hyipazart.com
Головна » Статті » Предметні тижні » Тиждень історії

Цікава історія: Карфаген має бути зруйнований

Карфаген має бути зруйнований

Це місто виникло раніше за Рим. Невдовзі Карфаген перетворився на центр торгового життя усього Середземномор’я. Це дуже непокоїло Рим, унаслідок чого розпочалися тривалі виснажливі війни. Урешті-решт Карфаген програв, місто було вщент зруйновано, його територію зорали плугом і посипали сіллю. Засіб покарання міста пунів запронував римський сенатор Мар Порцій Катон — затятий ворог Карфагена.
Нове місто
За легендами, Карфаген був заснований близько IX ст. до н. е. Своїй появі воно зобов’язане доньці царя фінікійського міста Тірі Дідоні. Її брат вирішив захопити владу і почав усувати претендентів на трон. Щоб врятувати своє життя, молодій жінці довелося тікати з рідного міста.
Корабель Дідони пристав до північного узбережжя Африки. Принцеса звернулася до місцевого правителя з проханням виділити їй трохи землі для спорудження будинку для себе і почту. Правитель дав дозвіл Дідоні побудувати будинок, за умови, що його площа не перевищуватиме волов’ячу шкуру... Здавалося б, що можна було вдіяти? Але Дідона знайшла вихід. На очах здивованих радників правителя принцеса розрізала шкуру вола на тоненькі смужечки і позначила ними таку територію, на якій можна було побудувати ціле місто. Так на північному узбережжі Африки виникла фортеця Бірса, що означає «шкура». І незабаром біля стін фортеці виросло місто Карфаген, що в перекладі з фінікійської означає «нове місто».

За переказами, Дідона закохалася в Енея, корабель якого буря прибила до берегів Карфагена. Еней недовго гостював у місті і невдовзі знову вирушив у подорож. Дідона ж у відчаї кинулася на меч.

Карфаген через деякий час став контролювати основні торгові шляхи між сходом і заходом Середземномор’я. Карфагенський флот на той час не мав собі рівних. У гаванях міста, за свідченнями античних джерел, одночасно могли кинути якір 220 вітрильних кораблів. У III ст. до н. е. Карфаген став головним конкурентом Рима в боротьбі за панування над усім Середземномор’ям.
Пунічні війни
Незабаром торгове суперництво переросло у воєнне. Почалася війна, що тривала із перервами 118 років. Боротьба Карфагена з Римом увійшла в історію під назвою Пунічні війни. Військові дії Першої пунічної війни (264–241 рр. до н. е.) розгорнулися в районі острова Сицилія.

Найманцями Карфагена в Сицилії командував знаменитий полководець Гамількар на прізвисько Барка — «Блискавка». Гамількар ненавидів римлян і примусив свого 9-річного сина Ганнібала заприсягнутися, що він помститься Риму в разі, якщо цього не вдасться зробити йому самому. Римляни перемогли. Після Першої пунічної війни, що тривала 23 роки, Карфаген втратив Сицилію і сплатив Риму величезну контрибуцію.

Друга війна тривала 17 років (218–201 рр. до н. е.). Армію Карфагена очолив полководець Ганнібал, що заступив свого батька. Він до останку залишався відданим клятві, яку дав дев'ятирічним хлопцем. Ганнібал зі своєю армією здійснив героїчний перехід з Іспанії до Італії через Альпи.

На схилі років великого полководця звинуватили в підготовці нової війни проти Рима. Римляни зажадали видачі Ганнібала. Йому довелося тікати з рідного міста і шукати притулку в сирійського царя Антіоха III. Але римляни продовжували переслідувати свого кровного ворога, розгромивши Антіоха, зажадали видачі Ганнібала. Оточений у своєму будинку ворогами, Ганнібал отруївся.
Шлях на Рим
Із військом у складі 90 тисяч піхотинців, 12 тисяч кіннотників і 37 слонів Ганнібал вирушив на Рим. Він обрав найбільш ризикований шлях — через Альпи. Незвичний клімат, виснажливі переходи гірськими перевалами, в умовах, коли доводилося водночас вести бойові дії, скоротили військо карфагенян у чотири з половиною рази. Проте Ганнібал зумів неодноразово перемогти римлян на їхній території. На бік карфагенян перейшли племена на півночі Італії та кельти. Ганнібал вирушив до Середньої Італії, сподіваючись на пітримку поневолених Римом італіків.

Римляни зазнавали постійних невдач, тому було вирішено призначити диктатора. Ним став полководець Квінт Фабій Максим. Він же уникав вирішальної битви і намагався виснажити військо Ганнібала дрібними сутичками. Стратегія Фабія, якому дали прізвисько Кунктатор (той, що не поспішає), викликала невдоволення римлян.
«Ганнібал біля воріт»
216 р. до н. е. консулами були обрані Луцій Емілій Павел і Гай Теренцій Варрон. Їм обом було доручено командувати військом, яке складалося з 80 тис. піхотинців і 6 тис. вершників.

Улітку 216 р. до н. е. поблизу Канн, римські війська нарешті зустрілися з карфагенянами, військо яких складали 40 тис. піхотинців і 10 тис. кіннотників.
Як і передбачав Ганнібал, римляни атакували центр його війська. Полки Ганнібала вдали відступ, заманюючи римлян у пастку. Врешті-решт велике римське військо виявилося оточеним з усіх боків. Лави римлян змішалися. Знищення римської армії тривало 12 годин. Битва при Каннах завершилася повним розгромом римської армії. Втрати карфагенян склали 6 тис. Перемога Ганнібала під Каннами мала широкий резонанс. На його бік почали переходити одна за одною італійські общини та міста. У Римі почалася паніка. Римляни готувалися до того, що Ганнібал піде на Рим, проте того не сталося, а невдовзі відбувся перелом в ході війни на користь римлян.

Після Першої пунічної війни Карфаген сплатив Риму 3 200 талантів срібла, що становить близько 84 т срібла. Після Другої пунічної війни карфагеняни зобов’язувалися протягом 50 років сплачувати римлянам 10 тисяч талантів контрибуції, перебити бойових слонів і віддати флот, що складався з 500 кораблів.
Карфаген має бути зруйнований!
З точки зору стратегії Карфаген не становив небезпеки для Рима. Однак римські купці бачили в карфагенських купцях небезпечного супротивника. Після війни Карфаген швидко відновлювався. Жителі займалися мирною працею. Вони вирощували виноград і оливки, торгували вином і маслом.

Одного разу прибув до Карфагена на чолі римського посольства впливовий сенатор Марк Порцій Катон. Він був украй незадоволений побаченим. У карфагенському порту стояло безліч торгових кораблів. На ринках йшла жвава торгівля. Повернувшись на батьківщину, Катон виступив у сенаті: «Карфаген процвітає! Ми зазнаємо збитків! Я вважаю, Карфаген має бути зруйнований!». Із того часу, про що б не говорив Катон на засіданнях сенату — про вибори до комісії або про ціни на овочі на римському ринку,— він кожну свою промову неодмінно закінчував фразою: «І до того ж, я вважаю, що Карфаген має бути зруйнований!»
Загибель міста
149 року до н. е. римляни зажадали від Карфагена видати накопичену в місті зброю — і карфагеняни, змирившись, віддали свої обладунки та катапульти. Проте згодом з’явилися нові вимоги: карфагеняни повинні були залишити своє місто, припинити життєво важливу для них морську торгівлю й оселитися далеко від моря. Цю вимогу жителі виконувати відмовилися. Почалася Третя пунічна війна. Було звільнено і призвано до армії всіх рабів, жінки обстригли коси, щоб сплести канати для катапульт. Перший штурм карфагеняни відбили. Почалася облога, яка тривала три роки. І всі ці три роки Марк Порцій Катон невтомно повторював: «Карфаген має бути зруйнований!»
І Карфаген був зруйнований. Римські легіонери увірвалися в місто. Карфаген горів; битва точилася на вулицях і дахах будинків. 55 000 городян здалися на милість переможців і були перетворені на рабів. Місто палало 17 днів. Наказ сенату був виконаний. Важкі плуги зорали те, що залишилося від його вулиць, а на землю, на якій ще вчора буяли виноградники, зростав хліб і височили дерева, було розсипано сіль, щоб навічно знепліднити її. Після перемоги над Карфагеном Рим став могутньою державою Середземномор’я, а море римляни стали називати «внутрішнім» або «нашим морем».

Через двадцять чотири роки після знищення Карфагена на тому місці римляни відбудували нове місто. Усе, що залишилося від фінікійського Карфагена, стало будівельним матеріалом для будинків і храмів Карфагена римського.
Подається за: Морозова Н. Карфаген має бути зруйнований \\ Історія для допитливих. — 2012. — № 2(14).
Категорія: Тиждень історії | Додав: uthitel (20.01.2014)
Переглядів: 1104 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: