Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 9 клас (нова програма)

УРОК № 65 (Варіант І) ТЕМА: ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ РЕЯ ДУГЛАСА БРЕДБЕРІ. ПОНЯТТЯ ПРО АНТИУТОПІЮ. ТРИВОГА ЗА МАЙБУТНЄ СУСПІЛЬСТВА В РОМАНІ-АНТИУТОПІЇ

УРОК № 65 (Варіант І)

ТЕМА: ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ РЕЯ ДУГЛАСА БРЕДБЕРІ. ПОНЯТТЯ ПРО АНТИУТОПІЮ. ТРИВОГА ЗА МАЙБУТНЄ СУСПІЛЬСТВА В РОМАНІ-АНТИУТОПІЇ «451°

ЗА ФАРЕНГЕЙТОМ»

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю Р. Д. Бредбері, поняттям «антиуто-

пія», історією розвитку жанру роману-антиутопії, визначити риси антиутопії

в романі «451° за Фаренгейтом»; розвивати літературознавчу компетент-

ність, уміння працювати в групі, усне мовлення; прищеплювати інтерес

до творчості Бредбері, науково-фантастичної літератури.

Компетентності, що формуються: предметні — уміння розповідати про життя і твор-

чість Р. Д. Бредбері, визначати поняття «антиутопія», виявляти риси антиуто-

пії в романі «451° за Фаренгейтом»; ключові — інформаційно-цифрова

компетентність (уміння використовувати інтернет-ресурси для отримання

нових знань), основні компетентності у природничих науках і технологіях

(уміння проводити пошукову діяльність, словесно оформлювати результати

досліджень), спілкування державною мовою (уміння тлумачити поняття,

висловлювати думки, почуття, погляди), математична компетентність

(уміння перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати схему)).

Обладнання: повний текст роману Р. Д. Бредбері «451° за Фаренгейтом», матеріали для

презентації повідомлень груп учнів, виставка творів Р. Бредбері та романів-

антиутопій.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь,

навичок.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

;; Проблемні питання

1. Чому діти повинні читати книжки? Що читання дає дорослій

людині?

2. Зараз багато говорять про падіння інтересу до книги. За ста-

тистикою, в Україні 46 % людей взагалі не купують і не чи-

тають книжок. У США кожний четвертий громадянин країни

за рік не читає жодної книги. Ще декілька десятиліть тому

ситуація була набагато кращою… Як ви вважаєте, чому люди

не цікавляться книжками?

3. Що, на вашу думку, потрібно робити, щоб читання стало по-

пулярним?

;; Слово вчителя

Сьогодні ми багато чуємо про втрату інтересу до читання

в усьому світі. Працівники освіти, вчені, діячі культури б’ють

на сполох, бо книжки потроху щезають із повсякденного життя.

А може, немає нічого страшного в цьому процесі?

Яким буде суспільство, якщо повністю знищити культуру

читання, показав у своєму романі «451° за Фаренгейтом» фантаст

Рей Бредбері. На цьому й наступних уроках ми розглянемо твір-

попередження класика американської літератури.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ,

ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

IV. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

;; Повідомлення учнів

Першою виступає група біографів, яка готувала повідомлення

про життя і творчість Р. Д. Бредбері.

Клас складає хронологічну таблицю «Життя і творчість Р. Д. Бредбері».

(Зразок розповіді подано в електронному додатку.)

;; Бесіда

1. Під час вивчення роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля

Гуллівера

» ми говорили про таке поняття, як утопія. При-

гадайте, що таке утопія.

2. Твір Р. Д. Бредбері «451° за Фаренгейтом» відносять до жанру

роману-антиутопії. Грецький префікс «анти» означає «проти,

замість». Зважаючи на це та на зміст роману, поміркуйте, що

таке антиутопія.

;; Повідомлення учнів

Другою виступає група літературознавців, яка готувала повідомлення

про антиутопію. Клас записує визначення поняття «антиутопія»,

особливості творів-антиутопій.

Антиутопія (від грец. anti — «проти» та utopos) — різновид науково-фантастич-

ної літератури, що дає песимістичний прогноз на майбутнє суспільства. Антиутопія

спрямована на розвінчування і сатиричне висміювання соціально-політичних док-

трин, які претендують на побудову ідеальної суспільної системи.

Зразок розповіді подано в електронному додатку.

;; Літературний диктант (подано в електронному додатку)

Учні перевіряють відповіді в парах.

;; Бесіда

1. Завдяки чому можна зрозуміти, що дія роману «451° за Фа-

ренгейтом» відбувається в майбутньому?

2. Які технічні досягнення цивілізації майбутнього письменник

згадує у творі?

3. Чим суспільство майбутнього схоже на сучасне? Чим воно

відрізняється від сучасного суспільства?

4. Як люди заповнюють духовну порожнечу, що утворилася

після заборони читання? На що вони витрачають вільний час?

5. Чи щасливі люди в описаному Бредбері суспільстві? Аргу-

ментуйте свою відповідь.

6. Зробіть висновок: чому твір Бредбері відносять до жанру ро-

ману-антиутопії?

7. Як ви вважаєте, від чого намагався застерегти людство Бред-

бері, змальовуючи непривабливу картину майбутнього?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ

;; Бесіда

1. Де пройшли дитинство і юність майбутнього письменника Рея

Бредбері?

2. Як відбувся літературний дебют Р. Бредбері? Творчість якого

письменника на нього вплинула?

3. Назвіть найвідоміші твори Бредбері. У яких жанрах працю-

вав письменник?

4. Які твори називають антиутопіями? Проти чого вони спря-

мовані?

;; Виконання завдання

Складіть схему «Риси антиутопії в романі Р. Д. Бредбері

«451° за Фаренгейтом».

Риси антиутопії в романі Р. Д. Бредбері «451° за Фаренгейтом»

VI. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Написати твір-роздум «Чи хотів би (хотіла б) я жити в майбут-

ньому, яке описав Р. Д. Бредбері в романі “451° за Фаренгейтом”?».

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 9 клас (нова програма) | Додав: uthitel (03.05.2018)
Переглядів: 41 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: