Головна » Статті » Конспекти уроків для старших класів » Конспекти уроків з фізики 10 клас (нова програма) |
УРОК № 65 / III.1-7. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 6 «ДОСЛІДЖЕННЯ ОДНОГО З ІЗОПРОЦЕСІВ»Мета: 1) закріпити знання учнів про залежності між макропараметрами термодинамічної системи, сформувати експериментальні вміння — від планування експерименту до формулювання висновків дослідження ізотермічного процесу; 2) продовжити формування предметної компетентності учнів, сприяти удосконаленню експериментальних умінь учнів, уміння аналізувати результати експериментальних даних та робити необхідні висновки; 3) продовжити розвиток комунікативної компетентності учнів шляхом організації роботи в малих групах. Очікувані результати: учні знають послідовність виконання експерименту: від планування, підбору необхідного обладнання, вибору способів фіксації до обробки результатів експерименту. Тип уроку: урок формування експериментальних умінь. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 2 хв II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ДАНИХ (ЦОР) 5 хв
1. Що розуміють під рівнянням стану ідеального газу? 2. Які процеси називають рівноважними? 3. Які процеси називають нерівноважними? 4. Хто і коли встановив закон для ізотермічного процесу? 5. Сформулюйте закон для ізотермічного процесу. 6. Розкрийте поняття ідеального газу. 7. Розкрийте зміст поняття абсолютної температури. 8. Хто і коли встановив закон для ізохорного процесу? III. ВИКОНАННЯ ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ 10 хв
Лабораторна робота № 6 (інший варіант виконання роботи у ЦОР до уроку). «Дослідження ізотермічного процесу. Дослідне підтвердження закону Бойля-Маріотта» Мета уроку: експериментальна перевірка газових законів. Обладнання: скляний циліндр заввишки 50 см, скляна трубка завдовжки 50-60 см, закоркована з одного кінця, склянка, пластилін, термометр, лінійка, барометр-анероїд (один на клас), штатив із лапкою, холодна і гаряча вода. Опис роботи У циліндр із водою занурюють відкритим кінцем униз трубку (див. рис.). Якщо рівень води в трубці нижчий від рівня води в посудині на h, то тиск повітря в трубці дорівнює сумі атмосферного й гідростатичного тиску стовпа води висотою h. Для спрощення розрахунків можна вимірювати тиск у міліметрах ртутного стовпа. Тоді, з урахуванням того, що густина води в 13,6 раза менша від густини ртуті, для повітря в трубці можна записати: У трубці міститься постійна маса повітря, яку можна вважати такою, що перебуває за постійної (кімнатної) температури. Об’єм і тиск повітря, що міститься в трубці, можна змінювати, змінюючи глибину занурення трубки. Об’єм повітря в трубці — V = lS, де l — довжина стовпа повітря; S — площа перерізу трубки. Оскільки площа поперечного перерізу трубки постійна, довжина стовпа повітря в трубці пропорційна об’єму повітря. Отже, для перевірки закону Бойля-Маріотта достатньо перевірити справедливість рівності: Хід роботи 1. Зберіть уставу (див. рис). 2. Виміряйте барометром атмосферний тиск у міліметрах ртутного товпа. 3. Занурюючи у воду трубку відкритим кінцем униз, виміряйте h (повторіть дослід не менш ніж тричі). 4. Результати вимірювань та обчислень запишіть у таблицю.
5. Запишіть висновок: що ви вимірювали та який отримали результат. IV. РЕФЛЕКСІЯ V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 1. Завершити оформлення звіту про виконання лабораторної роботи. 2. Повторити відповідний параграф підручника, конспект уроку, виконати завдання за задачником. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Переглядів: 893 | |
Всього коментарів: 0 | |