Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків з основ здоров'я 5 кл

Урок № 18 Відпочинок школяра. Ознаки перевтоми. Умови здорового сну

Урок № 18

Відпочинок школяра. Ознаки перевтоми. Умови здорового сну

Мета уроку: розглянути поняття втоми й перевтоми; поглибити знання учнів про значення сну в житті людини й визначити умови здорового сну.

Очікувані результати: учні мають розпізнавати активний і пасивний відпочинок; учні мають розпізнавати ознаки перевтоми та аналізувати можливості попередження перевтоми; учні мають аналізувати наслідки недосипання для здоров’я і навчання.

Обладнання: _____________________________________________________________________

Тип уроку: засвоєння нових знань.

  1. 1. Організаційний момент

1.1. Привітання, фізкультхвилинка.

1.2. Перевірка присутності учнів: кількість за списком _____, кількість присутніх на уроці ________, відсутніх ________.

1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.

1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.

  1. 2. Актуалізація опорних знань

2.1. Перевірка індивідуальних домашніх завдань. Обговорення.

 

2.2. «Розумники й розумниці».

Відгадування загадок про активний відпочинок.

  • Дві в руках, дві на ногах —
    Не провалишся в снігах,
    А поїдеш легко ти
    І залишиш два сліди.

(Лижі)

  • Гру цю люблять всі на світі:
    І батьки, і їхні діти.
    М’яч. Удар. І крики: «Гол!»
    Це чудова гра…

(Футбол)

  • Все літо стояли,
    Зими чекали,
    Діждали пори —
    Помчали з гори.

(Санчата)

  1. 3. Мотивація навчальної діяльності

3.1. Повідомлення теми уроку.

3.2. Формулювання разом з учнями мети й завдань уроку.

3.3. Проблемні запитання.

— Чи можна самостійно визначити ознаки перевтоми?

— Чи потрібно попереджувати перевтому?

 

 

 

  1. 4. Етап засвоєння нових знань
  1. Активний і пасивний відпочинок

Активний відпочинок (рух)

Пасивний відпочинок (дуже слабкий рух)

• домашні справи, що відповідають віку, статі, стану здоров’я;

• піші прогулянки;

• катання на роликах, ковзанах, лижах, велосипеді;

• спорт;

• танці;

• рухливі ігри;

• плавання

• комп’ютерні ігри;

• довготривале читання;

• перегляд телепередач;

• слухання музики сидячи або лежачи;

• робота за комп’ютером

 

  1. Гіподинамія

Гіподинамія (від грец. hypo — зниження та dinamis — сила) — сукупність негативних функціональних змін в організмі внаслідок недостатньої рухової активності. Це атрофічні зміни у м’язах, загальна фізична слабкість, нетренованість серцево-судинної системи. Це призводить до зниження функціональної активності всіх органів і систем. Знижується стійкість до різних несприятливих чинників, порушується координація рухів, знижується тонус м’язів, витривалість і силові показники. Гіподинамія швидко руйнує організм і сприяє появі гіпертонічної хвороби.

Гіподинамія зазвичай властива людям розумової праці.

Гіподинамія є фактором ризику розвитку захворювань:

• системи кровообігу;

• жіночої статевої системи;

• нервової системи;

• опорно-рухового апарату.

Причини гіподинамії:

• заміна фізичної праці механізмами (побутова техніка, прилади);

• пересування транспортом навіть на невеликі відстані;

• пасивний відпочинок;

• свідома відмова від фізичного навантаження.

  • Це цікаво

Рух — це фізіологічна потреба організму, пристосування до життя.

Активний відпочинок підвищує активність імунної системи організму.

  1. Втома і перевтома

Втома — тимчасовий стан організму (окремого органа). Виникає після тривалого або завеликого навантаження. Унаслідок втоми знижується працездатність.

Втома буває фізична та психічна.

Ознаки втоми:

• фізична слабкість;

• зниження працездатності;

• погіршення запам’ятовування;

• зниження уваги.

Фізична втома — порушення точності координації роботи всіх м’язів у зв’язку з нестачею кисню та накопиченням молочної кислоти в м’язах.

Прискорює втому: незбалансоване харчування, нестача їжі або переїдання, порушення розпорядку дня (недосипання).

Важливий елемент попередження фізичної втоми — певний ритм роботи.

Відсутність динамічної (рухливої) фізичної праці негативно впливає не тільки на фізичний стан людини, а й погіршує розумову діяльність, оскільки при статичній роботі порушується кровообіг, а це погіршує клітинне дихання (транспорт кисню до клітин).

Працездатність організму відновлюється після відпочинку (активного або пасивного).

Перевтома

Якщо людина не звертає уваги на ознаки втоми і продовжує працювати, то втома поглиблюється та переходить у перевтому — патологічний (хворобливий) стан організму.

  • Пояснення за схемами

РоботаВтома (зниження працездатності) → ВідпочинокВідновлення
працездатності

Робота → Втома → Робота → Перевтома

Ознаки перевтоми:

• погіршення зору;

• безсоння;

• головний біль;

• роздратування;

• можливе підвищення температури;

• загострення хронічних хвороб;

• нудота;

• запаморочення.

  • Запитання для бесіди

— У яких випадках учні відчувають фізичну або психічну втому?

— Як необхідно діяти при втомі?

— Чи потрібно уникати втоми? (Ні, втома — це сигнал людині для припинення певного виду діяльності або зміни діяльності. Також термін виникнення втоми є показником здоров’я людини.)

  1. Сон. Умови здорового сну

Сон — природна важлива частина добового біоритму людини.

Функція сну — захист організму від перевтоми, відновлення сил та здоров’я.

Здоровий нічний відпочинок — запорука активності й позитивного настрою.

Умови здорового сну:

  1. Не вживайте їжу безпосередньо перед сном. За дві години до сну можна повечеряти легкою їжею (овочі, фрукти, кисломолочні продукти).
  2. Добре провітріть кімнату. Свіже повітря благотворно діє на організм.
  3. Дотримуйтесь режиму сну. Лягайте спати в певний час за розпорядком дня.
  4. Сон має тривати 8–9 годин.
  5. Налаштуйтесь на відпочинок: не переглядайте фільми жахів, бойовики тощо. Уникайте напруженої розумової діяльності перед сном.
  6. Постільна білизна має бути з натуральних тканин, ковдра відповідати сезону (тепла взимку й легка влітку). Матрац та подушка мають бути зручними та відповідати ортопедичним вимогам.
  • Запитання до учнів

— Яких із цих правил ви дотримуєтеся?

  1. 5. Узагальнення й закріплення знань

5.1. Фізичні вправи для запобігання перевтоми

Раз, два — дерева

Раз, два — дерева.
Три, чотири — вийшли звірі.
П’ять, шість — пада лист.
Сім, вісім — птахи в лісі.
Дев’ять, десять — це сунички
Підвели червоні личка.
Гарно в лісі відпочили,
На стільці тихенько сіли.

— руки вгору, коливання

— імітація рухів звірів

— опускають руки зверху вниз

 

— махи руками

— присіли

— встали

— сідають на свої місця

 

Півник

Рано півник уставав,
Голосок свій подавав:
Ку-ку-ріку, ку-ку-ріку.
Раз знайшов він колосок
І поклав його в мішок,
До млина із ним пішов
І на борошно змолов.
І щоранку залюбки
Випікав він пиріжки.
Ой, які ж вони смачні,
І рум’яні, й запашні!

— махи руками

 

 

 

— нахилились

 

— імітують рухи млина

 

— плескають у долоні

— вдихають запах пиріжків

5.2. Фронтальна бесіда.

  1. Що таке перевтома? Як вона виникає?
  2. Як впливає перевтома на здоров’я?
  3. Як попередити перевтому?
  4. Чи потрібне сучасній людині фізичне навантаження?

5.3. Відповіді на проблемні запитання.

 

  1. 6. Підбиття підсумків уроку

Підсумкова бесіда

Учні самостійно підбивають підсумки уроку, визначають головні моменти та формулюють висновки.

  1. 7. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

7.1. Завдання для всього класу.

Підручник: ____________________________________________

Робочий зошит: ________________________________________

7.2. Індивідуальні завдання.

  1. Складіть свій комплекс вправ для фізкультхвилинки.
  2. Як можна попередити гіподинамію при довготривалій роботі на комп’ютері?
Категорія: Конспекти уроків з основ здоров'я 5 кл | Додав: uthitel (11.02.2018)
Переглядів: 690 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: