Урок 13
Тема. Практична робота № 2 «реакції йонного обмі-ну в розчинах електролітів».
Мета:закріпити знання про умови перебігу реакцій іонного
обміну в розчинах електролітів, а також навички скла
дання йонних рівнянь реакцій; формувати навички
дослідницької роботи; розвивати вміння спостерігати
та робити висновки.
Матеріали:розчини натрій карбонату, калій хлориду, кальцій хло
риду, барій хлориду, магній хлориду, натрій сульфату,
натрій сульфіту, аргентум нітрату, хлоридної та суль
фатної кислот, натрій або калій гідроксиду, лакмусу
або метилоранжу.
обладнання: штатив з пробірками, Періодична система хімічних
елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності со
лей, кислот і основ у воді.
Базові поняття
та терміни:
розчини, розчинена речовина, йони, катіони, аніони,
розчинність, сильні та слабкі електроліти, йонні рів
няння, реакція обміну.
Тип уроку: урок закріплення знань, практична робота.
Методи
навчання: словесні, репродуктивні, дослідницькі.
структура уроку
І. Організаційний етап .................................2 хв
ІІ. Актуалізація опорних знань...........................5 хв
ІІІ. Виконання практичної роботи ........................32 хв
IV. Домашнє завдання...................................2 хв
V. Підбиття підсумків уроку ............................. 4 хв
хід уроку
І. організаційний етап
Учитель з лаборантом до початку уроку роздають необхідне обладнання
й зошити для практичних робіт. Учитель повідомляє форму проведення
уроку та його тему, просить учнів сформулювати мету уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда f f
1. Чому реакції обміну в розчинах електролітів називають іонними?
2. Назвіть умови перебігу реакцій іонного обміну в розчинах електро-літів.
3. До яких класів неорганічних речовин належать речовини, що всту-пають у реакції йонного обміну?
4. Як записати молекулярне рівняння реакції? повне йонне рівняння
реакції?
5. Як скласти скорочене йонне рівняння реакції?
6. У яких випадках формули речовин у йонних рівняннях записуються
у вигляді молекул?
Інструктажfізfбезпекиfжиттєдіяльності f f
Учитель нагадує учням основні правила техніки безпеки.
ІІІ. Виконання практичної роботи
Учитель пояснює принципи оформлення результатів практичної роботи
в зошитах:
описати дії і спостереження;
скласти молекулярні та йонні рівняння реакцій;
зробити висновки щодо умов перебігу реакцій.
Учитель роздає інструктивні картки для проведення дослідів і організує
роботу в групах.
Дослід 1. У дві пробірки налийте по 1 мл розчину барій хлориду. В одну
пробірку долийте 1 мл розчину натрій сульфату, в другу — аргентум нітра-ту. Які зміни спостерігаються? Чи відрізняються осади в обох пробірках
за виглядом та складом?
Дослід 2. У три пробірки налийте по 1 мл розчину натрій карбонату.
В одну пробірку прилийте декілька крапель розчину хлоридної кислоти,
в другу — 1 мл розчину кальцій хлориду, в третю — 1 мл розчину калій
хлориду. Які зміни спостерігаєте? Що можна сказати про повноту перебігу
реакцій у кожному випадку?
Дослід 3. У чотири пробірки налийте по 1 мл розчину сульфатної кис-лоти та додайте по декілька крапель розчину індикатору (лакмусу або
метилоранжу).
У першу пробірку краплями додавайте розчин лугу до зміни ко-льору індикатору. Як змінюється кислотність середовища при цьому
в пробірці?
У другу пробірку прилийте 1 мл розчину барій хлориду. Чи відбувається
реакція? Як змінюється кислотність середовища при цьому в пробірці?
У третю пробірку прилийте 1 мл розчину натрій сульфіту. Що спостері-гаєте? Визначте запах у пробірці. Чи відбувається реакція? За якою ознакою
про це можна судити? Як змінюється кислотність розчину в пробірці?
У четверту пробірку прилийте 1 мл розчину магній хлориду. Чи від-бувається реакція в даному випадку? За якими ознаками про це можна
стверджувати?
Під час проведення практичної роботи вчитель спостерігає за діями
учнів, допомагає в разі потреби. Результати дослідів обговорюються.Після
закінчення роботи учні повинні навести порядок на робочих місцях.
IV. Домашнє завдання
Повторити відповідний параграф у підручнику.
V. Підбиття підсумків уроку
|