Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 35 Тема: Т ема кохання в повісті Шолом –Алейхема «Пісня над піснями». Еволюція героїв у часі

Урок № 35

Тема: Т ема кохання в повісті Шолом –Алейхема «Пісня над піснями».

Еволюція героїв у часі

Мета: продовжувати навчати вдумливо аналізувати текст, розширити уявлення учнів

про кохання, довести, що воно здатне розвиватись та змінюватися протягом

часу; розвивати навички роботи з текстом, уміння виділяти головне, суттєве;

виховувати почуття взаєморозуміння.

Очікувані результати: учні добре знають текст, ретельно аналізують образи героїв, виді-

ляють художні засоби і з’ясовують їхню роль, відповідають на питання повно

і обґрунтовано.

Ключові поняття: тема, ідея твору, художні засоби (епітети, метафори, порівняння).

Обладнання: портрет Шолом-Алейхема, ілюстрації до повісті «Пісня над піснями».

Тип уроку: комбінований урок.

Вид уроку: урок-дослідження.

Епіграф до уроку

Невже я проґавив своє щастя, проґавив

навік? Невже я власними руками спа-

лив свій дивовижний палац і випустив

гарну божественну царівну, яку я колись

зачарував?

Шолом-Алейхем «Пісня над піснями»

Перебіг уроку

I. Організаційний етап

II. Ет ап перевірки дом ашнього завдання

;; Літературний диктант

1. Майбутній письменник народився в містечку… (Переяславі).

2. Навчався Шолом-Алейхем у… (хедері).

3. Почав писати мовою іврит історичні та пригодницькі романи

у віці… (14 років).

4. Напередодні 1881 р. його обрали «казенним»… (рабином).

5. Перша повість Шолом-Алейхема, написана мовою ідиш і при-

свячена його «юнацькому роману» з Ольгою, називалася…

(«Два камені»).

6. Історія простакуватого, але шляхетного чоловіка, який мав

7 доньок, описана у творі… («Тев’є-молочар»).

7. «Початок — найгірший початок — кращий, ніж найкращий

кінець» — це речення з повісті … («Пісня над піснями»).

8. Під час перебування в Америці Шолом-Алейхем почав пра-

цювати над повістю… («Хлопчик Мотл»).

9. Про дружбу українського і єврейського хлопчиків написано

оповідання… («Пасха на селі»).

10. Улюбленим українським поетом Шолом-Алейхема був…

(Т. Шевченко).

11. «Юнацьким романом» письменника називають… («Пісню над

піснями»).

12. «Пісня над піснями» складається з … частин. (4.)

III. Ет ап підготов ки учнів до активного

та свідомого засво єння нового матеріалу

;; Повідомлення теми нового матеріалу

;; Формулювання разом з учнями цілей та завдань вивчення нового матеріалу

Коли ви, готуючись до уроку, читали повість, у вас, зви-

чайно, виникали питання. Прошу вас, спираючись на тему уроку,

сказати, чого ви прагнете від сьогоднішнього уроку.

;; Показ практичної значущості вивчення нового матеріалу,

мотивація навчальної діяльності

Кохання часто входить у життя людини неочікувано. Воно

не зважає ні на вік закоханих, ні на їхні статки, ні на соціальне

становище. Історію зародження і розвитку одного такого почуття

і описав Шолом-Алейхем у своїй повісті.

;; Постановка перед учнями навчальної проблеми

Письменник простежив долю головних героїв від дитинства

до юності, від зародження першого почуття до великого кохання.

Як саме він це зробив, за допомогою яких засобів, ми й розглянемо

сьогодні на уроці.

IV. Етап перевірки знань учнів

;; Бесіда

1. Дома ви дочитали повість «Пісня над піснями». Яке вра-

ження вона справила на вас?

2. Які питання виникли у вас після читання?

;; Слово вчителя

«Пісня над піснями» — надзвичайно поетичний твір, у якому

кохання зображено в дивній гармонії з навколишнім світом, із ча-

рівними краєвидами української землі. І герої твору — люди зі щи-

рою і чистою душею, здатні тонко відчувати звабу рідної землі. І ми

з вами спробуємо долучитися до краси цього твору, яка хвилює

людей і понині, більше ніж через 100 років після його написання.

;; Словникова робота

Хедер — початкова релігійна школа.

Кадиш — поминальна молитва.

Агада — збірка молитов і релігійних легенд на пасхальні теми.

Швуес (П’ятидесятниця) — день, коли Бог на горі Синай дав євреям десять

заповідей. У цей день євреям не можна їсти нічого м’ясного.

;; Аналітичне дослідження тексту

;; Робота в групах

1 група

Проаналізуйте композицію твору.

1. Поясніть жанр твору — «юнацький роман».

2. Від чийого імені ведеться мова у творі? Як ви гадаєте, чому?

3. Яка тема твору?

4. Як побудована повість? Яку роль відіграє така композиція?

2 група

Проаналізуйте образ Шимека.

1. Доведіть, що хлопчик має надзвичайно поетичну душу. Яким

чином автор це показує? Наведіть приклади художніх засобів,

які використовує герой для зображення навколишнього світу.

2. Як ставиться Шимек до Бусі? До батьків?

3. Що змінилося в хлопцеві в 3–4 розділах порівняно з пер-

шими двома? Як ви гадаєте, чому?

4. Як характеризує героя остання розмова з Бусею?

3 група

Проаналізуйте образ Бусі.

1. Розкажіть, як дівчинка опинилася в родині батьків Шимека.

2. «Все любила Буся слухати, тільки не про зачаровану ца-

рівну…» Як ви гадаєте, чому?

3. Кажуть, що очі — дзеркало душі. Що ми можемо сказати

про душу дівчинки, бачачи її очі?

4. Розкажіть про ставлення Бусі до Шимека, до його батьків.

5. Чи залишилася дівчинка «зачарованою царівною»? Чому?

6. Чому Буся плакала під час останньої зустрічі з Шимеком?

4 група

Проаналізуйте образи батьків Шимека.

1. Якими перед нами постають батьки Шимека?

2. Як вони ставляться до Бусі? До Шимека?

3. Чи бачать вони красу навколишнього світу так, як діти? Чому?

4. Чому вони спокійно сприймають стосунки Шимека і Бусі?

5. Як і чому вони змінилися за час між від’їздом і приїздом

Шимека?

;; Заслуховування та обговорення результатів роботи груп

V. З акріплення нового матеріалу

;; Робота з епіграфом

Як слова епіграфа характеризують душевний стан Шимека

наприкінці повісті?

;; Проблемні питання

1. Чи могла доля героїв скластися інакше? За якої умови?

2. Чому так буває, що щирі, безпосередні душі з часом зміню-

ються? Як зберегти в собі ті кращі якості, що є в дітей, у до-

рослому житті?

;; Рефлексія

Чи справдилися ваші очікування від уроку?

VI. Ет ап інформув ання учнів про дом ашнє завдання,

інстру ктаж з його виконання

;; Завдання для всього класу

Скласти сенкани «Шимек», «Буся», Кохання».

;; Індивідуальне завдання

Підготувати переказ біблійної «Пісні пісень» — історії ко-

хання царя Соломона і пастушки Суламіфі.

Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (19.01.2018)
Переглядів: 2218 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: