Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із зарубіжної літератури 5 клас (нова програма)

Урок 27 Тема. Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Цінності дитинства та їх доля в дорослому житті

Мета: ознайомити з пригодами героїв повісті в наступних розділах, допомогти учням розібратися в перипетіях сюжету, характерах героїв та мотивах їхніх учинків; розвивати навички виразного читання, переказу прозових творів, характеристики героїв, коректного висловлювання оціночних суджень; виховувати найкращі людські якості,прагнення до самопізнання та самовдосконалення.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до повісті.

Теорія літератури: повість, герої літературного твору, художні засоби.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

- У дитинстві багато людей мріють про мандрівки в далекі, незвідані краї, про подвиги, про те, щоб стати героями, яких би всюди шанували і прославляли. Водночас діти придивляються до життя й бачать, на жаль, не лише доброту, геройство, благородство, сумлінну працю дорослих, а й п’яниць-нероб, злочинців, марнославних, боягузливих і підлих осіб, які завдають страждань оточенню.

Том і Гек, герої повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», випадково стали свідками страшного злочину. Їх дивує, що індіанця Джо, який нахабно неправдиво свідчив і підло переклав свою вину на іншого, Бог не скарав тут же, прямо на місці. Отже, дорослі не завжди дотримуються правил, яких навчають дітей і за порушення яких карають.

Друзі під впливом непорозумінь із дорослими та представницею прекрасної статівирішують утекти з дому на безлюдний острів, не думаючи про те, що відчуватимуть їхні близькі. Вони насолоджуються вільним життям, граються, уявляючи себе піратами. Їм навіть лестить те, що їх розшукують, бо поширилися чутки, що діти потонули, що за ними шкодують, вони не розуміють, якого страшного горя завдали своїм рідним.

Ось так тісно переплітається світ дорослих і дітей. Діти вчаться у старших, наслідують їх, а дорослі придивляються до дітей, адже ті бувають часто щирішими, спостережливішими, добрішими і сміливішими.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Розкажіть епізод із прочитаних самостійно розділів і поясніть, чому ви його виділили для себе.
  • Порівняйте два описи природи (один на початку перебування хлопців на острові, другий - у кінці), визначте їх характер і зробіть висновок.

«Був прохолодний сірий світанок, і глибока тиша, що панувала в лісі, навіювала відрадне почуття миру та спокою. Ніде не ворушився ані листочок, і жоден звук не порушував величної задуми природи. Серед листя й трави блищали намистинки роси».

«Шалений вітер із ревінням промчався лісом так, що все навколо аж застогнало. Сліпучі спалахи блискавок раз у раз осявали небо, лункі перекати грому не змовкали ні на мить. Раптом уперіщила страшна злива, і шалений буревій погнав її по землі суцільною запоною».

(Перший описує природу спокійною; другий опис – динамічний, загрозливий. Обидва підкреслюють настрої людей, нагадують дітям, що сили природи можуть бути грізними і небезпечними для них).

VI. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Словникова робота за запитаннями учнів.

2. Обмін враженнями, евристична бесіда

  • Які риси характеру виявив Том, коли помітив розгубленість Гека у церкві, адже за нього не було кому із рідних порадіти? (Уважність, співчутливість та милосердність – затримав Гека, підвів до тітки Поллі і попросив порадіти за нього. Тітка виявилась так само доброю і співчутливою до Гека).
  • Чому Томові, коли він щасливий повернувся з острова, дісталося багато «і стусанів і поцілунків»? (Тітка зраділа його поверненню але картала племінника за те, що він змусив її тривожитись пережити горе.)
  • Про що свідчить «віщий сон» Тома? (Про його бажання трохи похизуватися, відчути себе незвичайним.)
  • Як поводилися Том і Беккі? (Як дорослі, змушували один одного ревнувати.)
  • Що вчинив Альфред і для чого? (Залив книжку Томові чорнилом щоб помститися.)
  • Як Беккі поставилась до тогот, що випадково побачила через вікно? (Беккі побачила, що Альфред зіпсував підручник Тома, але вирішила змовчати, щоб Тома покарали.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок.

Знайдіть «третє зайве».

  • Алфред, Беккі, Том;
  • Сент – Пітерсберг, Міссісіпі, Вашенгтон;
  • Том, Гек, Сід.

Знайдіть те спільне, що об’єднує ці поняття.

VI. Домашнє завдання

Прочитати самостійно розділи ХХ – ХV; уміти переказувати характеризувати події, явища та героїв, художні засоби.

VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити одне із речень

  • На місці героїв повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» я б… .
  • Мені здалося … .
  • Мене вразило … .
Категорія: Конспекти уроків із зарубіжної літератури 5 клас (нова програма) | Додав: uthitel (19.01.2018)
Переглядів: 585 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: