Урок № 5 Органи та системи органів тварин, їх функції - Біологія 8 клас - Середня школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Середня школа » Біологія 8 клас

Урок № 5 Органи та системи органів тварин, їх функції


 

Урок № 5

Органи та системи органів тварин, їх функції

Мета уроку: розглянути загальний план будови і функцій органів та систем органів тварин; з’ясувати значення систем органів у тваринному організмі; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати свою думку; розвивати логічне мислення, творчий потенціал; виховувати етично-ціннісне ставлення до природи, працелюбність, культуру спілкування.

Очікувані результати: учні називають органи і системи органів тварин; учні знають функціональне значення систем, план будови систем органів; характеризують системи органів, наводять їх приклади.

Обладнання: ____________________________________________________________________

Тип уроку: комбінований.

1. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

2. Перевірка домашнього завдання

2.1. Індивідуальна робота учнів за картками.

2.2. «Закінчи речення».

1. Основні типи тканин в організмі тварин:… (епітеліальна, сполучна, м’язова, нервова).

2. Тканина, клітини якої щільно прилягають одна до одної і яка майже не містить міжклітинної речовини, — … (епітеліальна).

3. Тканина, яка містить значну кількість міжклітинної речовини, — … (сполучна).

4. Клітини епітелію порожнини носа багатьох ссавців мають… (війки), які затримують пилинки.

5. Нервова клітина, структурна одиниця нервової тканини — … (нейрон).

6. Тканина, клітини якої мають видовжену форму та здатні скорочуватися,— … (м’язова).

7. Внутрішня поверхня органів утворена… (епітеліальною) тканиною.

8. Разом з епітелієм… (сполучна) тканина утворює шкіру.

9. Кров належить до… (сполучної) тканини.

2.3. Виконання тестових завдань формату А, які учні підготували вдома.

Учні обмінюються зошитами із завданнями і виконують їх.

3. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація їх навчальної діяльності

Слово вчителя

Отже, в організмі тварин налічується чотири типи тканин: епітеліальна, м’язова, нервова і сполучна. Саме з такого «набору» тканин формуються органи.

3.1. «Асоціативний кущ»

Учні висловлюють свої асоціації щодо поняття «орган». Усі відповіді записуються до «асоціативного куща».

Можливі варіанти відповідей учнів: голова, шлунок, хвіст, лапи, серце, зуби, очі, легені тощо.

Узагальнення результатів.

3.2. Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети та завдань уроку.

4. Засвоєння нового матеріалу

1. Поняття про органи тваринного організму, їх функції

Розповідь учителя

Під час еволюційного розвитку багатоклітинних тварин відбуваються якісні та кількісні зміни тканин, унаслідок чого утворюються органи, які є морфологічно оформленою і функціонально спеціалізованою частиною організму.

Запитання для обговорення:

— Пригадайте: органи рослин складаються з одного типу тканин чи з різних?

Очікувана відповідь учнів:

Органи рослин складаються з кількох типів тканин, наприклад: листок утворений покривною, основною (фотосинтезуючою), механічною та провідною тканинами.

Розповідь вчителя

До складу органа тварин також завжди входять кілька тканин, які утворюють складну структуру, що виконує певну функцію. Наприклад, шлунок складається з епітеліальної, м’язової, нервової і сполучної тканин, серце також утворене всіма цими типами тканин, а ось у печінці м’язової тканини немає. Чому? (Обговорення відповідей учнів.)

М’язова тканина є у складі тих внутрішніх органів, які забезпечують рухи рідин.

— Які рідини рухаються через шлунок і серце? (Обговорення відповідей учнів.)

2. Поняття про системи органів, їх функції

Розповідь учителя

Сукупність органів одного походження, які мають спільні риси будови, пов’язані анатомічно й топографічно, а також виконують однакову функцію, називають системою органів.

В організмі вищих хребетних тварин та людини є такі системи органів:

1) опорно-рухова система — утворена кістками, їхніми сполученнями та м’язами;

2) дихальна система — складається з органів, що сприяють надходженню в організм кисню і видаленню з нього вуглекислого газу та інших токсичних речовин, які утворилися в процесі обміну;

3) травна система — об’єднує органи, що перетравлюють їжу та утилізують поживні речовини;

4) видільна система — сформована з органів, які звільняють організм від продуктів обміну речовин;

5) кровоносна система — забезпечує в організмі сталість внутрішнього середовища, а також переміщення поживних та фізіологічно активних речовин;

6) ендокринна система — включає залози, які виділяють у кров речовини підвищеної активності;

7) нервова система — об’єднує частини організму в одне ціле і здійснює його зв’язок з навколишнім середовищем.

Завдання для груп:

— Використовуючи текст підручника та додатковий матеріал, схарактеризуйте будову та функції:

І група — опорно-рухової системи;

ІІ група — дихальної системи;

ІІІ група — травної системи;

IV група — видільної системи;

V група — кровоносної системи;

VI група — регуляторних систем (нервової та ендокринної).

(Презентація роботи груп.)

Заповнення таблиці

Системи органів

Органи, що входять у систему

Їхні функції

 

 

 

 

 

Розповідь учителя

Усі ці анатомо-фізіологічні системи об’єднані в єдину цілісну систему, яка постійно взаємодіє із зовнішнім середовищем і перебуває в стані рухомої рівноваги. Цю складну, історично сформовану систему називають організмом.

Формулювання висновку:

• У багатоклітинних тварин тканини утворюють органи.

• Щоб виконувати життєві функції, органи діють в організмі узгоджено.

• Сукупність органів, які спільно забезпечують перебіг найважливіших життєвих процесів, називаються системами органів.

• Будова кожної системи органів певного виду тварин взаємозв’язана з функціями, які вона виконує.

• У тварин виділяють такі системи органів: опорно-рухову, травну, дихальну, кровоносну, видільну, нервову, ендокринну та статеву.

5. Узагальнення і закріплення знань

5.1. Гра «Хрестики-нулики».

Відшукати по горизонталі, вертикалі чи діагоналі назви органів, які належать до однієї системи, та назвати цю систему.

1) ________ (Дихальна система.)

трахеї

кишечник

мозок

скелет

зябра

м’язи

глотка

нирки

легені

 

2) ________ (Травна система.)

сечовід

глотка

нирка

м’язи

кишечник

скелет

серце

шлунок

ротовий отвір

 

3) ________ (Кровоносна система.)

видільні трубочки

легені

зябра

глотка

нирка

мозок

серце

вени

артерії

5.2. «Коло ідей».

Завдання для груп:

— Поясніть, що, куди, звідки і для чого переносить транспортна система в організмі тварин.

5.3. Розгадування кросворда.

Розгадати кросворд «Органи і системи органів тварин» та визначити зашифроване слово.

Запитання до кросворда:

1. Орган нервової системи, який у собаки має масу 130 г. (Мозок.)

2. Орган видільної системи. (Нирка.)

3. Органи дихання комах. (Трахеї.)

4. Відділ травної системи. (Кишечник.)

5. Назва травної системи, яка закінчується анальним отвором. (Наскрізна.)

6. Орган дихання ракоподібних. (Зябра.)

7. Складова частина опорно-рухової системи. (М’язи.)

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

г

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слово-відгадка: організм.

 

 

6. Підбиття підсумків уроку

Фронтальна бесіда

1. Що таке орган?

2. Які принципи будови органів?

3. Що таке система органів?

4. Які системи органів характерні для тварин?

5. Яка система забезпечує узгоджену роботу всіх органів?

6. У чому полягає функція системи органів розмноження?

7. Яка система забезпечує газообмін в організмі тварин?

8. У чому полягає функція травної системи?

7. Домашнє завдання

7.1. Завдання для всього класу.

Підручник _____________________________________________

Зошит _________________________________________________

7.2. Індивідуальні та творчі завдання.

Підготувати повідомлення про тварин-екстрималів.

Категорія: Біологія 8 клас | Додав: uthitel (04.12.2013)
Переглядів: 7356 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: