Урок № 5
Вікові вимоги до харчування
Мета уроку: розглянути поняття збалансованого харчування та його особливості в підлітковому віці; розвивати вміння учнів аналізувати та враховувати калорійність продуктів у щоденному раціоні.
Очікувані результати: учні повинні називати складові продуктів харчування підлітків; учні повинні розпізнавати ознаки порушення питного режиму; учні повинні пояснювати залежність вимог до харчування, питного режиму від інтенсивності фізичного і питного режиму.
Обладнання:
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Я людина, і ніщо людське мені не чуже. (Теренцій)
- 1. Організаційний етап
1.1. Привітання, фізкультхвилинка.
1.2. Перевірка присутності учнів: кількість за списком ______, кількість присутніх на уроці ________, відсутніх ____________.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
- 2. Актуалізація опорних знань
2.1. Перевірка індивідуального домашнього завдання.
2.2. Фронтальна бесіда.
- Для чого потрібно визначати масо-зростовий індекс?
- На що вказує значення індексу, якщо воно менше за норму?
- На що вказує підвищене значення масо-зростового індексу?
- У США кожна третя дитина має надлишок маси. Як ви вважаєте, з чим це пов’язано?
2.3. Розгадування загадок про продукти харчування.
2.4. «Асоціативний кущ».
Складання схеми на дошці за відповідями учнів.
— Чому виникають порушення фізичного розвитку?
- 3. Мотивація навчальної діяльності
3.1. Повідомлення теми уроку та формулювання разом з учнями мети та задач вивчення нового матеріалу.
3.2. Проблемне запитання.
— Чому збалансоване харчування особливо важливе саме для дітей та підлітків?
- 4. Етап засвоєння нових знань
- 1. Збалансоване харчування
- Їжа — джерело енергії, поживних речовин, тепла.
|
|
Їжа
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ріст
|
|
Розвиток
|
|
Здоров’я
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Функції білків:
- • структурна (клітинні оболонки);
- • рухова (м’язи);
- • захисна (антитіла).
- Функції жирів:
- • енергетична;
- • захисна (процеси терморегуляції, механічний захист внутрішніх органів).
- Функції вуглеводів:
- • енергетична;
- • структурна;
- • обмін речовин.
- Вміст крохмалю в деяких продуктах:
- мука — 60–68 %;
- крупа манна — 68–73 %;
- група гречана — 65 %;
- крупа вівсяна — 65 %;
- хліб житній — 45–50 %;
- хліб білий — 47–53 %;
- печиво — 51–56 %;
- картопля — 18 %;
- гарбузи, банани — 2 %;
- капуста, морква — 0,2–0,5 %;
- Вплив кількості вітамінів на організм:
- • гіповітаміноз (нестача вітамінів);
- • авітаміноз (відсутність деяких вітамінів);
- • гіпервітаміноз (надлишок вітамінів, отруєння аптечними вітамінами).
-
- Функції деяких вітамінів
Вітаміни
|
Продукти
|
Функції
|
Гіпо- та авітаміноз
|
Вітамін С (аскорбінова кислота)
|
Цитрусові, капуста, цибуля, часник, смородина (чорна)
|
Укріплення імунітету, регуляція кількості гемоглобіну
|
Швидка втома, запалення слизових оболонок, цинга
|
Вітаміни групи В
|
Печінка, нирки, дріжджі, яєчний жовток
|
Поліпшення обміну речовин
|
Порушення нервової системи, виразки слизових оболонок, ураження шкіри, розлад травної системи
|
Вітамін А
|
Тваринні жири, молоко, морква, абрикоси, кропива
|
Регуляція зору та росту, нормалізація стану шкіри та слизових оболонок
|
Порушення зору, росту, стану шкіри та слизових оболонок
|
Вітамін D
|
Морепродукти, вершкове масло, яєчний жовток
|
Укріплення кісткової тканини
|
Рахіт — розм’якшення та викривлення кісток
|
Вітамін Е
|
Житнє борошно, печінка, зелені овочі
|
Поліпшення роботи м’язів, регуляція кількості гемоглобіну
|
Атрофія м’язів, недокрів’я
|
Вітамін К
|
Міститься в капусті та синтезується у кишечнику
|
Поліпшення роботи печінки
|
Порушення зсідання крові
|
-
- Макро- і мікроелементи
Класифі-кація
|
Назва
і символ елемента
|
Продукти
|
Значення для організму людини
|
Макро-елементи
|
Калій (К)
|
Горох, картопля, чорна смородина, гречка, помідори
|
Регулює ритм серця, роботу клітин, сечогінний ефект
|
|
Натрій (Na)
|
Горох, картопля, черешня, абрикоси, вишня, помідори, смородина
|
Регулює ритм серця, водний обмін та вміст солей
|
|
Співвідношення Na : К = 1 : 20
|
|
Фосфор (Р)
|
Молоко, м’ясо, риба, хліб, овочі (квасоля), тиква
|
Регулює діяльність нервової системи, міцність кісток та зубної емалі, поліпшує обмін речовин
|
|
Кальцій (Са)
|
Молоко, кисломолочні продукти, полуниця, грецькі горіхи
|
Впливає на міцність кісток, та зубної емалі, на зсідання крові
|
|
Ферум (Fe)
|
Яблука, м’ясо, печінка, риба, зелені овочі, абрикоси, груші
|
Регуляція кількості гемоглобіну, кровотворення, дихання
|
Мікро-елементи
|
Йод (J)
|
Морепродукти, насіння яблук
|
Регуляція функцій щитовидної залози:
— ріст;
— психічна та розумова діяльність;
— статеве дозрівання
|
-
- Вода
- Вода не належить до поживних речовин харчування, але її надлишок або нестача порушують функції організму.
-
- Функції води:
- • розчинник;
- • теплорегуляція;
- • середовище для хімічних реакцій;
- • видалення шкідливих речовин.
-
- Оптимальна кількість води на добу:
- • у прохолодну погоду 1–1,5 літра;
- • у спекотливу погоду 1,5–2 літра.
- Під час фізичних навантажень кількість споживаної рідини має бути такою, як
- у спекотливу погоду. Не слід пити більш вказаної норми, оскільки велика кількість водних напоїв (більше 2,5 літра) збільшує кількість поту. З потом організм втрачає багато мінеральних речовин, що різко погіршує стан здоров’я (запаморочення).
- Під час фізичних навантажень можна вживати негазовану мінеральну воду або зелений несолодкий чай. Дуже шкідливими є газовані солодкі та «енергетичні» напої.
-
- Питний режим і баланс води в організмі
-
- Для нормального самопочуття і для забезпечення життєдіяльності організму необхідне дотримання питного режиму.
- Людина надзвичайно гостро відчуває зміни вмісту води в організмі і може прожити без неї всього кілька діб. При втраті води до 2 % ваги тіла (1–1,5 л) з’являється спрага, при втраті 6–8 % наступає напівнепритомний стан, при нестачі 10 % з’являються галюцинації. Втрата понад 20 % води для організму смертельна. Тому важливо дотримуватися питного режиму. Правильний питний режим передбачає збереження фізіологічного водного балансу — це зрівноважування надходження і утворення води з її виділенням.
- Якщо в організм потрапляє недостатня кількість води, то знижується вага тіла, збільшується в’язкість крові, частішає пульс і дихання, виникає спрага, нудота, знижується працездатність.
- При надмірному вживанні рідини відбувається перевантаження серцево-судинної системи (із-за розрідження крові), порушується травлення (із-за розведення шлункового соку), збільшується навантаження на нирки (із-за посилення вироблення сечі), розвивається виснажливе потовиділення, послаблюється організм. Із потом і сечею інтенсивно виводяться мікроелементи, що порушує сольовий баланс. Це небезпечно тим, що навіть короткочасне перевантаження організму водою може призвести до швидкої стомлюваності м’язів і до судоми. Тому спортсмени під час змагань ніколи не п’ють,
- а тільки полощуть рот водою.
- Отже, роль води для людини величезна, тому кожна людина має створити для себе умови збереження безцінного водного балансу шляхом правильної організації питного режиму.
- Здоров’я людини в значній мірі залежить від того, якої якості воду вона п’є. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 80 % усіх захворювань пов’язано із забрудненою питною водою. Вода займає 3/4 поверхні Землі, але лише 3 % її може бути використано для пиття. А у слаборозвинених країнах 60 % населення не має санітарно-технічних зручностей та безпечного для здоров’я водопостачання. Щороку у світі через вживання забрудненої води отримують хвороби близько 500 тис. чоловік.
- Але буде помилкою вважати, що для збереження здоров’я слід вживати хімічно чисту (дистильовану) воду. У нормі у воді розчинені десятки речовин, які зумовлюють її смак
- і є джерелом мікроелементів для організму. Недостатня кількість мікроелементів, так само як і їх надлишок, можуть бути причиною хвороб. Так, мала концентрація Йоду у воді призводить до захворювання щитовидної залози, а нестача Селену — до захворювання
- на рак молочної залози. Тому, вживання води з малою мінералізацією (вмістом мікроелементів) повинно компенсуватися додатковим отриманням мікроелементів
- з продуктами харчування. Багато Кальцію міститься у молочних продуктах — сирі, молоці; магнієм багаті зелені овочі та сухофрукти; калій міститься у картоплі, абрикосах, сливах; Натрій та Калій міститься у буряку; Селеном та Йодом багаті морепродукти.
- Безпека вживання питної води великою мірою залежить від культури її використання. Необхідно пам’ятати, що воду з гарячого крана не можна використовувати для пиття. Адже у гарячу воду додають солі Хрому і речовини, що не дозволяють їй швидко охолоджуватись. Ці сполуки можуть викликати алергію, захворювання печінки, нирок. Отже, після миття посуду гарячою водою, обов’язково споліскуйте його холодною.
- Не зливайте у каналізацію отруйні речовини (ртуть із термометра, що розбився, отруту для шкідників, залишки розчинників та фарб) — ця отрута повернеться до вас з водою
- та продуктами харчування.
- Пестициди, що потрапляють у воду з полів, не можна знищити кип’ятінням. Тому, використовуйте для пиття воду, що очищена водоканалом. Якщо ви викопали колодязь — зверніться до СЕС для аналізу води.
- Зберігати воду для пиття краще у скляному або емальованому посуді. Бажано, щоб перед приготуванням їжі вода відстоялася хоча б 1,5–2 години. Адже хлорування води,
- як засіб дезінфекції, несе певну небезпеку здоров’я.
- При централізованому водопостачанні хімічний склад води постійно аналізується
- та перевіряється, але слід додатково використовувати побутові фільтри для води.
-
- 2. Правила збалансованого харчування
-
- Загальні правила харчування
- • дотримання режиму харчування;
- • запобігання переїдань;
- • вживання різноманітної та збалансованої їжі;
- • дотримання норм особистої гігієни та правил поведінки під час їжі;
- • дотримання питного режиму;
- • дотримання умов теплової обробки продуктів і води;
- • споживання тільки якісної їжі.
-
- Найпоширеніші помилки харчування
- 1. Надлишок калорій (зайві 90 калорій на добу протягом 5 років збільшують масу тіла на 18 кг).
- 2. Надлишок жирів у їжі.
- 3. Нестача вітамінів, клітковини, свіжих овочів та фруктів, кисломолочних продуктів, риби.
- 4. Надлишок хліба, кондитерських виробів.
- 5. Споживання солодких напоїв, особливо газованих.
- 6. Порушення режиму харчування.
- 7. Погане пережовування їжі.
- 8. Споживання їжі перед телевізором.
- 9. Незнання особливостей продуктів споживання.
- 10. Недодержання правил харчування відповідно до віку.
-
-
-
- Причини й ознаки харчових отруєнь
- При порушенні правил теплової обробки, вживання неякісної їжі та води виникає отруєння організму.
-
- Ознаки отруєння:
- • блювота;
- • запаморочення;
- • біль у животі;
- • пронос.
- Перша допомога при отруєнні
- 1. Виклик «швидкої допомоги» (102 — безкоштовний виклик).
- 2. Промивання шлунка з блювотою (вода кімнатної температури, бажано кип’ячена).
- 3. Прийом активованого вугілля (1 таблетка на 10 кг маси та бажано у вигляді порошку з водою).
-
- 3. Режим харчування
- Режим харчування — це прийом певної кількості їжі у визначені часи.
- Для підлітків 10–12 років найкращим є п’ятиразове харчування:
- • перший сніданок — 20–25 % добового раціону;
- • другий сніданок — 10 %;
- • обід — 40 %;
- • підвечірок — 5–10 %;
- • вечеря — 10–15 %.
-
- 4. Обговорення меню школяра
- Приклад меню школяра
Меню
|
Назва страви
|
Кількість у грамах
|
1. Перший сніданок
|
Каша
|
180 г
|
Чай із цукром
|
200 г + 16 г (цукор)
|
Бутерброд із шинкою
|
40 г хліб + 30 г шинка
|
Енергетична цінність — 470 кілокалорій
|
2. Другий сніданок
|
Чай із цукром
|
200 + 16 г (цукор)
|
Бутерброд із сиром
|
40 г хліб + 20 г сир
|
Фрукти
|
200 г
|
Енергетична цінність — 250 кілокалорій
|
3. Обід
|
Борщ
|
400 г
|
М’ясо тушковане
|
130 г
|
Макарони відварені з помідором
|
140 г
|
Хліб
|
40 г
|
Кисіль
|
180 г
|
Енергетична цінність —980 кілокалорій
|
4. Підвечірок
|
Сир домашній
|
100 г
|
Фрукти
|
120 г
|
Енергетична цінність — 250 кілокалорій
|
5. Вечеря
|
Каша гречана
|
100 г
|
Капустяний салат
|
100 г
|
Хліб
|
40 г
|
Кефір
|
180 г
|
Енергетична цінність — 550 кілокалорій
|
-
- Умови добового раціону:
- Для хлопців — 2700 ккал;
- Для дівчат — 2500 ккал.
-
- ÚЗапитання до учнів
- —Чи достатній наведений раціон для дівчинки або хлопця? (Для дівчинки достатній, для хлопця потрібні додаткові 200 ккал.)
- —Як вплине на організм знижена калорійність їжі? (Зниження маси тіла, затримка всіх складових розвитку.)
- — Як вплине на організм збільшення калорійності їжі? (Збільшення маси тіла, порушення обміну речовин)
- Узагальнення обговорення: рівень калорійності щоденного харчування має відповідати віку та статі підлітка.
-
- Зразок раціону роздільного споживання їжі для підліткі
- Запитання до учнів:
— Чи достатній наведений раціон для дівчинки або хлопця?
— Як вплине на організм знижена калорійність їжі?
— Як вплине на організм збільшення калорійності їжі?
Узагальнення обговорення: рівень калорійності щоденного харчування повинен відповідати віку та статі підлітка.
- 5. Узагальнення та закріплення знань
5.1. Практична робота «Визначення калорійності щоденного харчування».
5.2. Індивідуальна робота за картками.
Картка № 1
- Чому людина вмирає, якщо її годувати лише вареним м’ясом?
- Чи може дитина самостійно корегувати свій раціон харчування? Відповідь поясніть.
Картка № 2
- Як вплине на дитину нестача кальцію в їжі?
- Проаналізуй свій раціон харчування та побудуй піраміду живлення за кількістю споживаних продуктів.
5.3. Розгадування кросворда.
5.4. Конкурс знавців віршів про овочі.
5.5. Робота з підручником.
5.6. Обговорення епіграфа уроку.
— Як на, вашу думку, слова Теренція можна віднести до теми нашого уроку?
5.7. Відповідь на проблемне запитання.
5.8. Диктант-пам’ятка «Їстівні гриби — вбирачі отрут».
- 6. Підбиття підсумків уроку
«Особистий кошик»
Учні складають у свій кошик корисні знання щодо харчування, щоб використовувати їх та поділитися з іншими.
- 7. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
7.1. Завдання для всього класу.
Підручник: ____________________________________________
Робочий зошит: ________________________________________
7.2. Індивідуальні завдання.
- Які продукти ти споживаєш упродовж тижня та в якій кількості (приблизно)?
- Добери малюнки або намалюй будь-які продукти харчування.
\
|