Урок 101. На сонці тепло, а біля матері добре. О. Єфімов «Задачі трапляються різні». Д. Чередниченко «Як ти з матір’ю говориш?». - Читання 4 клас - Початкова школа - Каталог статей - Учительська світлиця
Головна » Статті » Початкова школа » Читання 4 клас

Урок 101. На сонці тепло, а біля матері добре. О. Єфімов «Задачі трапляються різні». Д. Чередниченко «Як ти з матір’ю говориш?».
Урок 101. На сонці тепло, а біля матері добре. О. Єфімов «Задачі трапляються різні». Д. Чередниченко «Як ти з матір’ю говориш?». «Бабуся» (текст з журналу «Барвінок»)
Мета: вчити розпізнавати стан і почуття дійових осіб; характеризувати героїв твору; удосконалювати вміння читати за особами; складати план прочитаного й переказувати за планом; збагатити мовлення учнів; вихо¬вувати шанобливе ставлення до рідних.
Обладнання: кросворд, картки, малюнки із зображенням квітів.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Вправи для розвитку читацьких навичок
1. Розгадування кросворда.
— Впишіть назви квітів, які ви бачите на малюнках. 
— Прочитайте по вертикалі, хто вас найбільше любить. (Матуся)
— Які епітети можна дібрати для опису ваших матусь?
2. Гра «Складіть прислів’я».
Одна мати —... ...а біля матері добре.
Нема того краму,... ...вірна порада.
На сонці тепло,... ...крім рідної матері.
На світі все знайдеш,... ...щоб купити маму.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
— Мама! Мати! Матуся! Скільки тепла і ласки таїть це магічне сло¬во! Це перше слово, мовлене нами, дороге серцю на все життя. У хвили¬ни радості й печалі пташкою надій злітає воно з наших вуст, гамує біль.
На сьогоднішньому уроці ми опрацюємо текст О. Єфімова «Задачі трапляються різні», в якому йтиметься про стосунки між рідними людьми.
IV. Опрацювання твору О. Єфімова «Задачі трапляються різні»
1. Підготовка до читання тексту. 
1) Читання слів «буксиром» за вчителем.
Погодитись    похитати     запала
поправити     чоломкнув      захихотів
насторожилася    пометикувати     шарпнувся
— Як можна назвати всі ці слова? (Це — дієслова.) 
2) Словникова робота.
— Як ви розумієте слова: пометикувати, захихотів, чоломкнув?
2. Читання оповідання комбінованим способом.
1) Читання першої частини вчителем.
— Хто дійові особи твору? Де відбувалися події?
2) Читання другої частини учнями мовчки.
— Куди переносять нас події другої частини?
— Яка нова дійова особа з’являється?
3. Повторне читання вголос «ланцюжком».
— Про які різні завдання йдеться в оповіданні?
4. Аналіз змісту оповідання, вибіркове читання.
— Чим була задоволена вчителька на уроці?
— Прочитайте запитання, на які діти не змогли дати відповідь.
— Які знання виявив Олег у розмові з вчителькою?
— Чому Борис насміхався з Олега? Зачитайте ці слова.
— Кого підтримала в розмові вчителька?
— Як Олег розв’язав життєве завдання?
— Як би ви вчинили на його місці?
5. Читання за особами другої частини тексту.
6. Складання плану оповідання (у групах).
1 група — до першої частини
I. Урок математики.
1. Задача про ковзани.
2. Олег знає усі ціни. 
3. Розповідь вчительки. 2 група — до другої частини
II. Олегові дуже сумно.
1. Дивна поведінка хлопця.
2. Зізнання Олега.
3. Рішення хлопчика.
— Які завдання важливіше вміти розв’язувати — математичні чи життєві?
V. Опрацювання вірша Д. Чередниченка «Як ти з матір’ю говориш?» 
1. Виразне читання вірша вчителем.
— До кого звертається автор у вірші?
2. Повторне читання вірша учнями (мовчки).
— Який зміст автор вклав у заголовок вірша?
— Які рядки у вірші повторюються? Що цим хотів підкреслити поет? Що може зрозуміти людина, почувши розмову когось із мамою?
3. Вправи для розвитку швидкості читання. Читання вірша «луною» за вчителем.
VI. Опрацювання твору «Бабуся» з журналу «Барвінок»
1. Підготовка до читання.
— Мамина або татова мама — це ваша... (бабуся).
— Бабуся-бабусенька, невтомна бджілка! Заради онуків вона від¬дасть усе, останнє віддасть. Кажуть, що бабусі люблять онуків більше, ніж власних дітей.
2. Читання оповідання учнями (мовчки, «ланцюжком»).
— Чи погоджуєтеся ви з поясненням автора, чому ми так любимо ба¬бусю?
3. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
— Якими прикметниками автор описав слово бабуся? Прочитайте їх.
— Що бабуся зробила вдвічі більше? Хто для неї удвічі дорожчий?
— Як автор називає онуків? Прочитайте.
VII. Підсумок уроку
Примітка. Урок 102 — урок позакласного читання «Поспішаймо творити добро».
Категорія: Читання 4 клас | Додав: uthitel (23.04.2014)
Переглядів: 2907 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: