Головна » Статті » Методика проведення уроку » Метод проектів

Інформаційно- дослідницький проект обрядово- традиційного фрагменту різання барвінку( латкання) весільного обряду на Міжгірщині
Тема: Барвінок хрещатий в обрядово-традиційних весільних фрагментах-сюжетах.

Мета: Розширити знання дітей про національні та народні символи України; формувати національну свідомість школярів; виховувати почуття любові до своєї землі, розширювати та поглиблювати знання дітей про «рослини-символи» ,на конкретних прикладах розкрити значення рослин- символів для українського народу,збагачувати словниковий запас учнів,поглиблювати та розширювати знання про природу, розвивати мислення, увагу. фантазію. ,здатність відчувати красу рідної природи і передавати свої почуття, виховувати любов до природи. ,рідного краю
1Організаційний момент
Вступна бесіда.
Рослини відіграють у житті людини велику роль. Рослини — це продукт харчування, це лікувальні засоби, корм для тварин, сировина для промисловості тощо. рослини — «фабрики» кисню.
Деякі рослини — особливо важливі, вони є символами країн, народів. Майже в усіх народів є рослинні символи: у канадців - клен, у росіян - берізка. Для українців символом стала верба й калина. Усім відоме прислів'я: «Без верби й калини нема України». Крім верби і калини в Україні в особливій пошані і топо¬ля, вишня, а серед квітів: барвінок, чорнобривці..мальви.
Барвінок є символом української культури. Ця невибаглива рослина завжди росла і росте біля українських осель, стелиться вздовж стежин. Барвінком прикрашають весільний коровай, його садять біля хати. Барвінок вплітають дівчата у віночок. Він зеленіє навіть під снігом. Барвінок є символом кохання. Барвінок - символ радісної життєвої сили, вічності усталеного буття, провісника весни та емблема викривальних сил; невмирущої пам'яті про по Ця вічнозелена рослина має стебло до 60 сантиметрів завдовжки, що лежить на землі, цвіте на весні і на початку літа (у травні–червні). Барвінок розводять у садах та парках як декоративну рослину, причому виведені сорти мають золотисті та сріблясті листки, а також пухнасті (махрові) квіти.
З давніх часів барвінок застосовували в медицині. (Треба зауважити, що рослина ця може бути отруйна.) У народній медицині трава барвінку здавна застосовується при проносах, дизентерії, туберкульозі легенів, цинзі, кровотечах, жіночих недугах, емфіземі легенів та ковтуні (хвороба шкіри на голові, коли волосся злипається у тверду грудку). Відваром трави користуються для полоскання рота і горла, при зубному болі та ангіні. Міцний відвар у вигляді примочок, а також товчену свіжу траву застосовують для зупинки кровотеч та лікування ран. Настойку з коріння барвінку (на горілці) — при виразці шлунка. У гомеопатії спиртову настойку трави вживають при тривалих головних болях, носових кровотечах, екземі, висипах на лиці, а також при коклюші. Збирають у барвінка стебла, листя, квіти, корені.
Барвінок, поряд з іншими ранніми квітками /підсніжник, пролісок/, вважали провісником весни. Його глянцево-зелене тверде листя не гине ні влітку від спеки, ні зимою від холоду, морозу і снігу. Рослина стала символом радісної життєвої сили, вічності і була перенесена з лісу в сади біля людських жител. Її тулили до всього, що потребувало вічності, краси, життєстійкості: народженій дитині до свічки, щоб життя було довгим і щасливим; до свічок весільних, щоб любов наречених була нев'янучою; до весільного калача, щоб людські серця до молодят горнулися; до весільного гільця - як символ вічного усталеного буття„Як цей барвінчик ніколи не блідне, так най і життя твоє не блідне”, - казали дружки молодій, молодому, коли закінчували початий матір'ю віночок на голову чи віночок-сердечко, який пришпилювали молодому на грудях. Барвінок на могилах знаменує невмирущу вічну пам'ять про покійних. Тому один із видів барвінку /барвінок малий/ українці називають могильником, або хрещатим барвінком, а в Альпах його нарекли фіалкою мерців. До весілля наречена брала на свій вінок барвінок із родинних могил - щоб шлюб міцно оберігався. Дівчині, яка починала дівувати, мати давала у пазуху крянгу барвінку із найдавнішої родової могили - щоб оберігав її долю, дівочу честь, цноту.Барвінок, за П.Чубинським - разом із ягодами калини - символ дівоцтва, незайманості. .Барвінок вважали талісманом, який оберігає від диявольської сили, від усякої нечисті та від злих відьомських чарувань. Він допомагає викривати відьом. Якщо почепити вінок з барвінку над вхідними дверима, тоді й відьму видно - вірили у народі. Барвінок ніколи не викидали на смітник, а тільки у воду, щоб він не загинув від спраги.; незайманості, цнотливості.
Завдання проекту:
-розвивати пізнавальну активність;
сприяти –формуванню почуття національної свідомості
-Збагачувати й розширювати знання про «рослини-символи «;
-розвивати мислення й фантазію;
-розширювати знання про велич і красу нашої країни;
-виховувати пошану до символів нашої країни,любов до свого - -народу,природи нашого краю,обрядів, традицій.звичаївукраїнців.
ІІ.Мотивація
Опис весільного обрядового звичаю різання барвінку на плетіння вінків

Вранці, після сходу сонця до хати молодої сходяться нанашки молодої і молодого ,перший дружба та перша дружка на весільний обряд зрізання барвінку для весільних вінків. Староста розпочинає весільний обряд запрошуючи учасників до виконання даного обряду.
Перший дружба у вовняній рукавиці зрізає першу гілочку барвінку для вінка, а нанашки спіють першу співанку:
Пой, Боже до нас
Тепер у нас гаразд,
ти, Божая Мати,
Барвінок благословляти.
Нанашки п*ють по глоточку, весільної співаючи відповідні пісні.
Повниця йде по колу.
Категорія: Метод проектів | Додав: mpylypchynets (24.12.2016) | Автор: Пилипчинець Марія Василівна E W
Переглядів: 222 | Теги: проект | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: