Урок 69. Леся Українка «Вже сонечко в море сіда...», «Вечірня година» - Читання 4 клас - Початкова школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Початкова школа » Читання 4 клас

Урок 69. Леся Українка «Вже сонечко в море сіда...», «Вечірня година»

Урок 69. Леся Українка «Вже сонечко в море сіда...»,  «Вечірня година»

Мета: розширити, поглибити й узагальнити знання учнів про творчість Лесі Українки; удосконалювати вміння порівнювати, знаходити і пояс­нювати епітети, метафори; розвивати виразність читання, образне мис­лення, уяву.

Обладнання: портрет Лесі Українки, ілюстрації до творів.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Гра «Кращий диктор». Виразне читання вірша Лесі Українки «Давня весна».

2. Вправи з розвитку техніки мовлення.

1) Читання прислів’їв.

на одному мовному видиху з дошки.

Надії не полишай, серцем не остивай.

зрізною інтонацією (радісна, запитальна, здивована, перелякана).

— Поясніть зміст цього прислів’я.

2) Вправи для розвитку швидкості читання.

— Прочитайте прислів’я, поясніть, як ви їх розумієте.

Вікзвікувати — непальцем перекивати.

Нажитті,якнадовгійниві.

Вік прожити — ен лопе йпетире.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Повідомлення теми і мети уроку.

2. Слово вчителя.

— Сьогодні ми продовжимо знайомство із творчістю Лесі Українки. Тяжка хвороба переслідувала її усе життя. Іноді цілий місяць доводило­ся лежати в гіпсі, страшний біль пронизував усе тіло, але Леся терпіла, змушувала себе писати вірші, грати, «крізь сльози сміятися».

ІV. Опрацювання твору Лесі Українки «Вечірня година»

1. Читання вірша вчителем.

— Зверніть увагу на те, кому поетеса присвячує вірш. Як вона вияв­ляє своє почуття у творі?

2. Словникова робота.

Неба зорі

місяць віконце

погуляю заспіваю

країні Волині

маленький весняний

хати мати

Читання слів «луною» за вчителем, потім — «буксиром» у парі.

— Доберіть синоніми до слів горе, красно.

— Доберіть антоніми до слів гарно, забудеш, ніч.

3. Повторне читання вірша учнями (мовчки).

4. Аналіз змісту вірша.

— Які картини природи зображено у вірші?

— Знайдіть порівняння. З якою метою їх вжито?

— Поміркуйте, чому у вірші вжито так багато слів у зменшувально-пестливій формі.

5. Гра «Знайдіть рими».

— Знайдіть рими, доберіть до них свої.

6. Виразне читання вірша.

— З яким настроєм, в якому темпі ви читаєте вірш? Де будете роби­ти короткі паузи, а де — довгі?

7. Конкурс на кращого читця вірша.

V. Опрацювання вірша «Вже сонечко в море сіда...»

1. Виразне читання вірша вчителем.

— Що поетеса описала у своєму вірші?

2. Словникова робота.

Море глибока іскри огнем

вода оксамит блискучі миготять

мармур пінистий прощай

3. Самостійне читання вірша учнями мовчки.

— Зверніть увагу на те, як у вірші змальовано захід сонця на морі.

4. Аналіз вірша з елементами вибіркового читання.

— Що сказано у тексті про воду, хвилі?

— Який настрій передано у вірші?

— Знайдіть у тексті порівняння. З якою метою їх ужито?

5. Вправи для розвитку швидкості читання

— Прочитайте у вірші порівняння, в яких є слова першої колонки (словникова робота).

— З яким почуттям ви читатимете вірш?

6. Робота з ілюстраціями. Словесне малювання.

— Яким рядкам вірша відповідають малюнки? Придивіться до них уважніше.

— Що нового вони відкривають спостережливому оку?

VІ. Підсумок уроку

— Який із прочитаних віршів Лесі Українки вам сподобався біль­ше? Чим?

VІІ. Домашнє завдання

Виразно читати вірші, відгадувати загадки («Читанка», с. 46), зна­йти й прочитати інші твори поетеси. Дізнатися про пам’ятні місця, пов’язані з ім’ям Лесі Українки.

Категорія: Читання 4 клас | Додав: uthitel (11.03.2014)
Переглядів: 2794 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: