Урок 15 ТЕМА. Розв’язання задач на обчислення середньої швидкості - Фізика 7 клас (нова програма) - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Фізика 7 клас (нова програма)

Урок 15 ТЕМА. Розв’язання задач на обчислення середньої швидкості

Урок 15

ТЕМА. Розв’язання задач на обчислення середньої швидкості

Мета:закріпити знання про середню швидкість; ознайомити учнів

з методами розв’язання задач; розвивати логічне мислення учнів.

Тип уроку:урок закріплення знань.

Обладнання:картки для самостійної роботи.

Очікувані результати

Після уроку учні:

навчаться обчислювати середню швидкість нерівномірного руху.

ХІД УРОКУ

І. ПОМІРКУЙ І ВІДПОВІДАЙ

1. Про яку швидкість йдеться, коли називають числове значення

швидкості, наприклад, поїзда, що йде з Києва в Одесу?

2. На вулицях міст вивішують знаки, що забороняють рух зі

швидкостями, що перевищують значення, зазначене на знаку.

Про яку швидкість тут йдеться?

3. Чи може перемогти в бігу спортсмен, що володіє стрімким

стартом, блискавичним фінішем, але поступається суперникам

у середній швидкості на дистанції, що розігрується?

ІІ. НАВЧАЄМОСЯ РОЗВ’ЯЗУВАТИ ЗАДАЧІ

1. Футболіст високого класу пробігає за матч близько 20 км. Яка

його середня швидкість?

2. Турист виїхав із селища по прямій дорозі на велосипеді зі

швидкістю 15

км

год

. Дорогою велосипед зламався, і далі турис-тові довелося йти пішки зі швидкістю 5

км

год

. Знайдіть серед-ню швидкість руху на всьому шляху, якщо:

а) турист половину часу їхав і половину часу йшов;

б) турист половину шляху їхав і половину шляху йшов.

Чому середня швидкість у випадках а) й б) не збігається?

Розв’язання. Позначмо весь пройдений шлях l, а весь витраче-ний час t. Тоді v

l

t

сер = .

82 Уроки фізики у 7 класі. Нова програма. Частина 1

У випадку а) людина їхала протягом часу t

t

1

2

= й такий самий

час t

t

2

2

= ішла пішки. Отже, вона проїхала шлях lvt 111 = і про-йшла шлях lvt 222 = .

Оскільки ll l =+12, одержуємо:

v

ll

t

vt vt

t

v

t

v

t

t

vv

сер =

+

=

+

=

+

=

+ 12 11 22 12 12 222

.

Підставляючи числові дані, одержуємо

vсер

км

год

=10 .

Зверніть увагу: середня швидкість дорівнює середньому арифме-тичному швидкостей на різних ділянках, якщо рух на кожній ді-лянці забирав однаковий час.

У випадку б) людина проїхала шлях l

l

1

2

= і такий самий шлях

l

l

2

2

= пройшла пішки. Отже, їхала вона протягом часу t

l

v

1

1

1

= ,

а йшла протягом часу t

l

v

2

2

2

= . Оскільки tt t =+12, одержуємо

v

l

tt

l

l

v

l

v

l

l

v

l

v

vv

vv сер =

+

=

+

=

+

=

+ 12 1

1

2

2 12

12

12

22

2

.

Підставляючи числові дані, одержуємо

vсер

км

год

=75 , .

Як бачимо, у цьому випадку середня швидкість руху менша,

ніж у першому. Це пояснюється тим, що у випадку а) людина їха-ла і йшла однаковий час, а у випадку б) вона проїхала й пройшла

однакову відстань, тобто йшла довше, ніж їхала.

3) Два мандрівники одночасно виїхали на велосипеді з міс-та Ав місто Б, і в обох велосипеди в дорозі зламалися. Перший

мандрівник половину часу їхав і половину часу йшов, а другий

половину шляху їхав і половину шляху йшов. Який мандрів-ник прийшов у місто Браніше, якщо мандрівники їдуть із од-наковою швидкістю і йдуть із однаковою швидкістю?

IІІ. ВИКОНУЄМО САМОСТІЙНУ РОБОТУ

Завдання для самостійної роботи № 3 «Середня швидкість»

Початковий рівень

1 Виберіть правильну відповідь. Автомобіль проїхав 60 км за

1 год, а потім ще 240 км за 5 год. Яка середня швидкість на всьо-му шляху?

А  40

км

год

;

Б  50

км

год

;

В  150

км

год

.

2 Виберіть правильну відповідь. Пішохід годину йшов зі швид-кістю 4

км

год

, а потім годину їхав на велосипеді зі швидкістю

16

км

год

. Яка середня швидкість на всьому шляху?

А  8

км

год

;

Б  10

км

год

;

В  20

км

год

.

Середній рівень

1 На рисунку зображено графік залежності шляху від часу для

деякого тіла. Визначте середню швидкість тіла на всьому шля-ху. Якою була б середня швидкість цього тіла, якби воно руха-лося увесь час?

О 123 45 6

10

20

s,км

t, год

2 Турист за 25 хв пройшов 1,2 км, потім півгодини відпочивав,

а потім пробіг ще 800 м за 5 хв. Якою була його середня швид-кість на всьому шляху? Якою була б його середня швидкість,

якби він не відпочивав?

Достатній рівень

1 Поїзд рухався на підйомі із середньою швидкістю 60

км

год

, а на

спуску його середня швидкість становила 100

км

год

. Визначте

середню швидкість на всій ділянці шляху, якщо врахувати, що

спуск удвічі довший, ніж підйом.

2 Першу половину шляху автомобіль ішов зі швидкістю, у 8 разів

більшою, ніж другу. Середня швидкість автомобіля на всьому

шляху дорівнює 16

км

год

. Визначте швидкість автомобіля на

другій половині шляху.

Високий рівень

1 Мандрівник дві години їхав на велосипеді, а потім велосипед

зламався, і мандрівник шість годин йшов пішки. Якою була

його середня швидкість, якщо їхав він утричі швидше, ніж

ішов, а йшов зі швидкістю 4

км

год

?

2 Мандрівник їхав спочатку на коні, а потім на віслюкові. Яку

частину шляху і яку частину всього часу руху він їхав на коні,

якщо середня швидкість мандрівника виявилася рівною

12

км

год

, швидкість їзди на коні  30

км

год

, а на віслюкові —

6

км

год

?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти й розв’язати дві задачі на нерівномірний рух тіла.

Категорія: Фізика 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (01.11.2015)
Переглядів: 674 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: