Урок 86. Пригоди на березі синьоокої Десни. В. Чухліб «Деснячки» - Читання 4 клас - Початкова школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Початкова школа » Читання 4 клас

Урок 86. Пригоди на березі синьоокої Десни. В. Чухліб «Деснячки»
Урок 86. Пригоди на березі синьоокої Десни. В. Чухліб «Деснячки»
Мета: вчити складати план тексту, давати характеристику дійових осіб, виділяти опис пейзажів, зовнішності дійових осіб; викликати у читачів ін¬терес до читання твору; вчити складати міркування щодо ставлення до природи; виховувати турботливе ставлення до природи, відповідаль¬ність за свої вчинки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Вправи для вдосконалення читацьких навичок
1. Вправа для формування уміння розширювати й уточнювати висловлювання.
Гра «Запитайте — відповідайте!»
Вчитель промовляє речення, учні ставлять запитання за його змістом і від¬повідають на них.
Хлопці любили відпочивати на берегах синьоокої Десни. 
— Хто любив відпочивати на берегах синьоокої Десни? (Хлопці)
— Що роблять хлопці на берегах синьоокої Десни? (Вони люблять відпочивати.)
— На берегах якої ріки люблять відпочивати хлопці? (На берегах Десни)
— Чи люблять хлопці відпочивати на берегах Десни? (Люблять) 
— Хто ходить до берегів Десни? (Хлопці)
2. Робота над скоромовкою.
— Прочитайте скоромовку мовчки.
Весна дивилась на Десну, 
Десна не дивувалася. 
Чому Весна та на Десну 
Дивилась й дивувалася?
Учні читають скоромовку виразно, напівголосно в помірному темпі; швид¬ко; дуже швидко. Кілька учнів декламують скоромовку в різному темпі.
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми прочитаємо уривок із книги Василя Чухліба «Олень на тому березі», в якій письменник з любов’ю пише про ваших ровесників, які живуть на берегах синьоокої річки Десни.
IV. Опрацювання оповідання В. Чухліба «Деснячки»
1. Підготовка до читання. Словникова робота.
Читання стовпчиків слів (швидко і правильно).
Взабрід     либонь         вимальовано
баржа     забаглося     партизанський
докоряє          хутенько     опецькуватий
знеможено     полохаєм     сколихнулася
сухопутний роздратувати неповороткий
— Прочитайте спочатку прикметники, потім — дієслова і прислів¬ники.
— Поясніть значення слів неповороткий (повільний, незграбний у рухах); опецькуватий (невисокий, але товстий, незграбний).
2. Читання твору «ланцюжком». Перевірка первинного сприймання.
— Де і коли відбувалися події? 
— Назвіть дійових осіб оповідання. 
— Що любили робити хлопці на березі Десни?
3. Вибіркове читання. Робота над змістом.
— Хто першим прийшов знайомитися до Тимка? Прочитайте опис зовнішності Валерки.
— Знайдіть абзац, в якому описано Десну.
— Чому хлопчаки сміялися з Тимка?
— Прочитайте, що Тимко розповів про своє село.
— Як хлопці ловили рибу? Доведіть словами твору.
— Що таке «Альбатрос»? Прочитайте опис човна і його команди.
— Для чого хлопці брали човна? Зачитайте.
— Від чого застерігав хлоп’ят бакенщик дядько Назар? 
— Прочитайте, що робив на річці бакенщик. Знайдіть його розмір¬ковування про Десну.
— Знайдіть розмову хлопчиків із Вадьком. Прочитайте її за особами.
— Як ви вважаєте, чому Вадько так поводився? Як ви гадаєте, хто у творі головні герої?
4. Вправа для розвитку швидкості читання.
Гра «Хто читає швидше?»
— У скількох абзацах міститься слова «дядько Назар»? (У чотирьох)
— Знайдіть абзаци зі словами: в новій оселі; чайки шугають; весел¬ка коромислом стає; червоноперого окуня; пихкав люлькою.
5. Поділ оповідання на частини, складання плану.
Орієнтовний план
1) Зустріч із Десною.
2) Перше знайомство з соколівськими хлопчаками.
3) Малі рибалки.
4) Човен «Альбатрос» і його команда.
5) Повчання бакенщика дядька Назара.
6) Суперечка з Вадьком.
7) Справжні деснячки!
6. Характеристика дійових осіб.
— Які риси характеру властиві хлопцям? Доведіть свої думки ряд¬ками твору.
— Хто з дійових осіб вам подобається? Чим?
— Кого вам шкода? Чому?
— Кому з героїв ви хотіли б дати пораду? Яку?
V. Підсумок уроку
— Яке оповідання ми сьогодні читали? Яка його головна думка? 
— Як по-іншому ви назвали б цей твір?
VІ. Підсумок уроку
Читати, переказувати оповідання за планом.

Категорія: Читання 4 клас | Додав: uthitel (12.03.2014)
Переглядів: 3270 | Рейтинг: 2.3/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: