Головна » Статті » Середня школа » Географія 7 клас

Урок № 10 Індійський океан

Урок № 10

Індійський океан

Мета уроку: сформувати знання про характерні риси географічного положення, особливості будови дна та рельєфу, властивості водних мас, морські течії та природні багатства Індійського океану; дати уявлення про його дослідження та представників органічного світу; підписати на контурній карті об’єкти географічної номенклатури океану.

Обладнання: підручник, зошит для практичних робіт, атлас, фізична карта світу, карта океанів.

Географічна номенклатура: Аравійське море; затоки — Бенгальська, Перська; Суецький канал; острів Шрі-Ланка; Зондський глибоководний жолоб; підводні хребти — Західноіндійський, Аравійсько-Індійський, Центральноіндійський; течії — Мусонна, Мадагаскарська.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть: порівнювати географічне положення Тихого й Індійського океанів; розповідати про особливості будови дна та рельєфу Індійського океану; наводити приклади течій, представників органічного світу; розповідати про властивості водних мас та морських течій; показувати на карті географічні об’єкти.

I.   Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя

Хоча Індійський океан менший від Тихого й Атлантичного, він має свої унікальні риси. Так, до його складу входять водойми (Перська затока й Червоне море), відомі найвищими показниками температури й солоності. Моряки стверджують, що, пропливаючи по їхній акваторії, палуба настільки розжарюється, що ноги обпалює навіть крізь взуття. В океані зустрічаються релікти (види, збережені з давніх епох). Біля південно-східного узбережжя Африки в 1938 р. була виловлена латимерія — риба, що належить до групи китицеперих. Це стало справжньою сенсацією, адже латимерію називають «живою копалиною». На берегах океану або в безпосередній близькості до них сформувалися найдавніші цивілізації, зокрема Шумер. Деякі вчені вважають його центром зародження й розвитку мореплавання. Відомо, що задовго до нашої ери очеретяні кораблі шумерів побували в Аравійській затоці, Червоному морі й вочевидь доходили до берегів сучасної Індії.

(Оголосити тему й очікувані результати уроку.)

III.  Актуалізація опорних знань і вмінь

Перевірка домашнього завдання

Зібрати картки із запитаннями, які учні підготували вдома, і запропонувати кожному учневі обрати дві картки й відповісти на запитання. Якщо відповіді немає — відповідає автор запитання.

IV.   Вивчення нового матеріалу

План

1.   Географічне положення.

2.   Історія дослідження.

3.   Будова і рельєф океану.

4.   Клімат і водні маси. Вплив океану на природу материка. Течії.

1)  Клімат і водні маси.

2)  Вплив океану на природу материка.

3)  Течії.

5.   Органічний світ та інші природні багатства океану.

6.   Господарська діяльність в океані. Охорона природи океану.

1.   Географічне положення

Робота з таблицею

Нагадати учням план характеристики географічного положення океану та запропонувати, використовуючи карти атласу, порівняти географічне положення Атлантичного й Індійського океанів, знайти спільні й відмінні риси та заповнити таблицю.

2.   Історія дослідження

Робота з карткою

Учитель роздає на кожну парту картку з матеріалом, опрацювавши який, учні повинні виписати імена мандрівників (дослідників) та їхні досягнення. Після завершення роботи результати узагальнюються в таблиці на дошці.

Зразок картки

Задовго до нашої ери єгипетські кораблі вирушали Індійським океаном до віддалених берегів Азії й Африки за деревиною, слоновою кісткою, сріблом і золотом. Видатними мореплавцями давнини були фінікійці. 3500 років тому вони плавали в Перській затоці, Червоному морі й прилеглих територіях Індійського океану. Від IV ст. починається освоєння океану китайськими мореплавцями, які, ймовірно, доходили до Червоного моря. У 1292—1294 рр. Марко Поло, повертаючись із Китаю в Європу, проплив від Малаккської протоки до Перської затоки. У 1340 р. арабський мандрівник Ібн Баттута плавав північною частиною океану. У 1498 р. Васко да Гама першим із європейців обігнув Африку й проклав шлях до Індії.

3.   Будова і рельєф океану

Розповідь учителя

Западина Індійського океану має свої особливості. Тут порівняно слабко розвинений шельф, у більшості районів він простягається вузькою смугою від кількох до 100 км. Материковий схил, особливо уздовж африканського узбережжя, є нешироким і вирізняється крутістю (це найбільш крутий материковий схил на планеті).

В Індійському океані сформувалася найскладніша система серединно-океанічних хребтів. Вона займає приблизно шосту частину дна океану. Особливістю трьох хребтів — Західноіндійського, Аравійсько-Індійського та Центральноіндійського, є їхнє потрійне з’єднання. Серединно-океанічними хребтами ложі Індійського океану розділяються на три великі частини. Найбільші глибини океану пов’язані з жолобами. Найглибший і найдовший із них — Зондський. Він простягнувся на 2900 км уздовж схилів групи островів, що відділяють Індійський океан від Тихого (максимальна глибина на південь від острова Ява — 7729 м).

Робота з картами

Використовуючи карти атласу, порівняйте розміщення океанічних хребтів в Атлантичному й Індійському океанах. Поясніть, як вони пов’язані з особливостями літосферних плит.

4.   Клімат і водні маси. Вплив океану на природу материка. Течії

1)  Клімат і водні маси

Робота з карткою

Учитель роздає на кожну парту картку з матеріалом, опрацювавши який, учні повинні скласти до нього план.

Зразок картки

Індійський океан розташований у всіх кліматичних поясах Південної півкулі, у Північній півкулі його територія обмежена тропічним поясом. У лютому середня температура повітря в екваторіальних широтах становить +26…+28 °С. Між Південним тропіком й Антарктидою вона швидко знижується й біля берегів «білого» континенту дорівнює –4…–8 °С. Середня температура серпня в екваторіальному поясі становить +26…+28 °С, у північній частині океану вона зростає до +29…+30 °С, досягаючи максимальних показників +31…+34 °С у районі Червоного моря та Перської затоки. Біля берегів Антарктиди температура в серпні знижується до –20…–25 °С. Тут утворюються льоди, які можуть переноситися вітрами й течіями до 68° пд. ш. Кількість атмосферних опадів є найбільш великою в екваторіальному поясі, найменше їх випадає біля берегів Аравійського півострова.

Розподіл температури поверхневих вод Індійського океану подібний до розподілу температур повітря над його територією. Так, найбільш високі температури, до +33 °С, спостерігаються влітку в Північній півкулі в Перській затоці та Червоному морі (це найвищі показники температури вод Світового океану). Біля берегів крижаного материка температура поверхневих вод опускається до –0,5 °С.

Розподіл солоності води в поверхневих шарах океану залежить від балансу атмосферних опадів і випаровування в окремих його частинах. Виділяються дві області, де переважає випаровування. Одна з них характеризується особливо високими показниками солоності. Ця область охоплює північно-західну частину океану. Так, в Аравійському морі солоність становить 35,5—36,0 ‰, у Перській затоці — 37—39 ‰, а в Червоному морі досягає 42 ‰ (це найвищі показники у Світовому океані). Друга область високої солоності розміщена в субтропічному поясі Південної півкулі. На заході екваторіального поясу солоність становить 35,0—35,5 ‰, а на сході вона знижується до 33—34 ‰. Знижується цей показник і поблизу Антарктиди.

2)  Вплив океану на природу материка

Розповідь учителя

Ви вже знаєте, що вода має високу теплоємність. Тому океан повільно нагрівається й віддає тепло, пом’якшуючи цим кліматичні умови прибережних районів. Над океаном формуються повітряні маси, які містять велику кількість вологи. Переміщуючись на суходіл, ця волога випадає у вигляді дощу. Рясними опадами відрізняються багато прибережних районів Індійського океану. Так, населений пункт Черрапунджі (Індія) вважається найбільш дощовим місцем на Землі.

Басейн Індійського океану характеризується добре вираженими мусонами. Найбільшою мірою вітри впливають на клімат півострова Індостан.

3)  Течії

Розповідь учителя

Система поверхневих течій у південній частині Індійського океану подібна до систем течій у відповідних широтах Тихого й Атлантичного океанів. Тут теплі (Південна Пасатна, Мадагаскарська) і холодні течії утворюють великий круговорот.

Зміни руху поверхневих вод, характерні для Індійського океану, спостерігаються в північній його частині. Вони обумовлюються дією мусонів. Ці вітри дали назву течії (Мусонна течія), що змінює свій напрямок двічі на рік. Сомалійська течія є єдиною у Світовому океані, що несе холодні води від екватора до більш високих широт. Її особливості пов’язані з тим, що на північ і північний схід від Мадагаскару утворюється велика область дивергенції й підняття води. Температура на поверхні падає до –20 °С і нижче.

Практична робота

На контурній карті «Карта океанів» підпишіть Аравійське море; затоки — Бенгальська, Перська; Суецький канал; острів Шрі-Ланка; Зондський глибоководний жолоб; підводні хребти — Західноіндійський, Аравійсько-Індійський, Центральноіндійський; позначте й підпишіть течії — Мусонна, Мадагаскарська.

Бесіда за запитаннями

1)  Якими є особливості течій у південній частині Індійського океану?

2)  Із чим пов’язана зміна напрямку Мусонної течії?

Додатковий матеріал

Найбільші моря Індійського океану

Назва

Місце розташування

Площа (тис. км²)

Найбільша глибина (м)

Аравійське

Між півостровами Аравійським на заході й Індостан на сході

4832

5803

Арафурське

Між Австралією, Новою Гвінеєю й островами Танімбар і Кай

1017

3680

Тиморське

Між Австралією й островом Тимор

432

3310

Аравійське море є напівзамкненим, окраїнним морем Індійського океану. Його береги високі, скелясті, подекуди низинні. Вони порізані затоками, у тому числі Аденською (розташована на заході, через Баб-ель-Мандебську протоку поєднується з Червоним морем) і Оманською (розташована на північному заході, через Ормузьку протоку поєднується з Перською затокою). Нечисленні острови розташовані поблизу узбережжя. Клімат тропічний, мусонний. Узимку температура повітря становить +20…+25 °C, улітку — +25…+29 °C. Опадів випадає від 25—125 мм на рік на заході до 3000 мм на сході з максимумом у літні місяці. Навесні, улітку й восени часто спостерігаються тайфуни. Течії взимку спрямовані на захід, улітку — на схід. Температура поверхневого шару води взимку становить +22…+27 °C, улітку — +23…+28 °С. Солоність — 35,8—36,5 ‰.

Протоки Індійського океану

Назва

Що з’єднує

Довжина (км)

Найменша ширина (км)

Найменша глибина на фарватері (м)

Мозамбіцька

Води Індійського океану

1760

422

117

Басса

Тасманове море з Індійським океаном

490

213

51

Ормузька

Перську й Оманську затоки

195

54

27,5

Баб-ель-Мандебська

Червоне море з Аравійським

109

26

31

Мозамбіцька протока відокремлює острів Мадагаскар від материка Африка. Це найдовша протока у світі (довжина — близько 1760 км), найменша її ширина дорівнює 422 км. Характеризується постійною течією, спрямованою з півночі на південь.

5.   Органічний світ та інші природні багатства океану

Розповідь учителя

Тваринний світ Індійського океану подібний до фауни західної частини Тихого океану. Тут живуть різні види коралів, велика кількість крабів, рачків, молюсків. В Індійському океані також багато кальмарів і каракатиць, омарів і лангустів, зустрічаються гігантські морські черепахи, великі морські ссавці — дюгонь, кити, ластоногі (морський слон, тюлені). Із риб в океані поширені тунці, анчоус, скумбрія, сардина, баракуди, скати, летючі риби, акули. У південних водах живуть нототенії й білокровні риби (наприклад крижана). Ця частина океану відрізняється великою кількістю ендеміків (видів, властивих тільки певному району).

Найважливішими мінеральними ресурсами шельфу Індійського океану є нафта й природний газ. Особливо виділяється район Перської затоки. Він відомий унікальною концентрацією родовищ нафти й газу: так, запаси нафти оцінюються в 53,6 млрд т. Щороку звідси вивозиться в Європу, Америку, деякі країни Азії, Австралію понад 500 млн т «чорного золота». Серед інших мінеральних ресурсів особливе місце посідають залізо-марганцеві конкреції, вони поширені в усіх океанічних улоговинах. У країнах Південно-Східної Азії розроблюються родовища олов’яних руд.

Робота з контурною картою

Нагадати учням умовні знаки, якими позначаються корисні копалини, і запропонувати нанести на контурну карту «Карта океанів» райони видобутку мінеральних ресурсів на узбережжі й шельфі Індійського океану.

6.   Господарська діяльність в океані. Охорона природи океану

Розповідь учителя

Океаном проходять світові торговельні шляхи, що пов’язують країни Азії, Східної Африки й Австралію з Європою й Америкою. Жваві морські траси розміщені в північній і західній частині океану. Їх більшість проходить через Суецький канал, Зондську і Малаккську протоки, а також у напрямку до мису Доброї Надії.

Серед забруднень вод Індійського океану лідирує нафтове. Особливо в цьому плані виділяється Перська затока й прилеглі райони. Аварії танкерів, скидання нафти, ушкодження бурових установок приводять до утворення нафтової плівки. Дуже небезпечним є забруднення Індійського океану ртуттю та свинцем. Ці метали потрапляють у води океану через атмосферу та з річковими стоками. Зростає забруднення твердим сміттям, що виноситься в океан річками й стічними водами.

Незважаючи на відносно невеликі обсяги морського промислу, багатьом тваринам, що живуть в океані, загрожує небезпека знищення. Так, різко скорочується кількість морських черепах. Деякі з них, наприклад зелена або супова черепаха, мають дуже смачне м’ясо й донедавна були цінним об’єктом промислу. Сьогодні морські черепахи охороняються й занесені до Червоної книги Міжнародного союзу охорони природи й природних ресурсів.

Із метою охорони флори й фауни в Індійському океані створюються морські резервати.

Завдання

Поясніть наслідки видобутку й подальшого транспортування нафти.

Цікаві факти

У західній частині Індійського океану часто трапляються землетруси. Один із них став причиною планетарної катастрофи, що відбулася 26 грудня 2004 р. Вогнище підземних поштовхів перебувало в Індійському океані, поблизу північно-західного берега острова Суматра (Індонезія) на глибині приблизно 25 км. У результаті землетрусу, що тривав лише 17 хвилин, відбувся зсув океанічної плити. За лічені хвилини величезний водяний вал охопив острови Суматра і Ява. Приблизно через 10—20 хвилин він досяг Андаманських і Нікобарських островів, а потім західних берегів Таїланду, у тому числі курортного острова Пхукет. За дві години хвиля дійшла до Шрі-Ланки, Бангладеш, східного узбережжя Індії та Мальдівських островів. Через шість годин водяний вал охопив Сомалі (східне узбережжя Африки).

Цей землетрус мав жахливі наслідки. Лише в Індонезії кількість жертв перевищила 120 тис. осіб.

Особливо масштабними були руйнування в районах, розташованих поблизу епіцентру землетрусу. Так, із повітря не вдалося виявити жодних ознак життя в місті Малабо. Кілька островів біля західного узбережжя Суматри просто зникли, пішли під воду, начебто їх ніколи й не було.

Не менш трагічною була ситуація за 1,5 тис. км від Індонезії. Рибацькі села на південно-східному узбережжі Індії буквально змило.

Тайський острів Пхукет за кілька хвилин із райського куточка перетворився на руїни. Багатьох туристів урятувало тільки те, що минулого дня вони святкували католицьке Різдво й тому відпочивали в готелях.

На Мальдівах висота хвилі не перевищувала 2 м. Але у зв’язку з тим, що частина островів піднімаються над поверхнею океану лише на 1—2 м, під водою опинилися дві третини території столиці острівної держави — Мале. Загалом Мальдівські острови постраждали меншою мірою, оскільки вони оточені кораловими рифами, які взяли на себе удари хвиль, забезпечивши пасивний захист від цунамі.

Додатковий матеріал

В Індійському океані зустрічаються релікти (види, збережені з давніх епох). Біля південно-східного узбережжя Африки в 1938 р. була виловлена латимерія — риба, що належить до групи китецеперих. Це стало справжньою сенсацією, адже латимерію називають «живою копалиною». Можливо, вона є найдавнішим з усіх видів, що живуть сьогодні на Землі. Пізніше біля Коморських островів виловили ще близько 100 латимерій. Було з’ясовано, що довжина цієї риби може досягати 1,8 м, а вага — 95 кг.

З огляду на властивості вод морів і заток, Індійський океан можна вважати найбільш теплим і солоним (у цілому поверхневі води найбільш теплі в Тихому океані, а найбільш солоні — в Атлантичному). У Перській затоці вода прогрівається до +35 °С, на півдні Червоного моря — до +33 °С. У Перській затоці солоність становить 37—39 ‰, а в Червоному морі досягає 42 ‰.

V.  Закріплення вивченого матеріалу

Робота біля карти

1.   Покажіть межі Індійського океану.

2.   Які материки він омиває?

3.   Назвіть і покажіть на карті великі острови й архіпелаги в Індійському океані.

4.   Як Індійський океан пов’язаний з іншими океанами?

5.   Назвіть відомі вам протоки.

6.   Які моря є частиною океану? Які з них внутрішні, а які — окраїнні?

7.   Покажіть райони видобутку нафти й морські шляхи, якими вона транспортується до США, Західної Європи, Японії.

Творче завдання

1.   Запропонувати учням уважно розглянути карту «Індійський океан», потім закрити її та намалювати з пам’яті акваторію океану. Учням необхідно підписати назви найбільших морів і заток, позначити та підписати течії. Після завершення роботи вибрати три найбільш вдалі роботи і виставити оцінки.

2.   Запропонувати учням здійснити уявну подорож уздовж берегів Індійського океану, виписавши назви морів та основних заток за годинниковою стрілкою, починаючи з Червоного моря.

VI.   Підсумки уроку

Висновки

•     Індійський океан розташований між Азією на півночі, Африкою на заході, Австралією на сході й Антарктидою на півдні. Основна частина океану розташована в Південній півкулі.

•     Задовго до нашої ери кораблі вирушали в плавання Індійським океаном до берегів Африки й Азії. У 1498 р. Васко да Гама першим з європейців пройшов до Індії.

•     В Індійському океані сформувалася найскладніша система серединно-океанічних хребтів. Вона займає приблизно шосту частину дна океану. Найбільші глибини океану пов’язані з жолобами, найглибшим із яких є Зондський.

•     Найтепліша частина океану — північна, вона добре прогрівається, а також позбавлена припливу холодних вод із півдня. Біля берегів Антарктиди температура знижується до –0,5 °С.

•     В океані виділяються дві області з високими показниками солоності. Перша охоплює північно-західну частину океану, друга перебуває в субтропічному поясі Південної півкулі.

•     Тваринний світ Індійського океану подібний до фауни західної частини Тихого океану. Тут живуть різні види коралів, велика кількість крабів, рачків, молюсків, зустрічаються гігантські морські черепахи, кити, ластоногі.

•     Найважливішими мінеральними ресурсами шельфу Індійського океану є нафта й природний газ. Особливо виділяється район Перської затоки.

VII. Домашнє завдання

1.   Опрацюйте матеріал підручника:

2.   Підготуйте повідомлення про один із видів морських тварин (дельфіни, акули, черепахи, кити тощо) за планом.

План

1)  Родина.

2)  Ряд.

3)  Середовище проживання.

4)  Географія поширення.

Категорія: Географія 7 клас | Додав: uthitel (23.11.2013)
Переглядів: 4454 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: