Урок № 27 Регуляція кровопостачання органів Практична робота № 4. Вивчення кровообігу. Зміни в тканинах при порушенні кровообігу - Біологія 9 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Біологія 9 клас

Урок № 27 Регуляція кровопостачання органів Практична робота № 4. Вивчення кровообігу. Зміни в тканинах при порушенні кровообігу

Урок № 27

Регуляція кровопостачання органів
Практична робота № 4. Вивчення кровообігу. Зміни в тканинах при порушенні кровообігу

Мета уроку: ознайомити учнів із видами регуляції кровопостачання органів — нервовою та гуморальною; розкрити значення регуляції для здійснення важливих життєвих функцій; розвивати уміння порівнювати біологічні процеси та їхнє значення в організмі, уміння виділяти головне в матеріалі, який вивчається; виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей.

Очікувані результати: учні пояснюють регуляцію роботи серцево-судинної системи; учні характеризують фактори, які впливають на роботу серцево-судинної системи; учні застосовують знання для надання першої допомоги при кровотечах і профілактики серцево-судинних хвороб.

Обладнання: _____________________________________________________________________

Тип уроку: урок формування умінь та навичок.

  • 1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

  • 2. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Інтенсивність кровообігу залежить від фізичних навантажень, температури тіла тощо. Тому завжди виникає потреба у збільшенні або зменшенні кількості крові, яка перетікає по кровоносній системі. До того ж часто виникає необхідність перерозподілу надходження крові до органів (наприклад, необхідність збільшення кровообігу в м’язах, які працюють, і зменшення його в органах травлення). Усі ці процеси відбуваються під впливом регуляторних систем організму.

Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.

  • 3. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

— Що таке регуляторні системи організму людини?

— Які системи органів до них належать?

— Які особливості нервової регуляції процесів життєдіяльності?

— Які особливості гуморальної регуляції процесів життєдіяльності організму людини?

4.  Засвоєння нового матеріалу

1.   Регуляція кровопостачання органів.

Розповідь учителя, заповнення таблиці учнями

Кровопостачання органів регулюється нервовим та гуморальним чинниками.

Регуляція кровообігу

Нервова регуляція

Гуморальна регуляція

Нерви симпатичного відділу збуджують більшість судин. Це призводить до скорочення гладеньких м’язів у їхніх стінках і звуження судин. Судини ж серця розширюються

Гуморальна регуляція здійснюється гормонами — адреналіном і ацетилхоліном. Адреналін викликає звуження судин, підвищення артеріального тиску. Ацетилхолін, навпаки, викликає розширення судин і зменшення тиску

 

2.   Порушення діяльності серцево-судинної системи та заходи запобігання їм.

Розповідь учителя

Серед різних хвороб захворювання серцево-судинної системи є найпоширенішими в усіх країнах світу. Смертність від них становить у світі від 49 до 54 % загальної смертності. Крім того, переважно серцево-судинні захворювання призводять до тимчасової або повної втрати працездатності. Якщо раніше ці хронічні хвороби були притаманні переважно людям літнього віку, то зараз патологічні порушення серцево-судинної системи спостерігаються навіть у дітей шкільного віку.

Які ж хвороби переслідують нашу серцево-судинну систему? Які причини їх виникнення, як їм запобігти? Це ми зараз і розглянемо.

Серцево-судинні захворювання поділяються на хвороби серця (наприклад інфаркт міокарда, аритмії, вади серця, міокардити); хвороби артерій (наприклад дистонія, атеросклероз, гіпертонічна хвороба, інсульт); хвороби вен (наприклад варикозне розширення вен, тромбофлебіт).

Складання опорної схеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота в групах «Ажурна пилка»

Завдання групам

Схарактеризуйте захворювання серцево-судинної системи за таким планом:

•     Причини

•     Симптоми

•     Профілактика

1 група — інфаркту міокарда, аритмії

2 група — інсульту, дистонії

3 група — гіпертонії, атеросклерозу

4 група — варикозного розширення вен, тромбофлебіту

 

Заповнення таблиці за результатами роботи  

Захворювання серцево-судинної системи

Фактори ризику

Інсульт

  • похилий вік
  • гіпертонія
  • захворювання серця
  • атеросклероз
  • тютюнопаління
  • перевантаження негативними емоціями

Гіпертонія

  • розумові перевантаження
  • шкідливі звички
  • атеросклероз
  • перевантаження негативними емоціями

Атеросклероз

  • гіпертонія
  • цукровий діабет
  • ожиріння
  • надмірне вживання жирної їжі
  • уживання алкоголю
  • нервові перенапруження

Варикозне розширення вен

  • гіподинамія
  • уживання жирної їжі
  • шкідливі звички
  • нервові перенапруження

 

Формулювання висновку

Отже, основними причинами виникнення серцево-судинних хвороб є:

•     зниження фізичної активності

•     нераціональне харчування

•     паління, алкоголь, наркотики

•     нервові перенапруження

Запитання учням

•     Як запобігти розвитку захворювань серцево-судинної системи?

•     Складіть пам’ятку щодо профілактики серцево-судинних захворювань.

Зразок відповідей:

1.   Фізична праця й спорт

2.   Дотримання режиму харчування, раціональне харчування

3.   Загартовування

4.   Психологічна рівновага (емоційна стриманість)

5.   Відмова від шкідливих звичок

6.   Своєчасне та правильне лікування захворювань

(Зачитування та обговорення пам’яток.)

 

 

 

3.   Перша допомога при кровотечах.

Бесіда

•    Що таке кровотеча? (Кровотеча — це вихід крові із судин.)

•    Які судини можуть бути пошкоджені? (Артерії, вени, капіляри.)

Розповідь учителя та складання опорного конспекту

У залежності від того, яка судина пошкоджена, розрізняють кровотечі:

•    капілярні

•    венозні

•    артеріальні

У залежності від того, куди виливається кров, кровотечі поділяють на:

•    зовнішні

•    внутрішні

Перша допомога полягає в:

•    знезараженні рани

•    зупинці кровотечі

•    накладанні пов’язки.

  •  

Необхідно пам’ятати, що в залежності від виду кровотечі порядок цих дій різний.

Розповідь учителя з паралельним демонструванням, заповнення таблиці учнями

Види кровотеч

Характерні ознаки

Перша допомога

Венозна

кров витікає безперервним темним струменем без різко виражених пульсових поштовхів

накладання тиснучої пов’язки або джгута нижче за рану

Артеріальна

кров витікає яскраво-червоним пульсуючим струменем, висота якого змінюється в ритмі пульсової хвилі

накладання гумового джгута або закрутки з тканини; максимальне згинання кінцівок у суглобах або притискання артерії в певних точках тіла або вище за місце поранення

Капілярна

кров витікає повільно

накладання тиснучої пов’язки після обробки рани дезинфікуючим розчином, або прикладання міхура з льодом

Внутрішня

раптове зблідніння обличчя, збліднення й похолодіння кистей і стоп, почастішання пульсу, запаморочення, шум у вухах, виділення холодного поту

потрібно прикласти гумовий міхур із льодом чи холодною водою й негайно відправити постраждалого до медичного закладу

 

Демонстрування вчителем послідовності накладання тиснучої пов’язки, джгута, гумового джгута-закрутки.

Правила накладання тиснучої пов’язки:

•    на рану, яка кровоточить, накладають стерильну або чисту тканину, пропрасовану гарячою праскою;

•    поверх неї кладуть валик з бинта, який туго прибинтовують.

Правила накладання джгута на кінцівки:

•    джгут (під час артеріальної кровотечі) накладають вище за рану на відстані 67 см від верхнього краю;

•    кінцівку перед накладанням джгута піднімають вгору;

•    на місце накладання джгута попередньо накладають яку-небудь тканину;

•    джгут потрібно затягувати тільки до зупинки кровотечі;

•    під джгут треба покласти супровідну записку, у якій вказано час накладання;

•    у холодну пору року джгут можна не знімати протягом однієї години, а в теплу 1,52 годин, інакше настане омертвіння тканин.

Правила накладання джгута-закрутки:

•    із підручного матеріалу роблять міцну петлю, у діаметрі в 1,52 рази більшу за діаметр пораненої кінцівки;

•    після накладання на шкіру вати, марлі або іншої тканини на кінцівку одягають петлю вузлом угору;

•    під вузол вставляють паличку завдовжки 2025 см, за допомогою якої вільний кінець петлі закручують до повного зупинення кровотечі.

  • 5. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях

5.1. Виконання практичної частини роботи.

Практична робота № 4. Вивчення кровообігу. Зміни в тканинах при порушенні кровообігу

1) Інструктаж із правил безпеки життєдіяльності учнів, інструкція № __________.

2) Виконання практичної роботи (згідно з інструкційною карткою).

5.2. Звіт про виконання роботи.

5.3. Обговорення питань.

— У якому напрямку рухається кров по артеріях і венах?

— Які можливі причини порушення кровообігу?

— Які зміни при порушенні кровообігу можуть відбутися в тканинах?

  • 6. Узагальнення і закріплення знань

6.1. Тестові завдання на встановлення однієї або декількох правильних відповідей.

6.2. «Ситуаційні завдання» (робота в групах).

Надайте першу допомогу потерпілому, якщо в нього...

1 група — із рани виділяється темна, густа кров без різко виражених пульсових поштовхів;

2 група — із рани пульсуючим струменем виділяється яскраво-червона кров;

3 група — із рани кров витікає повільно;

4 група — зблідло обличчя, на чолі виступив холодний піт, почав скаржитись на біль у животі.

6.3. «Поміркуйте».

— Обґрунтуйте твердження: «Нетреноване серце — це небезпечно».

  • 7. Підбиття підсумків уроку

Технологія «Незакінчені речення»

 

 

 

  • 8. Домашнє завдання

8.1. Завдання для всього класу.

Підручник _____________________________________________.

Зошит ________________________________________________.

8.2. Індивідуальні та творчі завдання.

1. Скласти «шпаргалку з помилками» за темою уроку (скласти невеличкий опорний конспект, у якому допущено декілька помилок).

2. Підготувати повідомлення про порушення функцій лімфатичної системи.

 

Категорія: Біологія 9 клас | Додав: uthitel (03.10.2014)
Переглядів: 4556 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: