Урок 76. Езоп — перший байкар світу.«Двоє приятелів і ведмідь» (байка) - Читання 4 клас - Початкова школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Початкова школа » Читання 4 клас

Урок 76. Езоп — перший байкар світу.«Двоє приятелів і ведмідь» (байка)
Урок 76. Езоп — перший байкар світу.«Двоє приятелів і ведмідь» (байка)
Мета: розширити знання учнів про байку як жанр твору; удосконалюва¬ти навички читання за особами, вміння ділити байку на логічно заверше¬ні частини та виділяти головну думку (мораль); виховувати бажання до¬помагати одне одному.
Обладнання: портрет Езопа, збірки з його байками.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
— Яку тему ми почали вивчати?
— Що таке байка?
— Яких відомих байкарів ви знаєте?
— Чи відомо вам, хто перший у світі почав писати байки?
ІІІ. Слово вчителя. Ознайомлення учнів з першим байкарем світу — Езопом
— Езоп — відомий у всьому світі перший байкар. Він жив у Старо¬давній Греції. Це була досить розумна і щедра людина. Він писав байки, в яких навчав людей розрізняти добро і зло, замислюватися над вчинка¬ми героїв та своїми власними (показ портрета байкаря та ознайомлен¬ня із назвами байок).
Невмирущими виявилися Езопові байки. Вони переходять від поко¬ління до покоління, звучать різними мовами, але зберігають свою повчальну силу.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
V. Робота над байкою «Двоє приятелів і ведмідь»
1. Читання байки вчителем.
2. Перевірка сприймання.
— Чи можна цих приятелів назвати друзями? Чому?
3. Словникова робота.
— Прочитайте правильно заголовок, зверніть увагу на наголос.
— Доберіть синоніми до слів: вкупі, в путі, трапиться, відсіч, невдовзі, вмить, по боках, неживим, вгледів, подався, нажаханий, огов¬тався, скрута.
— Прочитайте слова, що написані після байки, поясніть їх значення.
4. Читання байки самостійно, знаходження зачину, основної части¬ни і кінцівки твору.
5. Робота над виразністю читання.
1) Вибіркове читання.
— Знайдіть у байці питальні речення. Правильно їх прочитайте. (Аналогічно проводиться робота з окличними реченнями.)
— Між ким відбувається розмова в байці? Знайдіть слова першого приятеля (другого).
— Як можна охарактеризувати вчинок другого приятеля? 
2) Читання байки за особами.
6. Закріплення вивченого.
— Яка головна думка твору?
— Які слова з байки стали прислів’ям?
— Пригадайте твори (байки), подібні до цієї за головною думкою.
— Які риси характеру засуджуються в байці?
— Чи може подія, описана в байці, бути реальною? Чому?
Слід наголосити учням, що ведмеді дійсно не зачіпають мертвих.
7. Робота над малюнком.
— Який епізод байки ви бачите зображеним на малюнку?
— Якими словами з байки можна підписати малюнок?
VI. Домашнє завдання
Намалювати свій малюнок до байки, навчитися виразно читати байку.
VII. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Додатковий матеріал
ВЕРБАІ КОЗА(Байка)
Там, де з гори текла в долину річка,
Посеред трав росла собі Вербичка.
Коза неподалік на прив’язі блукала
І на Вербичку скоса поглядала.
А далі й каже: — Ти одна стоїш.
Дружити нумо! Разом веселіш!
Тягни до мене гілочки свої!
Вербичка і послухала її:
За мить зжувала гілочку Коза.
Не дружба вабила Козу — смачна лоза!
Отож, пильнуй і ти: задумайся, з ким дружиш,
Чи не поживою, буває, друзям служиш?
В. Бутрім
ЛИСИЦЯ І ЗАЄЦЬ(Байка)
Вовк Зайця вполював. Сів, лапою тримає
І солодко на нього поглядає.
Коли Лисиця йде: — Привіт, Вовчиську!
Я бачила отам, в гайочку, близько,
Хтось кабанця задрав.
Свіжесенький! Ти б збігав та забрав!
Вовк Зайця кинув, у гайок подався,
А Заєць до Лисиці обізвався:
— Спасибі, подруго! Я навіть не чекав...
Чим я тобі віддячу, рятівнице?
...Даремно куцохвостий не тікав.
— Собою, любий! — мовила Лисиця.
Є такі «друзі»: від вовків рятують,
Бо на обід собі тебе лаштують.
В. Бутрім

Категорія: Читання 4 клас | Додав: uthitel (12.03.2014)
Переглядів: 1749 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: