьому районі повітря насичене вологою, удень, коли його температура підвищується до +28…+30 °С, повітряні потоки спрямовуються вгору. (Екваторіальний)

3.   Характерна риса клімату цього поясу — зміна вологого й сухого сезонів. (Субекваторіальний)

4.   Особливість цього кліматичного поясу — сухість клімату. (Тропічний)

5.   У цьому поясі добові амплітуди коливань температур більші за річні. (Екваторіальний)

6.   Улітку в цьому поясі панують екваторіальні маси повітря, взимку їх заступають тропічні повітряні маси. (Субекваторіальний)

7.   Пояс займає північні й південні окраїни материка. (Субтропічний)

Бесіда за запитаннями

1.   Як розташовуються основні й перехідні кліматичні пояси на території Африки?

2.   Якими є особливості клімату перехідних кліматичних поясів і чим вони пояснюються?

Вправа «Чомучка»

1.   Чому найвища температура на Землі зафіксована на півночі материка, а не в екваторіальних широтах?

2.   Поясніть причини утворення прибережної пустелі Наміб.

3.   Чим можна пояснити чергування сухого літа й вологої зими в північному субтропічному поясі?

4.   Чому в Південній півкулі тропічний пояс займає меншу площу, а особливості його клімату не так яскраво виражені?

5.   Чим пояснюється відмінність у кількості опадів, що випадають на західному й східному узбережжі на південь від екватора?

6.   Чому на східних схилах Драконових гір випадає значна кількість опадів?

7.   Одним із місць, де зафіксовані найвищі температури, є півострів Сомалі. Чим ви можете це пояснити?

8.   Чому в північній частині Африки пустелі займають значно більшу територію, ніж у південній?

9.   Чим пояснюється те, що найбільша кількість опадів випадає на узбережжі Гвінейської затоки?

VI.   Підсумки уроку

Висновки

•     Африка — найжаркіший материк. Середньомісячні температури в літній період на більшості територій становлять +24…+28 °С. Найвищі температури зафіксовані в пустелі Сахара, найнижчі — на північних і південних окраїнах материка.

•     Найбільше опадів випадає в екваторіальних широтах. Найбільш вологі райони — гористі ділянки узбережжя Гвінейської затоки. На північ і південь від екваторіального поясу їх кількість спочатку зменшується, досягаючи мінімальних значень у тропічних широтах (до 100 мм на рік), а на окраїнах материка знову зростає.

•     Кліматичні пояси Африки розташовані симетрично до екватора й повторюються двічі (за винятком екваторіального). Основна територія материка розміщена в межах екваторіального, двох субекваторіальних і двох тропічних кліматичних поясів. Крайня північна й південна частини материка розташовані в субтропічних поясах.

VII. Домашнє завдання

1.   Опрацюйте матеріал підручника:

2.         Підготуйте повідомлення про одну з річок Африки
Категорія: Географія 7 клас | Додав: uthitel (23.11.2013)
Переглядів: 3161 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: