Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 8 клас (нова програма)

Тема. Антуан де Сент-Екзюпері. «Маленький принц». Філософський зміст твору.

Тема. Антуан де Сент-Екзюпері. «Маленький принц». Філософський зміст твору.

Мета: здійснюючи аналітичне дослідження тексту твору А. де Сент-Екзюпері, прослідкувати за

стосунками Маленького принца з льотчиком та лисом, з’ясувати, що означає дружба для героїв в

контексті авторського задуму; формувати навички аналітичного читання; розвивати вміння

висловлювати власну думку, підтверджуючи текстом; сприяти вихованню найкращих моральних

якостей учнів.

Тип: комбінований, урок-діалог

Обладнання: тексти твору, фрагменти художнього фільму «Маленький принц» (СРСР, 1966 р.),

пісня «Маленький принц» (музика М. Таривердієва, слова М. Добронравова).

Головного очима не побачиш...

Антуан де Сент-Екзюпері

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. На першому уроці з вивчення тексту казки Антуана де Сент -Екзюпері «Маленький принц»,

коли ми тільки стояли на початку шляху до загадкового, та захопливого світу твору, вивчаючи

присвяту до казки, ми з’ясували, що тема дружби відіграватиме в творі провідн у роль; і сьогодні

спробуємо відповісти на питання, яку роль відіграє дружба в житті героїв, що означає це почуття для

самого автора, що хотів сказати своїм читачам про дружбу знаменитий письменник. Перед тим, як ми

вирушимо далі, давайте пригадаємо окремі епізоди.

III. Актуалізація опорних знань

- Коли відбуваються події, зображені в тексті? Чому автор акцентує на цьому увагу? (Дії

відбуваються під час Другої світової війни, коли всі життєві цінності, дитинство, саме життя

знецінюються , й тому авторові так важливо нагадати дорослим про вічні цінності.)

- Чому зустріч льотчика та Маленького принца відбулася в пустелі?

- Які почуття, викликала в льотчика ця зустріч?

- Чи випадковою була зустріч героїв?

- З чого розпочалась їхня дружба?

- Чому Маленький принц залишає свою планету?

- Чому жоден із жителів астероїдів, яких відвідав Маленький принц, не став йому другом?

IV. Аналітико-інтерпретаційне дослідження тексту

- Чому першою на Землі Маленькому принцові зустрілась гадюка? (Гадюка - це смертельна

небезпека та життєва мудрість, що накопичується віками. Маленький принц зустрівся з двома

полярними точками людського життя: життєвою мудрістю та смертю, що вічно панують на

землі, змінюючи одна одну.)

- Які мудрі вислови гадюки вам запали в душу? Прокоментуйте їх. («Серед людей також

самотньо...», «Усякого, кого я торкнусь, я повертаю землі, з якої він вийшов...», «Я розв'язую всі

загадки...»)

- Виразно прочитайте розділ XIX та уважно роздивіться малюнок автора. Яке емоційне та смислове

навантаження несе образ маленького самотнього хлопчика на вершині гори, який відчайдушно кличе

друзів?

- Чому заплакав Маленький принц, побачивши ціле море троянд? (Зрозумів, що його троянда не одна

в світі, що його світ маленький та тісний. Герой відчув себе нещасним, ображеним на всіх.)

- Чому саме в цей момент Маленький принц познайомився з Лисом? (Той, хто стане тобі

справжнім другом, з’являється в твоєму житті саме в той момент, коли тобі найважче.)

- Розкрийте алегоричний образ Лиса. (Справжній мудрий друг.)

- Як ви розумієте слова Лиса: «Та як ти мене приручиш, ми станемо потрібні одне одному. Ти будеш

для мене єдиний на цілім світі. І я буду для тебе єдиний на цілім світі...»? ( Справжня дружба — це,

насамперед, потреба одне в одному, це щастя спілкування, взаєморозуміння та духовного зв’язку.)

- Яке духовне багатство подарував Маленькому принцові та читачам Лис? Запишіть у зошити ці

перлини й спробуйте прокоментувати авторське послання.

- Чому Маленький принц залишає Лиса? (Лис нагадав йому про троянду, про те, що Маленький

принц відповідає за неї. Маленький принц повертається на свою планету до своєї «ефемерної» та

«єдиної у цілому світі квітки».)

- Яким змальовано людство в творі (епізод зі стрілочником та продавцем пігулок)?

- Чому люди змальовані в тексті нещасливими? (Люди не помічають справжніх цінностей: дружби,

любові, не знають, куди їм йти. Справжніми щасливцями є тільки діти. Люди завжди поспішають,

намагаються зекономити час, проте можна просто «піти до криниці» — жити справжнім

життям. )

- Як ви розумієте алегорію пошуку криниці в пустелі льотчиком та Маленьким принцом?

- Чому Маленький принц одразу не полетів додому, а залишився з льотчиком шукати воду?

(Маленький принц залишається разом з другом, щоб допомогти пілоту, отримати надію боротися

та жити далі: «Проте він поглянув на мене і відповів на мої думки: - Мені теж хочеться пити...

пошукаємо колодязя...»)

- Як ви розумієте слова Маленького принца «Вода буває потрібна й серцю...»? Яку ж воду шукають

герої? (Воду для серця, герої проходять важкий шлях, щоб знайти надію, все те, чого так не

вистачає людям у світі дорослих. І потрібно пройти цей шлях, щоб людині відкрилися справжні

цінності.)

- Поміркуйте, чому тільки після того, як пілот узяв Маленького принца на руки й побачив його

справжнього: тендітного, беззахисного, відданого своїй троянді, герої знайшли нарешті колодязь?

(Льотчик навчився бачити не очима, а серцем: «І я зрозумів, що він ще тендітніший і

безборонніший, ніж здається. Світильники треба старанно охороняти: порив вітру може погасити

їх... Так я йшов - і на світанні побачив колодязь.)

Робота з таблицею «Добрі поради мудрого друга»

Цитати з тексту Послання читачу

1

«Треба бути дуже терплячим...» Справжня дружба потребує терпіння та розуміння.

2

«Я краєчком ока позиратиму на

тебе, дивитимусь, а ти

мовчатимеш.

Мова — це джерело непорозуміння.»

Дружба починається не зі слів, а з розмови сердець.

3

«Повинні бути обряди... Це те, що

робить один день несхожим на інші

дні, одну годину...»

Мудрість слід черпати із бездонного колодязя досвіду

цілих поколінь.

4

«0, я плакатиму по тобі. » Коли розлучаються друзі, це завжди боляче й слід бути

готовим, що дружба — це не тільки велике щастя, а ще й

біль. 5

«Ти зрозумієш, що твоя рожа —

єдина на світі...»

Ті, кого ми любимо — найкращі та неповторні.

6

«... лише серце добре бачить.

Найголовнішого не побачиш

очима...»

Жити потрібно за велінням серця. Тільки серцем відчуєш,

що є справжнім, а що — хибним.

(В.Г. Короленко «Сліпий музикант», складний духовний

шлях Петра Попельського, як важко герой вчився «бачити

серцем»).

7

«Твоя рожа дорога тобі тому, що

ти присвятив їй стільки часу...»

Справжня дружба потребує багато часу та терпіння, це

важка духовна праця.

8

«Ти назавжди береш на себе

відповідальність за тих, кого

приручив... »

Справжній друг завжди несе відповідальність за того, кого

любить і хто любить його. Справжня дружба завжди

жертовна.

Перегляд фрагменту з фільму «Маленький принц».

- Як ви гадаєте, чому образ Лиса режисер «трансформує» в образ маленької дитини? (Справжня

дружба може бути тільки між людьми, що зберегли дитинство в душі, а можливо, натяк на те, що

справжня дружба завжди бере витоки з дитинства.)

- Чому колодязь, який знайшли друзі, був зовсім не схожий на колодязі в Сахарі? Що то був за

колодязь? (Колодязь істини: істинної дружби, істинної любові, істинної надії, істинної мудрості.)

Що дала вода друзям?

- Чому пілот порівнює цю воду з Різдвяним дарунком у дитинстві? Розкрийте алегорію символу води.

Створення схеми «Алегоричний образ води в казці-притчі А.де Сент-Екзюпері «Маленький принц»

Чисте

відкрите

серце

Справжнє диво, що

відкривається тільки

чистим серцям

Справжня

Дружба

Пошук свого Усвідомлення істинно Віра, Надія,

шляху в житті го та хибного в житті Любов

- Яку пораду Маленький принц дає землянам? («Люди на твоїй планеті,- промовив Маленький принц,

- викохують п'ять тисяч рож в одному саду... і не знаходять того, чого шукають. - Не знаходять,-

погодився я. - А те, чого вони шукають, можна знайти в одній-єдиній рожі, у ковтку води...» Щастя

насправді дуже близько, воно поруч: у близьких людях, у маленьких радостях, у світі, що навколо.)

- Чому Маленький принц починає червоніти під час розмови з пілотом? (Збирається повенутися

додому, знає, що прощання близько.)

- Чому автор «забирає» свого героя не тільки з планети, а й з життя? Навіщо потрібен укус гадюки?

(Часом буває, що друзів розлучає не тільки життя, а й смерть. Але справжня дружба триває

навіть і після смерті.)

- Як ви розумієте подарунок Маленького принца пілотові — зірки, що сміються? (Сміх зірок — це

пам'ять, це вічні цінності, над якими не владні ані смерть, ані час: «І коли ти втішишся (а втіха

таки приходить), ти будеш радий, що познайомився зі мною. Ти завше будеш моїм другом. Тобі

захочеться посміятися зі мною. Тоді ти відчиниш вікно, і тобі буде приємно...)

- Що для автора означає смерть? Чи існує смерть, на думку автора? (Ні. Смерті не існує, це просто

втрата оболонки: «... це все одно, що покинути стару оболонку. За старими оболонками нема чого

жалкувати...»

Порівняти образи Маленького принца та Єви Сен-Клер, пригадати, як Єва з радістю збиралася в

далеку подорож до Небесного Отця, до справжньої домівки.)

- Чому цілих шість років льотчик не писав про свого дивовижного маленького друга? (Напевно, йому

було дуже боляче писати про Маленького принца.)

- Чому після того, як Маленький принц повернувся на свою планету, льотчик турбується про

баранця, якому забув намалювати ремінця? (Для льотчика дуже важливо вірити, що Маленький

принц живе на своїй далекій планеті, піклуючись про свою кохану квітку: «Іноді я кажу собі: "Ні,

звичайно, ні! Маленький принц на ніч прикриває рожу скляним ковпаком і пильно сте¬жить за своїм

баранцем". Тоді я щасливий. І всі зорі тихенько сміються.)

- До кого звертається автор у кінці твору — до дорослих чи до дітей? (Авторське звернення в фіналі

твору до всіх читачів, автор намагається пробудити у дорослих спогад про дитинство, коли віра в

Диво, у Справжню Дружбу була непорушною, а маленьких читачів автор переконує, що Маленький

принц обов’язково повернеться саме до них: «І якщо до вас підійде золоточубий малий хлопчик, який

сміється і не відповідає на ваші питання, ви одразу здогадаєтесь, хто це такий.»)

Завдання. Прочитайте останнє речення казки. Чому твір завершується саме так? (Автор прагне не

тільки підтримати віру дітей у Диво, він переконує маленьких читачів у існуванні Маленького

принца, а це означає, що все, про що говорилось у казці, — істинна правда. Автор вірить у своїх

читачів, вірить у те, що вони не забудуть уроки доброї казки.)

V. Підсумкова бесіда в контексті казки-притчі Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц»

Як вибір жанру казки-притчі допоміг автору донести читачам свої думки та свою позицію? (Жанр

алегоричної казки-притчі дозволив автору просто й водночас глибоко передати свої думки щодо

вічних цінностей: Любові, Дружби, Краси, Надії, Вірності, Перемоги Життя над Смертю.)

- Яким чином алегоричні образи створюють у тексті неповторну картину світу?

- Яку роль відіграв Маленький принц у долі льотчика? Поміркуйте, яку роль відіграє цей образу долі

читаів?

- Що таке дружба в розумінні героїв твору та автора?

- Яке значення, на думку автора, має справжня дружба в житті людини? Чи погоджуєтеся ви з ним?

Учитель. Антуан де Сент-Екзюпері написав свою казку в 1943 році, через рік він, як і його герой

Маленький принц, назавжди полетів до невідомої планети. Цей твір багато шанувальників

письменника вважають заповітом. Що ж заповів письменник людству?

Створення узагальнюючої схеми

Звучить пісня «Маленький принц» (музика М. Таривердієва, слова М. Добронравова)

- Що важливого особисто вам сказав Маленький принц?

Учитель. Я бажаю вам, щоб Маленький принц завжди був з вами й ви пронесли мудрі та добрі

поради цієї дивовижної казки через все життя!

VI. Домашнє завдання.

Створити постер до книги «Маленький принц» або оформити скарбничку золотих висловів».

Завжди вчасно говорити

«люблю», не залишати

своїх коханих

Зберігати дитинство

душі

Цінувати дружбу,

пам’ятати, що дружба –

найдорожче у світі

Не боятись смерті. Знати, що

справжню Дружбу та Любов

смерть не подолає

Керуватися в житті

серцем, тобто любов’ю та

добром

Не плутати хибні цінності зі

справжніми. Все, що потрібно для

щастя, можна знайти у єдиній

троянді, у ковтку води …

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 8 клас (нова програма) | Додав: uthitel (18.03.2018)
Переглядів: 3498 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: