Головна » Статті » Предметні тижні » Тиждень історії

Цікава історія: Жанна Д’Арк. Зірка Столітньої війни

Жанна Д’Арк. Зірка Столітньої війни

Навколо її життя і смерті дотепер точаться дискусії. Ким вона була насправді — простою селянкою чи сестрою короля Франції? Як 17-річна дівчина спромагалася діяти як чудовий стратег і досвідчений полководець? Історія залишила нам дуже мало фактів про життя Жанни Д’Арк. Тому час оповив її ім’я численними легендами і нині практично неможливо відрізнити правду від міфу.
Родина

Жанна офіційно вважається донькою селянина із селища Домремі Жака Д’Арк.

Жак Д’Арк насправді був селянином, щоправда, як відомо, він володів 20 гектарами землі і до того ж виконував обов’язки збирача податків і голови сільської сторожової служби. Тому Жак Д’Арк був досить заможним чоловіком, який 1491 року навіть зміг придбати замок Іль.
Побутує ще одна версія щодо народження Жанни. Деякі фахівці вважають її дочкою королеви Франції Ізабелли Баварської. А батьком Жанни, на думку прихильників цієї версії, був брат короля Людовик Орлеанський. Тому дівчина могла бути й сестрою майбутнього короля Карла VII.
Голоси

На судовому процесі Жанна стверджувала, що їй дев'ятнадцять, тож, мабуть, народилася 1412 року. Вона свідчила також, що вперше до неї прийшло видіння приблизно 1424 року, коли їй було дванадцять. Жанна вирішила, що з нею говорить ангел. Потім були ще голоси святих — вони вимагали від неї йти до Орлеану і звільнити місто від облоги, влаштованої англійцями.

Коли Жанні виповнилося шістнадцять, вона зробила спробу звернутися до командира гарнізону Вокулера графа Робера де Бодрікора з проханням надати їй дозволу відвідати королівський двір у Шиноні. Саркастична відмова Бодрікора не зупинила дівчини. Наступного року, у січні, вона повернулася. У цей час Францією почали поширюватися чутки, що врятує державу юна діва. Коли Жанна почала розповідати про жахливе становище оточених в Орлеані, в якому вона ніколи не була, Робер де Бодрікор дав їй ескорт для подорожі до Шинона.
Шлях угору

Територією Бургундії, яка підтримувала англійців, вона їхала, переодягнувшись у чоловічий костюм. Прибувши до королівського двору, Жанна була удостоєна приватної аудієнції з дофіном Карлом. Бесіда з дівчиною справила на нього приємне враження.

Існує легенда щодо зустрічі Карла та Жанни Д’Арк. Майбутній король Франції Карл VII вирішив влаштувати дівчині перевірку. Під час аудієнції Карл посадив на своє місце придворного. Проте Жанна блискуче впоралася з випробуванням, відразу впізнавши дофіна в натовпі. Вона зробила гучну заяву, що послана Богом зняти облогу з Орлеана і врятувати Францію.

Жанна отримала дозвіл носити лицарський обладунок. Броню, коня, меч, стяг та інше спорядження їй подарували. У квітні 1429 року комісія священиків проголосила Жанну дівчиною «бездоганного життя, доброю християнкою, наділеною чеснотами скромності, чесності та простоти». Жанна вирушила до Орлеана.
Орлеанська діва

Жанна прибула до Орлеана 29 квітня 1429 року. Вона рішуче відмовилася від обережної стратегії, вимагаючи виступити якнайшвидше. У травні французи атакували й захопили дві фортеці. На військовій раді Жанна виступила проти командувача — Жана Орлеанського. Дівчина вимагала нового наступу. Жан Орлеанський звелів замкнути міську браму, щоб запобігти новій битві, але Жанна скликала городян та простих вояків і примусила мера відчинити браму. Із невеличким загоном вона вийшла за місто й захопила фортецю Сен-Огюстен. Проте військова рада вирішила чекати на підмогу. Всупереч цьому рішенню Жанна наполягла на атаці. Коли Жанна отримала поранення стрілою в шию, але повернулася, щоб повести військо в останній наступ, вона здобула статус героїні в очах сучасників. Облогу з міста Орлеан було знято.
Коронація Карла VІІ

Своєю найважливішою місією Жанна вважала коронацію Карла, тому після декількох перемог вона зустрілася з дофіном і почала переконувати його зробити цей крок. Карл проголосив похід на Реймс. А 17 липня 1429 року відбулася коронація — дофін зійшов на французький престол під ім’ям Карл VІІ.
Щодо Жанни, то її популярність на той час була надзвичайною. До неї зверталися з проханнями, простий народ обожнював її. Францією ходили легенди і міфи про її життя.
Французька знать була невдовлена зростанням популярності Жанни, вбачаючи в ній неабияку загрозу. Навколо Жанни плелися зрадницькі змови.
Полон

У квітні 1430 року Жанна вирушила до Комп’єна, щоб допомогти місту вистояти англо-бургундську облогу, проте під час бою 23 травня 1430 Орлеанська діва потрапила у полон. У ті часи за бранців зазвичай сплачували викуп, але випадок із Жанною був особливим. Багато істориків звинувачують Карла VII в тому, що він не втрутився. Жанна декілька разів намагалась втекти, одного разу навіть вистрибнула з 21-метрової вежі.

Дізнавшись, що на допомогу бургундцям підійшло шеститисячне підкріплення, Жанна віддала наказ своєму війську відступати на укріплені позиції. За законами честі Жанна останньою залишала поле бою. Бургундці наздогнали, оточили ар’єргард і збили її з коня стрілою. За 10 000 ліврів Жанну було продано англійцям.
Судовий процес
Судовий процес розпочався 1431 року в Руані. Жанну звинуватили у єресі та чаклунстві. Спочатку дівчину запроторили до залізної клітки. Потім, коли розпочалися допити, перевели в одиночну камеру. Вузьке віконце майже не пропускало світла. У камері стояв дерев’яний тапчан, який пізніше замінили залізним ліжком, намертво прикріпленим до кам’яних плит підлоги. Засуджена була закута в кайдани. Їх знімали, коли Жанну виводили на черговий публічний допит. Удень її приковували ланцюгом, який кріпився до масивної балки. На варті постійно стояли п’ятеро англійських солдатів. Очевидець подій залишив запис: «Я чув від одного англійського лицаря, що англійці боялися її більше, ніж сотні солдатів. Сам спогад про здобуті нею перемоги наганяв на них жах».
Карл, якого Жанна врятувала два роки тому, ані пальцем не поворухнув, щоб допомогти їй. Лише 19 років потому він наказав провести нове розслідування справи Орлеанської діви.
1456 року церковний суд виправдав Жанну Д’Арк, а 1920 року католицька церква зарахувала її до лику святих.
Страта

30 травня 1431 року дев’ятнадцятирічну Жанну Д’Арк було спалено на багатті в місті Руан «за єресь, відьомство і носіння чоловічого одягу». До нас дійшли свідчення очевидців смерті Жанни. Дівчину прив’язали до високого стовпа на ринку в Руані. Двоє ченців тримати перед нею розп’яття… Коли вона перестала дихати, англійці розгребли золу, щоб продемонструвати її обгоріле тіло з метою запобігти чуткам, що їй вдалося утекти живою. Потім вони ще двічі палили тіло, доки воно не перетворилося на попіл, й заборонили збирати його як реліквію. Те, що від неї залишилося, викинули в Сену.
Місце спалення й донині позначене білим хрестом. Проте навіть уже тоді Францією ширилися чутки про те, що замість Жанни спалили іншу жінку, а Орлеанська діва врятувалася. Проте ця версія офіційно не підтверджена.

Подається за: Доценко Л. Зірка Столітньої війни \\ Історія для допитливих. — 2012. — № 2(14).
Категорія: Тиждень історії | Додав: uthitel (04.02.2014)
Переглядів: 2509 | Рейтинг: 4.0/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: