Головна » Статті » Предметні тижні » Тиждень історії

Цікава історія;Авіценна. Шейх лікарів
Авіценна. Шейх лікарів
Його життя, оповите безліччю легенд хоча Ібн Сіна сам докладно і без зайвої скромності описав перші тридцять років свого життя в автобіографії. Авіценна був поетом і музикантом, філософом і лікарем... Протягом неповних 57 років Авіценна досяг успіхів у 29 галузях знання. Але найбільш вагомим був і залишається його внесок у розвиток лікарської науки
Батько Алі, Хусейн син Абдаллаха
Абу Алі Хусейн ібн Абдаллах ібн Сіна, майбутній батько Алі, син Абдаллаха і онук Сіни народився 370 р. за Хіджрою, тобто в серпні 980 р. Хлопчик з'явився на світ у невеликому селищі Євшана, що поблизу Бухари, на території сучасного Узбекистану. Його батько Абдаллах був збирачем податків.
Маленький Хусейн цікавився усім, що відбувалося навколо. Він рано зрозумів, що для кожної речі люди вигадали ім'я. І якщо при ньому говорили «вухо», він хапався за вухо, а якщо «стіна», маля плескло долонькою по мурованій споруді. Кажуть, що перше слово, яке Хусейн вимовив, було «чому?».
Одного разу Хусейн впустив красиву глиняну іграшку. Іграшка розбилася. Малюк дуже здивувався: щойно була ціла, красиво розфарбована забавка — і раптом на підлозі глиняні уламки. Саме тоді хлопчик і вимовив перше слово
Мактаб
Коли Хусейну виповнилося чотири роки, його батька перевели до Бухари. Там Абдаллах віддав сина в мактаб — мусульманську школу, де вивчали Коран — кодекс законів земного життя. Хусейн був найменшим з 15 учнів, але «найкращим з тих, хто запитує». Його цікавило все: звідки на небі зірки, для чого влаштовано світ, чому вмирають люди? Але в учителя була на всі запитання лише одна відповідь — вивчай Коран. Водночас Хусейн ходив і до іншого наставника, який навчав його граматики, стилістики й арабської мови.
До десяти років Хусейн вивчив усі сури (розділи) Корану. Але навіть ставши хафізом, — людиною, яка знає Коран напам'ять, він не зміг отримати відповіді на свої питання. Відтоді Хусейн припинив навчання в мактабі.
Учень, який перевершив учителя
Юний Хусейн вражав усіх блискучим знанням Корану й арабської літератури. Батько Ібн-Сіни був заможною людиною, тож грошей на вчителів для сина не шкодував. Хусейн вивчав математику, фізику, логіку, законознавство, астрономію, філософію, географію...
Новим учителем Хусейна став поважний Натилі. У вчителя було три книги: «Вступ до логіки» Порфирія Тирського, «Геометрія» Евкліда та «Алькагест, або Велика побудова астрономії» Клавдія Птолемея. Учитель читав Хусейнові книгу, пояснював незрозумілі місця і відповідав на запитання. Поважний вчений вважав, що навчатиме хлопця декілька років, але Хусейн був дуже здібним. Навчання тривало настільки успішно, що незабаром учень не тільки наздогнав, але й перевершив свого вчителя.
Сам Ібн Сіна в «Автобіографії» писав про те, що Натилі виявився нездатним навчати його. Хусейн сам почав навчати свого вчителя. Із 12 років Ібн Сіна вирішив опановувати науки самостійно.
Зцілення від Сіни
Наукові захоплення Ібн Сіни були напрочуд різноманітними, але найбільше його приваблювала медицина, якою він зацікавився дуже рано, років у 12-13. Хлопець вірив, що саме вона могла продовжити життя людини на Землі.
Його першим наставником у світі медичних таємниць став знаменитий арабський лікар Абу Сахл Масихи, який був послідовником великих учителів давнини Гіппократа і Галена. Ібн Сіна читав медичні трактати, спостерігав за хворими і складав власні рецепти ліків. Незабаром він стає настільки відомим, що його запрошують до тяжко хворого еміра Бухари. Юнак повернув еміра до життя і в сімнадцять років став придворним лікарем. Але спокійне життя Ібн Сіни тривало недовго.
Згідно з поширеною на Сході версією, термін «медицина» пішов від латинізованого «мададі Сіно». У перекладі це означає «зцілення від Сіни». На Заході Ібн Сіну знали як лікаря на ім'я Авіценна
Жарт долі
Після смерті старого еміра молодий лікар Ібн Сина переїжджає до Хорезму. Там він посів гідне місце серед учених хорезмшаха. У цей час він пише коментарі до законів, працює над трактатом про походження гір і пустель, складає нотатки з хімії та астрономії. Не забуває він і про головну справу свого життя — лікування людей. У Хорезмі Ібн Сіна отримує титул «шейх лікарів». Утім, саме слава, яка поширилась далеко за межі Хорезму.
У своїх працях Авіценна описав 785 речовин. Цікаво, що зі згаданих у книзі 396 рослин, сучасна медицина застосовує лише 165. Його праця «Канон лікарської науки» стала настільною книгою для багатьох поколінь медиків в усьому світі
Ібн Сіною зацікавився султан Персії Махмуд Газневі, який зажадав бачити молодого науковця при своєму дворі. Махмуд Газневі був відомий як людина запальна, надзвичайно пихата і неспроможна дослухатися до будь-чиєї думки, окрім власної. До того ж він був доволі непередбачуваним.
Щоб уникнути зустрічі із султаном, Авіценна змушений був тікати. Від того часу життя Авіценни вже ніколи не було спокійним. Сповнене то злетів, то падінь (він навіть опинився у в'язниці і перебував у вигнанні), життя лікаря назавжди було пов’язано зі служінням людям.
Існує легенда, що одного разу у бухарського купця тяжко захворів син, а всі лікарі виявилися безсилі. До хворого запросили Авіценну. Молодий лікар взяв юнака за зап'ясток і почав перераховувати вулиці Бухари. Потім попросив принести список імен тих, хто жив на одній з вулиць. Серце юнака ледь не вирвалося з грудей, коли лікар уголос прочитав чергове ім’я. Так, за пульсом, учений здогадався, що причиною хвороби є кохання, точніше страх палко закоханого юнака, що батько не схвалить його вибір. Саме ці переживання ледь не призвели нещасного до загибелі. Купцеві нічого не залишалося, як благословити шлюб
Візир
Щоправда, одного разу Авіценна навіть прийняв пропозицію правителя Хамадана стати візиром. Проте це тривало недовго, адже його пропозиції випереджали час.
Авіценна запропонував звільнити селян від податків, скоротити військо і почати будівництво медресе і будинку зцілення. На жаль, його плани так і не здійснилися. Авіценна розчарувався у державному правлінні. Він раптом зрозумів, що кожен його наказ, спрямований на благо народу, обертався злом для людей. Емір наказав розпочати будівництво медресе, на спорудження якого зігнали величезну кількість селян. Найстрашніше ж було те, що ці нещасні не встигли зібрати урожай, а їхні діти вмирали від голоду. Не маючи жодної можливості бодай щось змінити, Абу Алі таємно залишає Хамадан. Він знову втікач.
За життя Ібн Сіна був удостоєний таких високих титулів, як Худжі-тул Хакко — свідчення або авторитет істини, Шейх-ур-Раїс — глава мудреців, Хакамі бузург — великий цілитель і Шараф-ул-Мулк — слава, гордість країни
Останні дні
Лікар знайшов притулок в Ісфагані. Він знову обійняв посаду придворного лікаря. І знову лікує людей, прагнучи змінити світ на краще.
У Ісфахані Авіценна заснував обсерваторію і одним із перших довів рухомість апогею Сонця. Він закінчує головну працю свого життя «Канон лікарської науки» і починає писати чергову книгу...
Авіценна помер 1037 року у віці 57 років. Усе своє майно він заповів роздати бідним.
За переказами, відчувши наближення кінця, Ібн Сіна вирішив стати зі смертю на герць. Лікар приготував 40 зіль і продиктував правила їх використання своєму відданому учневі. Авіценна мав повернутися до життя після смерті. Але його учень не зміг впоратися із хвилюванням. Вливши в рот вчителя 39 зіль, він упустив останню посудину. Ліки пішли крізь пісок ...
Через 917 років, 1954 року, у Хамадані було відкрито мавзолей і музей ученого. 2006 року пік Леніна на Памірі (7137 м) було перейменовано на пік імені Абу Алі ібн Сіни.
Подається за: Звєрєва Н. Шейх лікарів \\ Історія для допитливих. — 2011. — № 12(12).
Категорія: Тиждень історії | Додав: uthitel (20.01.2014)
Переглядів: 822 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: