Урок № 37 Будова і функції органів травлення. Травлення в ротовій порожнині. - Біологія 9 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Біологія 9 клас

Урок № 37 Будова і функції органів травлення. Травлення в ротовій порожнині.

Урок № 37

Будова і функції органів травлення.
Травлення в ротовій порожнині.

Лабораторна робота № 4. Дія ферментів слини на крохмаль

Мета уроку: розкрити значення механічної та хімічної обробки їжі в ротовій порожнині; ознайомити учнів з будовою зубів, властивостями ферментів і рефлекторною регуляцією виділення травних соків; формувати практичні навички проведення лабораторних досліджень; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, спостерігати, робити висновки; виховувати потребу в здоровому способі життя.

Очікувані результати: учні називають органи травлення; учні розпізнають органи травлення на малюнках; учні характеризують травлення в ротовій порожнині; функцію слинних залоз, склад слини, будову і функцію зубів; учні спостерігають та описують дію слини на крохмаль.

Обладнання: _____________________________________________________________________

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

  • 1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

  • 2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

2.1. Відновлення тексту.

2.2. Вправа «Установи відповідність».

1. Установіть відповідність між основними оболонками стінки травного каналу та їхніми характеристиками.

Основні оболонки
стінки травного каналу

Характеристики

1  Зовнішня

2  Середня

3  Внутрішня

А Утворена двома шарами непосмугованих (гладеньких) м’язів

Б  Утворена епітеліальною тканиною, яка містить багато залоз, що виділяють у порожнину каналу травні соки й слиз

В Утворена війчастим епітелієм, який виконує захисну функцію

Г  Сполучнотканинна оболонка, у ній містяться судини і нервові волокна

 

 

Відповідь:

1 — Г, 2 — А, 3 — Б.

  • 3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

«Травний канал за своєю функцією є складним хімічним заводом, сирий матеріал, що потрапляє на завод, проходить через велику кількість верстатів, у яких він підлягає механічній і, головним чином, хімічній обробці, та через чисельні бічні ворота переводиться до магазинів тіла. Крім основної лінії верстатів, якими рухається сирий матеріал, існує низка бічних хімічних фабрик, які готують відомі реагенти для відповідної обробки сирого матеріалу... Яка ж діяльність заводу за повної потужності? Як і чим він приводиться в рух? Яким чином одна частина вступає в роботу з іншою? Яким чином змінюється робота залежно від сорту сирого матеріалу?» — ці запитання поставив свого часу відомий фізіолог І. П. Павлов. Спробуємо отримати на них відповіді.

Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.

  • 4. Засвоєння нового матеріалу

План пояснення нового матеріалу

1. Будова і функції ротової порожнини. (Розповідь учителя, робота в групах, презентація роботи групами, складання опорних схем.)

2. Регуляція слиновиділення. (Розповідь учителя, бесіда.)

  • 5. Узагальнення і закріплення знань

Лабораторна робота № 4. Дія ферментів слини на крохмаль.

1) Інструктаж із правил безпеки учнів, інструкція № ______.

2) Виконання лабораторної роботи (згідно з інструкційною карткою).

  • 6. Підбиття підсумків уроку

«Закінчи речення»

Кожний зуб має коронку ... (шийку та корінь).

Серед слинних залоз виділяють три пари великих, що називаються... (привушні, підщелепні, під’язикові).

Центр слиновиділення розміщується в ... (довгастому мозку).

До складу слини входять травні ферменти ... (амілаза і мальтаза).

Центр ковтання розташований у ... (довгастому мозку).

Фермент амілаза діє на речовину ... (складні вуглеводи (крохмаль)).

Коронку зуба вкриває ... (емаль).

Порожнину зуба заповнює сполучна тканина ... (пульпа).

 

 

  • 7. Домашнє завдання

7.1. Завдання для всього класу.

Підручник _____________________________________________.

Зошит ________________________________________________.

7.2. Індивідуальні та творчі завдання.

1. Скласти кросворд, використовуючи терміни уроку.

2. Підготувати повідомлення на тему «Захисні рефлекси травної системи».

Категорія: Біологія 9 клас | Додав: uthitel (16.11.2014)
Переглядів: 1347 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: