Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків з хімії 10 клас (нова програма)

УРОК 24. ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ НАСИЧЕНИХ ОДНОАТОМНИХ СПИРТІВ. ОДЕРЖАННЯ ЕТАНОЛУ

УРОК 24. ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ НАСИЧЕНИХ ОДНОАТОМНИХ СПИРТІВ. ОДЕРЖАННЯ ЕТАНОЛУ

Цілі:

формування ключових компетентностей:

· спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;

· уміння вчитися впродовж життя;

· екологічна грамотність і здорове життя;

· основні компетентності у природничих науках і технологіях;

· соціальна та громадянська компетентності;

формування предметних компетентностей:

· вивчити хімічні властивості спиртів; повторити поняття спирти, функціональну групу спиртів, молекулярні та структурні формули насичених одноатомних спиртів, ізомеріюпропанолів та бутанолів, систематичну номенклатуру, повторити їхні фізичні властивості;

· виховувати здоровий спосіб життя;

· розвивати хімічну мову, екологічне мислення;

· виховувати інтерес до вивчення хімії.

Обладнання: мультимедійна презентація, реактиви для проведення дослідів.

Тип уроку: ВНМ (О).

Форми роботи: бесіда, лекція, мозкова атака, творча лабораторія, робота в групах, демонстрація 4 «Окиснення етанолу до етаналю».

ХІД УРОКУ

Формування ключових компетентностей

Діяльність учителя

Діяльність учнів

Спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами;

уміння вчитися впродовж життя;

екологічна грамотність і здорове життя;

основні компетентності у природничих науках і технологіях; соціальна та громадянська компетентності

Лекція, бесіда, організовує мозкову атаку, творчу лабораторію, роботу в групах, проводить демонстраційний експеримент

Називають основні поняття теми, відповідають на питання, складають формули ізомерів, працюють у групах, складають рівняння реакцій, спостерігають та обговорюють демонстрацію вчителя

I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. На екран проектують основні поняття теми:

· спирти;

· одноатомні спирти;

· багатоатомні спирти;

· функціональна група;

· водневий зв’язок;

· метанол;

· етанол;

· гліцерол.

2. Мозкова атака

1. Яку функціональну групу мають спирти?

2. Яка загальна формула насичених одноатомних спиртів?

3. За якою ознакою спирти поділяють на одноатомні й багатоатомні?

4. Що таке функціональна група?

5. Які види ізомерії спиртів ви знаєте?

6. З яким класом сполук ізомерні спирти?

7. Що таке водневий зв’язок?

8. Який вплив водневого зв’язку на властивості спиртів?

9. Який спирт — отрута в малих дозах?

10. Який спирт спричиняє захворювання — алкоголізм?

3. Творча лабораторія

Складіть формули ізомерних спиртів із п’ятьма атомами Карбону, дайте їм назви.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Функціональна група — це група атомів, яка обумовлює хімічні властивості даного класу речовин. Отже, сьогодні на уроці ми з’ясуємо, які хімічні властивості будуть характерні для класу насичених одноатомних спиртів.

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Для спиртів характерні такі типи реакцій: окиснення, відщеплення, заміщення, обміну.

1. Повне і часткове окиснення.

а) Повне окиснення або горіння спиртів. Спирти горять блакитним полум’ям з виділенням теплоти та утворенням вуглекислого газу та води.

Пропонуємо учням дібрати коефіцієнти.

б) Часткове окиснення спиртів відбувається з утворенням альдегідів. Реакція відбувається завдяки окисненню спиртів нагрітою мідною проволокою. Цю реакцію використовують як якісну на одноатомні спирти.

Демонстрація 4 «Окиснення етанолу до етаналю»

Ознаками реакції є очищення мідної проволоки від темного нальоту та специфічний запах оцтового альдегіду.

2. Дегідратація — це відщеплення води від речовин. Для спиртів, залежно від умов проведення реакції, можуть відбуватися 2 види дегідратації — внутрішньомолекулярна та міжмолекулярна:

а) під час нагрівання спиртів за температури більше 170 °С в присутності концентрованої сульфатної кислоти відбувається внутрішньомолекулярна дегідратація з утворенням алкенів:

б) під час нагрівання спиртів за температури менше 170 °С в присутності концентрованої сульфатної кислоти відбувається міжмолекулярна дегідратація з утворенням етерів:

утворюється діетиловий етер.

3. Взаємодія з лужними металами — реакція заміщення атомів Гідрогену в гідроксильній групі.

утворився натрій етилат

Пропонуємо учням дібрати коефіцієнти.

4. Взаємодія з гідрогенгалогенідами (реакція обміну):

утворився хлороетан

5. Одержання етанолу. Етанол можна одержати такими методами:

1) Гідратація етену:

2) Гідроліз галогенопохідних алканів:

3) Бродіння цукристих речовин:

VI. УСВІДОМЛЕННЯ і ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Ø Робота в групах

На екран демонструємо рівняння реакцій, які потрібно закінчити. Учні працюють у групах.

1. Метанол + калій.

2. Етанол + кальцій.

3. Пропанол, нагрівання до 140 °С.

4. Нагрівання метанолу та етанолу до 140 °С (врахувати утворення різних етерів).

5. Пропанол, нагрівання до 180 °С.

6. Горіння метанолу.

7. Часткове окиснення етанолу.

8. Метанол та гідрогенхлорид.

9. Етанол та гідрогенбромід.

10. Гідратація етену.

11. Гідроліз бромоетану.

VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Які типи реакцій характерні для спиртів?

2. Що обумовлює такі типи реакцій для спиртів?

3. Яка якісна реакція на насичені одноатомні спирти?

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Категорія: Конспекти уроків з хімії 10 клас (нова програма) | Додав: uthitel (04.01.2019)
Переглядів: 625 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: