hyipazart.com
Головна » Статті » Середня школа » Географія 6 клас

Урок №47 Тема: Світовий океан та його частини. Острови в океані.

 

 Урок №47

Тема: Світовий океан та його частини. Острови в океані.

Мета: сформувати поняття «Світовий океан» та ознайомити учнів з його складовими;розвивати критичне і логічне мислення ,удосконалювати розвивати практичні навички роботи з картами ;виховувати інтерес до географічних знань.

Обладнання: фізична карта світу,  контурні карти, презентація, атласи, підручники.

Тип уроку: засвоєння знань умінь і навичок, подорож по світовому океані

Хід уроку

I Організаційний момент

II. Актуалізація опорних  знань  і умінь учнів

Антуан де Сент – Екзюпері  писав «Вода ! Ти не просто не обхідна для життя ,ти і є саме життя.

Бесіда за запитаннями

 1. Що таке гідросфера?
 2. Які складові частини гідросфери?
 3. Як відбувається кругообіг води в природі?

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів

Вчитель. Повідомлення теми  уроку

Сьогодні ми з вами відправляємось в подорож по Світовому океану,розпочнемо докладне знайомство з найбільшою частиною гідросфери – Світовим океаном ,І дізнаємось, з яких частин, у свою чергу складається він.

Океан часто називають «кухнею погоди». Тому  знання складових частин світового океану допоможе вам не тільки орієнтуватися на карті ,але й пояснювати багато природних явищ що відбуваються на Землі. В зошити  учні записують дату , класна робота, тему та план подорожі:

1.Океани

2.Моря

3.Затоки і протоки

4. Материки і острови

IV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Світ океану цікавий ,не повторний захоплюючий.(перегляд відео фрагменту )

Отже, перша наша зупинка це - океани

  Світовий океан — безперервна водна оболонка земної кори (океаносфера), що оточує материки. Оскільки всі океани Землі сполучені між собою, вони складають Світовий океан. З 510 млн.км площі земної кулі на Світовий океан припадає 361 млн. км ,або майже 71% .Недаремно космонавти з ілюмінаторів своїх кораблів бачать нашу планету блакитною. У Південій  півкулі океан займає більшу площу (81%) ,ніж у Північній (61%).

     Океан — найбільша частина Світового океану, обмежена материками. На Землі умовно виділяють чотири океани. Межами океанів є береги материків, і лише у південних широтах їх межами прийнято вважати лінії меридіанів від крайніх точок материків.

На фізичній карті світу вчитель показує океани

Найбільший з океанів — Тихий, площа . Його площа з морями  178,7 млн.км  1/3 загальної поверхні земної кулі. Він ще й найглибший :середня його глибина 3984м,максимальна – 11022м. В ньому розташована найглибша западина світу — Маріанський жолоб (-11022 м)Сучасна назва океану пов’язана з навколосвітньою подорожжю Ф.Магеллана він першим з європейців у 1521 р перетнув тихий океан від Вогняної Землі до Філіппін, не зустрівши на своєму шляху жодної бурі,жодного шторму. Вражений цим він дав  океану назву – «Спокійне море». У той же  час у літературі можна зустрітити іще одну назву Великий. ЇЇ запропонував француз Бюаш.

А тепер послухаємо повідомлення учнів про  океани

   Атлантичний океан — другий за площею, становить 1/4 площі Світового океану. Назву океанові дали стародавні греки за ім’ям міфічного Атланта,який  нібито стояв на краю землі і тримав на плечах небесне сплетіння.  Зі сходу він омиває береги Північної і Південної Америки, з заходу — береги Європи і Африки.

  Індійський океан — третій за розмірами свою назву одержав від Індії береги якої він омиває.Його розміри становлять лише 1/5 частину Світового океану. Проте на його площі можна розмістити пів Євразії.

   Північний Льодовитий океан — найменший за площею і  наймілкіший. Назва океану зумовлена його арктичним положенням. Він становить 1/20 площі Світового океану. Його межі проходять по північних узбережжях Євразії і Північної Америки. 4 Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий

   Робота з контурною картою. 

   Завдання №1 Позначити на контурній карті чотири океани

   Вчитель . Наступна наша зупинка це моря

    Море — частина Світового океану, що відокремлена від нього суходолом, підводним підвищенням або островами і має своєрідний гідрометеорологічний режим.

      За ступенем відокремлення і режимом є внутрішні (середземні) моря — це ті, що знаходяться глибоко в суходолі і сполучаються з океаном однією або кількома протоками. Наприклад, Азовське, Чорне, Середземне.

    Окраїнні моря — це ті, що недалеко в суходолі і відділяються від океану островами, півостровами і нерівностями дна, як-от Берингове, Саргасове, Баренцове.

Гра в групах за картою(атлас ст..)

Учні 1 ряду знаходять моря Тихого океану;

Учні 2 ряду знаходять моря Атлантичного океану;

Учні  3 ряду знаходять моря Пн .Льодовитого океану

Учитель. Уявляєте, в Атлантичному океані є море без берегів! Про це море послухаємо повідомлення.

  Повідомлення учня. Саргасове море

Море без беригів. У Світовому океані  є лише одне море без берегів Саргасове. Це море – справжнє царство одного з різновидів водоростей . Португальські  мореплавці з експедиції Христофора Колумба  назвали їх «саргасо»,оскільки бульбашки повітря на водоростях  за своєю формою нагадували сорт винограду з такою назвою. Саргасові водорості не закріплені на дні ,а вільно дрейфують у водах Атлантики ,утримуючись у межах великого колообігу морських течій тропічних широт . Унаслідок  зміни впродовж року меж морських течій межі моря  також змінюються і площа його становить 6 – 7  млн.км

Кольорові моря

Бесіда

А ще у Світовому океані є кольрові моря . Знайдіть їх на карті за підказками:

 •  Розташоване на півдні України.
 • Розміщене між Африкою та Євразією.
 • Омиває східне узбережжя Євразії у Тихому Океані .
 • Омиває береги Росії і є частиною найменшого океану нашої планети.

 Робота з контурною картою – програма моря

Завдання №2 Позначити на контурній карті моря.

Вчитель. Третя наша зупинка –це затоки і протоки

Вчитель.

В океанах виділяють затоки. Затока – це частина океану (моря),що глибоко вдається в суходіл.

З – поміж заток є свої рекордсмени : найбільша Бенгальська (2,2 млн км), найтепліша Перська ( середня температура +35 С),Біскайська  - відома своїми штормами.

Фізкульт хвилинка

Чайки в небо піднялись ,

Море коливається.

Ти у небо подивись –

Сонечко всміхається.

То ж пострибай веселись ,

Мязи розминаються,

До роботи знов берись ,

Бо знання всміхаються

Завдання

На карті океанів знайдіть Біскайську ,Бенгальську,Мексиканську,Гвінейську затоки.

Частиною якого океану є кожна з них ?

Вчитель

Тепер спробуємо відгадати загадку

Ця частина океану

Розділяє суходоли

А вузькою хвилястою смужкою

З’єднує водні простори.

Як найдовша – Мозамбікська  ,

Як найширша Дрейка кроки,

Взагалі ми їх вивчаємо

Всі під назвою,,,,,,,,,,,,,,,,

     Протока — порівняно вузька смуга води, що розділяє які-небудь ділянки суходолу і з'єднує суміжні водні басейни або їхні частини. Наприклад, Берингова протока відділяє Євразію від Північної Америки і сполучає два океани — Тихий і Північний Льодовитий.

Завдання №3 Позначити на контурній карті затоки: Біскайську, Бенгальську, Мексиканську, Гвінейську; протоки: Керченську, Босфор, Гібралтарську,Магелланову.

Розповідь учителя

Суходіл в Океані.

      В безкрайніх просторах Світового океану розкидані різні за своїми розмірами ділянки суходолу — це материки і острови.

    Материк — величезна ділянка суходолу, що з усіх або майже з усіх сторін оточена морями або океанами. (Відшукайте на карті всі материки.)

 • Який найбільший ?
 • Який найменший?

    Острови — порівняно невеликі ділянки суходолу, з усіх боків оточені водою. Якщо острови розташовані групою недалеко один від одного, то таку групу називають архіпелагом. До найбільших островів належать: Гренландія (2176 тис. км2) Він за територією в 3,5 раза більший за Україну

Робота в групах

I гр.. – знаходить материкові,II гр. – вулканічні,III гр.- коралові

    За утворенням острови поділяються на: материкові, вулканічні і коралові.

    Материкові — це частини материка, що відділились внаслідок руху земної кори. Розташовані в основному на материковому шельфі. Наприклад, острів Мадагаскар. (Відшукай його на карті.) Ці острови розташовані на шельфі. Наприклад, ще кілька десятків тисяч років тому найбільший острів Океанії Нова Гвінея був з’єднаний з Австралією 150-кілометровою перемичкою. Її опускання лише на 30 м призвело до утворення Торресової протоки. Материкове походження мають і острови Нова Зеландія.

    Вулканічні — утворилися внаслідок виверження вулканів на дні морів і океанів. Вони невеликі за розмірами, розміщуються групами, в рельєфі відрізняються підвищеними конусами вулканів. До них належать Гавайські, Курильські та інші острови Тихого океану. Гавайські острови – це 24 острова, що розтяглися на 2 500 км. Вони цілком утворені потужними виливами лави підводних і наземних вивержень вулканів мільйони років тому. Найбільший з островів – Гаваї – сформований згаслими і діючими вулканами. Серед них і найвища вершина в Полінезії – вулкан Мауна-Кеа (4 210 м).

    Коралові острови складені вапняковими скелетами коралових поліпів — найдрібніших тварин, що живуть у тропічних частинах океанів. Вони утворюються на мілководді (до 50 м) між 30° пн.ш. і 30° пд.ш., там, де можуть розвиватись поліпи. Найбільша коралова споруда в світі — Великий Бар'єрний риф біля східних берегів Австралії. ( Відшукайте його на карті.)

    Якщо кораловий острів має форму суцільного або розірваного кільця, його називають атол.

Вчитель

Сьгодні ми одержали листа .Давайте прочитаємо його.(Конверт в клас заносить учень листоноша )

Я частина материка ,

З трьох сторін мене оточує вода,

Четвертою – зєднаний із суходолом.

Як ви гадаєте хто я?,,,,

    Півострів — ділянка суходолу, оточена з трьох боків водою, а з четвертого з'єднана з суходолом.

Найбільший півострів на Землі — Аравійський — розмішений у Південно-Західній Азії. На його території могло б розміститися майже п'ять територій України. Більш як на 1000 км врізається в Індійський океан півострів Індостан. На північному заході Європи є Скандинавський півострів. В Україні найбільший півострів — Кримський.

Завдання №4 Позначити на контурній карті острови і півострови.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

Бесіда за запитаннями

1.Яку частину гідросфери Землі складає Світовий океан?     Гра знайди зайве слово  

2.Заповніть схему «Світовий океан та його частини»

3.Позначте на схематичному малюнку частини океану.

Склади назву.

Греландія……,Червоне……

VI. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя . От і закінчила на подорож. Що вам сподобалось , що ви взнали нового?  Виставлення оцінок

  VII. Домашнє  завдання 

1.Параграф №44

2.Підготувати повідомлення про солоність світового океану.

 

 

 

 

 

6 клас

 Урок №47

Тема: Світовий океан та його частини. Острови в океані.

Мета: сформувати поняття «Світовий океан» та ознайомити учнів з його складовими;розвивати критичне і логічне мислення ,удосконалювати розвивати практичні навички роботи з картами ;виховувати інтерес до географічних знань.

Обладнання: фізична карта світу,  контурні карти, презентація, атласи, підручники.

Тип уроку: засвоєння знань умінь і навичок, подорож по світовому океані

Хід уроку

I Організаційний момент

II. Актуалізація опорних  знань  і умінь учнів

Антуан де Сент – Екзюпері  писав «Вода ! Ти не просто не обхідна для життя ,ти і є саме життя.

Бесіда за запитаннями

 1. Що таке гідросфера?
 2. Які складові частини гідросфери?
 3. Як відбувається кругообіг води в природі?

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів

Вчитель. Повідомлення теми  уроку

Сьогодні ми з вами відправляємось в подорож по Світовому океану,розпочнемо докладне знайомство з найбільшою частиною гідросфери – Світовим океаном ,І дізнаємось, з яких частин, у свою чергу складається він.

Океан часто називають «кухнею погоди». Тому  знання складових частин світового океану допоможе вам не тільки орієнтуватися на карті ,але й пояснювати багато природних явищ що відбуваються на Землі. В зошити  учні записують дату , класна робота, тему та план подорожі:

1.Океани

2.Моря

3.Затоки і протоки

4. Материки і острови

IV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Світ океану цікавий ,не повторний захоплюючий.(перегляд відео фрагменту )

Отже, перша наша зупинка це - океани

  Світовий океан — безперервна водна оболонка земної кори (океаносфера), що оточує материки. Оскільки всі океани Землі сполучені між собою, вони складають Світовий океан. З 510 млн.км площі земної кулі на Світовий океан припадає 361 млн. км ,або майже 71% .Недаремно космонавти з ілюмінаторів своїх кораблів бачать нашу планету блакитною. У Південій  півкулі океан займає більшу площу (81%) ,ніж у Північній (61%).

     Океан — найбільша частина Світового океану, обмежена материками. На Землі умовно виділяють чотири океани. Межами океанів є береги материків, і лише у південних широтах їх межами прийнято вважати лінії меридіанів від крайніх точок материків.

На фізичній карті світу вчитель показує океани

Найбільший з океанів — Тихий, площа . Його площа з морями  178,7 млн.км  1/3 загальної поверхні земної кулі. Він ще й найглибший :середня його глибина 3984м,максимальна – 11022м. В ньому розташована найглибша западина світу — Маріанський жолоб (-11022 м)Сучасна назва океану пов’язана з навколосвітньою подорожжю Ф.Магеллана він першим з європейців у 1521 р перетнув тихий океан від Вогняної Землі до Філіппін, не зустрівши на своєму шляху жодної бурі,жодного шторму. Вражений цим він дав  океану назву – «Спокійне море». У той же  час у літературі можна зустрітити іще одну назву Великий. ЇЇ запропонував француз Бюаш.

А тепер послухаємо повідомлення учнів про  океани

   Атлантичний океан — другий за площею, становить 1/4 площі Світового океану. Назву океанові дали стародавні греки за ім’ям міфічного Атланта,який  нібито стояв на краю землі і тримав на плечах небесне сплетіння.  Зі сходу він омиває береги Північної і Південної Америки, з заходу — береги Європи і Африки.

  Індійський океан — третій за розмірами свою назву одержав від Індії береги якої він омиває.Його розміри становлять лише 1/5 частину Світового океану. Проте на його площі можна розмістити пів Євразії.

   Північний Льодовитий океан — найменший за площею і  наймілкіший. Назва океану зумовлена його арктичним положенням. Він становить 1/20 площі Світового океану. Його межі проходять по північних узбережжях Євразії і Північної Америки. 4 Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий

   Робота з контурною картою. 

   Завдання №1 Позначити на контурній карті чотири океани

   Вчитель . Наступна наша зупинка це моря

    Море — частина Світового океану, що відокремлена від нього суходолом, підводним підвищенням або островами і має своєрідний гідрометеорологічний режим.

      За ступенем відокремлення і режимом є внутрішні (середземні) моря — це ті, що знаходяться глибоко в суходолі і сполучаються з океаном однією або кількома протоками. Наприклад, Азовське, Чорне, Середземне.

    Окраїнні моря — це ті, що недалеко в суходолі і відділяються від океану островами, півостровами і нерівностями дна, як-от Берингове, Саргасове, Баренцове.

Гра в групах за картою(атлас ст..)

Учні 1 ряду знаходять моря Тихого океану;

Учні 2 ряду знаходять моря Атлантичного океану;

Учні  3 ряду знаходять моря Пн .Льодовитого океану

Учитель. Уявляєте, в Атлантичному океані є море без берегів! Про це море послухаємо повідомлення.

  Повідомлення учня. Саргасове море

Море без беригів. У Світовому океані  є лише одне море без берегів Саргасове. Це море – справжнє царство одного з різновидів водоростей . Португальські  мореплавці з експедиції Христофора Колумба  назвали їх «саргасо»,оскільки бульбашки повітря на водоростях  за своєю формою нагадували сорт винограду з такою назвою. Саргасові водорості не закріплені на дні ,а вільно дрейфують у водах Атлантики ,утримуючись у межах великого колообігу морських течій тропічних широт . Унаслідок  зміни впродовж року меж морських течій межі моря  також змінюються і площа його становить 6 – 7  млн.км

Кольорові моря

Бесіда

А ще у Світовому океані є кольрові моря . Знайдіть їх на карті за підказками:

 •  Розташоване на півдні України.
 • Розміщене між Африкою та Євразією.
 • Омиває східне узбережжя Євразії у Тихому Океані .
 • Омиває береги Росії і є частиною найменшого океану нашої планети.

 Робота з контурною картою – програма моря

Завдання №2 Позначити на контурній карті моря.

Вчитель. Третя наша зупинка –це затоки і протоки

Вчитель.

В океанах виділяють затоки. Затока – це частина океану (моря),що глибоко вдається в суходіл.

З – поміж заток є свої рекордсмени : найбільша Бенгальська (2,2 млн км), найтепліша Перська ( середня температура +35 С),Біскайська  - відома своїми штормами.

Фізкульт хвилинка

Чайки в небо піднялись ,

Море коливається.

Ти у небо подивись –

Сонечко всміхається.

То ж пострибай веселись ,

Мязи розминаються,

До роботи знов берись ,

Бо знання всміхаються

Завдання

На карті океанів знайдіть Біскайську ,Бенгальську,Мексиканську,Гвінейську затоки.

Частиною якого океану є кожна з них ?

Вчитель

Тепер спробуємо відгадати загадку

Ця частина океану

Розділяє суходоли

А вузькою хвилястою смужкою

З’єднує водні простори.

Як найдовша – Мозамбікська  ,

Як найширша Дрейка кроки,

Взагалі ми їх вивчаємо

Всі під назвою,,,,,,,,,,,,,,,,

     Протока — порівняно вузька смуга води, що розділяє які-небудь ділянки суходолу і з'єднує суміжні водні басейни або їхні частини. Наприклад, Берингова протока відділяє Євразію від Північної Америки і сполучає два океани — Тихий і Північний Льодовитий.

Завдання №3 Позначити на контурній карті затоки: Біскайську, Бенгальську, Мексиканську, Гвінейську; протоки: Керченську, Босфор, Гібралтарську,Магелланову.

Розповідь учителя

Суходіл в Океані.

      В безкрайніх просторах Світового океану розкидані різні за своїми розмірами ділянки суходолу — це материки і острови.

    Материк — величезна ділянка суходолу, що з усіх або майже з усіх сторін оточена морями або океанами. (Відшукайте на карті всі материки.)

 • Який найбільший ?
 • Який найменший?

    Острови — порівняно невеликі ділянки суходолу, з усіх боків оточені водою. Якщо острови розташовані групою недалеко один від одного, то таку групу називають архіпелагом. До найбільших островів належать: Гренландія (2176 тис. км2) Він за територією в 3,5 раза більший за Україну

Робота в групах

I гр.. – знаходить материкові,II гр. – вулканічні,III гр.- коралові

    За утворенням острови поділяються на: материкові, вулканічні і коралові.

    Материкові — це частини материка, що відділились внаслідок руху земної кори. Розташовані в основному на материковому шельфі. Наприклад, острів Мадагаскар. (Відшукай його на карті.) Ці острови розташовані на шельфі. Наприклад, ще кілька десятків тисяч років тому найбільший острів Океанії Нова Гвінея був з’єднаний з Австралією 150-кілометровою перемичкою. Її опускання лише на 30 м призвело до утворення Торресової протоки. Материкове походження мають і острови Нова Зеландія.

    Вулканічні — утворилися внаслідок виверження вулканів на дні морів і океанів. Вони невеликі за розмірами, розміщуються групами, в рельєфі відрізняються підвищеними конусами вулканів. До них належать Гавайські, Курильські та інші острови Тихого океану. Гавайські острови – це 24 острова, що розтяглися на 2 500 км. Вони цілком утворені потужними виливами лави підводних і наземних вивержень вулканів мільйони років тому. Найбільший з островів – Гаваї – сформований згаслими і діючими вулканами. Серед них і найвища вершина в Полінезії – вулкан Мауна-Кеа (4 210 м).

    Коралові острови складені вапняковими скелетами коралових поліпів — найдрібніших тварин, що живуть у тропічних частинах океанів. Вони утворюються на мілководді (до 50 м) між 30° пн.ш. і 30° пд.ш., там, де можуть розвиватись поліпи. Найбільша коралова споруда в світі — Великий Бар'єрний риф біля східних берегів Австралії. ( Відшукайте його на карті.)

    Якщо кораловий острів має форму суцільного або розірваного кільця, його називають атол.

Вчитель

Сьгодні ми одержали листа .Давайте прочитаємо його.(Конверт в клас заносить учень листоноша )

Я частина материка ,

З трьох сторін мене оточує вода,

Четвертою – зєднаний із суходолом.

Як ви гадаєте хто я?,,,,

    Півострів — ділянка суходолу, оточена з трьох боків водою, а з четвертого з'єднана з суходолом.

Найбільший півострів на Землі — Аравійський — розмішений у Південно-Західній Азії. На його території могло б розміститися майже п'ять територій України. Більш як на 1000 км врізається в Індійський океан півострів Індостан. На північному заході Європи є Скандинавський півострів. В Україні найбільший півострів — Кримський.

Завдання №4 Позначити на контурній карті острови і півострови.

V. Закріплення нових знань і умінь учнів

Бесіда за запитаннями

1.Яку частину гідросфери Землі складає Світовий океан?     Гра знайди зайве слово  

2.Заповніть схему «Світовий океан та його частини»

3.Позначте на схематичному малюнку частини океану.

Склади назву.

Греландія……,Червоне……

VI. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя . От і закінчила на подорож. Що вам сподобалось , що ви взнали нового?  Виставлення оцінок

  VII. Домашнє  завдання 

1.Параграф №44

2.Підготувати повідомлення про солоність світового океану.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Географія 6 клас | Додав: uthitel (11.02.2016) | Автор: Гонтарук Катерина Сергіївна
Переглядів: 1583 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: