Урок 85. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер?М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер» - Читання 4 клас - Початкова школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Початкова школа » Читання 4 клас

Урок 85. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер?М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер»
Урок 85. Чи знаєте ви, якими можуть бути грім і вітер?М. Познанська «Грім». М. Вінграновський «Грім». Є. Горева «Весняний вітер»
Мета: вдосконалювати виразність читання; розвивати спостережли¬вість, образне мислення й мовлення учнів; збагачувати мовлення образ¬ними висловлюваннями, порівняннями; вчити доводити свої твердження рядками твору, зіставляти різні форми опису природних явищ. 
Обладнання: картки зі словами.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Мовна розминка
1. Відгадування загадки.
Билиця зразу й небилиця:
по хмарах їде колісниця,
немов знайти дорогу хоче —
то постоїть, то знов гуркоче. (Грім)
2. З’ясування значення слова.
— Прочитайте три визначення і встановіть, яке з них тлумачить слово грім.
1) Відбиття звуку від якоїсь перешкоди; відгомін;
2) рух потоку повітря в горизонтальному напрямі;
3) гуркіт і тріск, що супроводжують блискавку під час грози.
— Поміркуйте, які слова визначено у двох інших випадках. (Луна,вітер)
3. Складання римованих рядків.
— Послухайте, доведіть, не помиліться!
Град городом прошумів, гарбузи геть чисто... (збив). 
Гримнув грім і знову град — лопотить на... (виноград). 
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку 
ІV. Опрацювання вірша М. Познанської «Грім»
1. Читання вірша комбінованим способом (спочатку читає вчитель, останні чотири рядочки — діти).
— Хто злякався громовиці? (Коник-стрибунець)
— В яку пору року описана природа?
2. Читання вірша вголос по строфах, аналіз змісту.
— Прочитайте першу строфу. Яку картину змальовано? Чого очіку¬вала вся природа?
— Прочитайте другу строфу. Що змінилося у природі? З чим у вірші порівнюється грім? Як берізки зустріли дощ?
— Кого описано в останній строфі? Чому він обірвав свою пісеньку?
— Які слова вжив автор, щоб передати зміни у природі? (Стихла, задрімали, сплять, раптом, озвався, шумлять)
— Знайдіть вирази, вжиті в переносному значенні, поясніть їх.
3. Виразне читання вірша.
V. Опрацювання вірша М. Вінграновського «Грім»
1. Читання вірша вчителем (діти слухають, заплющивши очі).
— Які картини постали у вашій уяві, коли ви слухали вірш? 
— Який настрій він викликав?
2. Повторне читання вірша напівголосно. Аналіз його змісту.
— Що любив робити грім? Де він жив?
— Які рядки доводять, що грім сильний? Що свідчить про те, що він добрий і спостережливий?
— Що грім робив у саду? Чим він допоміг сливі?
— З яким проханням до грому звернулася груша?
— Знайдіть рядки, в яких про грім говориться як про живу істоту.
— Що у вірші схоже на казку?
— Яка пора року зображена у вірші? Доведіть свою думку.
— Знайдіть і прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні.
3. Вправи для розвитку швидкості читання.
1) Гра «Хто швидше?»
— Прочитайте усі рядочки вірша, в яких є слово грім.
— Зачитайте той рядок, який починається з голосного.
2) Гра «Знайди риму, добери свою».
4. Виразне читання вірша.
VI. Опрацювання вірша Євгенії Горевої «Весняний вітер»
1. Підготовка до самостійного читання вірша. Вправа щодо миттєвого сприймання слів.
Слова на «картках-блискавках»: вітер, стільки, вітрила, скільки, великих, маленьких. Учні читають і запам’ятовують слова.
— Назвіть спільнокореневі слова. Що означає слово вітрила?
— Які слова є антонімами?
2. Читання вірша учнями мовчки.
— Що зробив собі вітер? Хто насміхався з нього?
3. Повторне читання вірша «ланцюжком».
— Чому вітер грав тихо-тихо?
4. Аналіз змісту вірша.
— Знайдіть у вірші опис кобзи. Чим вона була незвичною?
— Чому вона була такою великою?
— Чому грім сміявся з вітру?
— Як ви розумієте вислів шумів тихенько?
— Кому вітер грав свою пісню? Прочитайте.
— Які почуття викликає у вас вітер? Чому?
5. Виразне читання вірша.
6. Робота з малюнком до вірша.
— Хто зображений на малюнку? Доведіть, що це вітер, а не грім.
— Як би ви зобразили грім?
VІI. Підсумок уроку
— Вірші яких поетів ми сьогодні читали? Чим вони подібні? Який твір вам сподобався більше? Чим саме?
VІII. Підсумок уроку
Виразно читати вірші.

Категорія: Читання 4 клас | Додав: uthitel (12.03.2014)
Переглядів: 2313 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: