Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із всесвітньої історії 6 клас (нова програма)

Урок № 37 Археологічні відкриття Мінойської та Ахейської палацових цивілізацій

Урок № 37

Археологічні відкриття Мінойської та Ахейської
палацових цивілізацій

Мета уроку: ознайомитися з цивілізацією острова Крит та історією Мікенської Греції; розглянути причини занепаду ахейських держав; дати уявлення про господарське життя і суспільні відносини в Греції в ХІ—ІХ ст. до н. е.; показати роль міфів як історичного джерела.

Обладнання: підручник, атлас, роздавальний та ілюстративний матеріал.

Основні терміни та поняття: Мінойська цивілізація, Ахейська цивілізація, герої, аеди, Троя, міфи Троянського циклу.

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати: учні зможуть: називати час розквіту Мінойської та Ахейської цивілізацій, час відкриття їх археологами; основні грецькі міфи, їх героїв, основні заняття греків, характерні риси Мінойської та Ахейської цивілізацій; показувати на карті територію Мінойської та Ахейської цивілізацій; наводити приклади культурних досягнень цього часу.

  1. . Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Завдання

Перелічіть основні заняття стародавніх греків.

Робота з картою

Покажіть на карті:

  1. Балканський півострів і моря, що його омивають;
  2. частини, на які Греція поділена горами.

III. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

План вивчення нового матеріалу

  1. Археологічне відкриття Мінойської цивілізації, її основні центри.
  2. Розквіт і занепад Мінойської палацової цивілізації.
  3. Перекази про ахейців.
  4. Археологічне відкриття Ахейської цивілізації, її основні центри.
  5. Розквіт і занепад Ахейської палацової цивілізації.
  6. Археологічне відкриття Мінойської цивілізації, її основні центри

Слово вчителя

Перший із Критських палаців був відкритий Артуром Евансом у Кноссі. За переказами, тут розташовувалася головна резиденція легендарного володаря Криту — царя Міноса.

Сер Артур Еванс народився в 1851 р., здобув освіту в найкращих навчальних закладах Великої Британії. За фахом історик, він найбільше цікавився стародавніми системами письма. Особливо його зацікавили знаки, знайдені Генріхом Шліманом при розкопках Тірінфу і Мікен. Їх дослідження привело його на острів Крит, де від теорії археології він перейшов до практики і в 1900 р. почав розкопки. За два тижні Еванс знайшов славетний Кносський палац. Він уражав своїми розмірами і вишуканістю. Про багатство його мешканців свідчили комори палацу: глеки для зберігання олії, знайдені в них, у сукупності мали ємність 75 тис. літрів. Стіни палацу, кераміка були вкриті розписом, на якому зображувалося населення Криту. Парадоксально, що в Кносському палаці не було знайдено жодного зображення воїна: люди на фресках грають, займаються гімнастикою, ведуть господарство, полюють, одним словом, насолоджуються мирним і спокійним життям. Еванса вразила наявність у палаці каналізаційної системи (знову каналізація в Європі з’явиться лише через 4000 років).

Головним питанням, яке ставив перед собою Еванс, було з’ясування причин загибелі цієї цивілізації. Ученим того часу було відомо, що Крито-Мікенська цивілізація загинула в результаті двох навал: ахейської і дорійської. Однак археологічні знахідки свідчили про практично миттєве знищення критської культури. Відповідь Еванс знайшов завдяки випадку: 26 червня 1926 р. на Криті стався землетрус, який і наштовхнув Еванса на думку, що саме цей природний катаклізм міг спричинити такі наслідки. І справді, нині вчені вважають, що причиною остаточної загибелі Критської цивілізації був землетрус, викликаний виверженням вулкана на сусідньому острові Фера, а також хвиля-цунамі, що утворилася в результаті цього катаклізму. Острів Фера був зруйнований на дві третини.

  1. Розквіт і занепад Мінойської палацової цивілізації

Варіант 1

Робота з підручником

Опрацюйте відповідний матеріал підручника і дайте відповіді на запитання.

  1. На який період припадає розквіт Критської цивілізації?
  2. Які факти підтверджують існування розвинутої цивілізації на острові Крит?
  3. Які причини призвели до занепаду цієї цивілізації?

Варіант 2

Слово вчителя

Розквіт Мінойської цивілізації припадає на XVI — першу половину XV ст. до н. е. У цей час Крит забудовується неперевершеними палацами. Як уважають учені, у цей час Крит був об’єднаний під владою царів Кносса і став єдиною централізованою державою. Про це свідчить мережа зручних широких доріг, прокладених по всьому острову, а також відсутність укріплень у Кноссі та інших палацах (вони були б потрібні, якби господарі палаців вороже ставилися один до одного). Імовірно, що об’єднання Криту навколо Кносського палацу здійснив відомий за переказами Мінос. Грецькі історики вважали Міноса першим володарем моря. Про нього говорили, що він створив великий військовий флот, викорінив піратство і встановив контроль над усім Егейським морем. Цей переказ має під собою і достовірне підґрунтя, підтверджене археологічними знахідками. Мінойські колонії і торговельні факторії виникали на узбережжі Малої Азії, на острові Родос. У цей самий час мешканці Криту вели торгівлю з Єгиптом і державами сирійсько-фінікійського узбережжя.

У середині XV ст. до н. е. ситуація різко змінилася. На Криті сталася катастрофа: майже всі палаци і поселення були зруйновані. Причини катастрофи остаточно не з’ясовані. Із того часу занепад Мінойської цивілізації стає необоротним процесом.

  1. Перекази про ахейців

Робота з підручником

Опрацюйте відповідний матеріал підручника і дайте відповіді на запитання.

  1. Коли на території Греції з’явилися ахейські племена?
  2. Як вплинула на розвиток ахейських племен культура острова Крит?
  3. Де виникли перші держави на території Стародавньої Греції?
  4. Хто стояв на чолі держави?
  5. Кому належала земля?
  6. Які ремесла розвивалися в ахейців?
  7. Які причини занепаду ахейських держав?
  8. Археологічне відкриття Ахейської цивілізації, її основні центри

Слово вчителя

До подій, викладених у поемах Гомера, не завжди ставилися як до історично вірогідних фактів. У другій половині ХІХ ст. сумніви в реальному існуванні Гомера переносилися й на відомості, які дійшли до нас у його творах. Але була в ті часи людина, яка вірила у правдивість усього, про що писав Гомер. Цю людину звали Генріх Шліман. Коли він був семирічним хлопчиком, то пообіцяв батькові: «Коли я виросту, я знайду Трою і скарби царя».

Із цією вірою мільйонер Генріх Шліман вирушив на сорок шостому році життя у свою подорож до царства ахейців. У 1870 р. почалися розкопки на пагорбі Гіссарлик у Малій Азії, під час яких археологи знайшли кілька культурних шарів поселень на місці Трої. Шліман уважав, що Троя була в другому знизу культурному шарі. І лише незадовго до його смерті було доведено, що він припустився помилки. Троя була не в другому шарі, а значно вище. Коштовності, які Шліман знайшов під час розкопок, теж належали не цареві Пріаму (як думав археолог), а цареві, який жив за тисячу років до Пріама.

У галузі археології Шліман досяг трьох вершин — відкрив «скарби царя Пріма», царські поховання в Мікенах, поселення в Тірінфі. Завдяки розкопкам Шлімана, а також тим відкриттям, які зробив на Криті на десять років пізніше англійський археолог Артур Еванс, поступово почали вимальовуватися обриси давньої цивілізації, поширеної колись у всьому Середземномор’ї.

  1. Розквіт і занепад Ахейської палацової цивілізації

Робота з підручником

Прочитайте відповідний матеріал підручника і складіть план.

План

  1. Період розквіту мікенської культури.
  2. Поховання царів.
  3. Пам’ятки архітектури: Левова брама, царський палац.
  4. Основні заняття мікенців.
  5. Участь мікенців у війнах.
  6. Причини загибелі мікенської культури.

Прийом «Евристична бесіда»

  1. Які причини викликали загибель відомих вам могутніх держав давнини?
  2. Як ви вважаєте, чи існували причини для протиріч у мікенському суспільстві?
  3. Чи були в мікенців зовнішні вороги?
  4. Якими, на вашу думку, були причини занепаду ахейських держав?

Висновок учителя

На межі ХІІІ—ХІІ ст. до н. е. Мікенська цивілізація зазнала страшного удару — величезні маси варварських племен північнобалканського регіону ринули на південь, у багаті й квітучі області Середньої Греції та Пелопоннесу, а також у Малу Азію. Швидкий розпад найбільших мікенських держав, що настав за цією катастрофою, пояснюється не стільки силою натиску північних варварів, скільки слабкістю внутрішньої структури самого мікенського суспільства.

  1. . Закріплення і систематизація вивченого матеріалу

Запитання і завдання

  1. Де виникла найдавніша європейська цивілізація?
  2. Із яких джерел ми дізналися про Критську цивілізацію?
  3. Яку роль відіграють міфи у вивченні стародавньої історії?
  4. Розкажіть про Мікенську цивілізацію.
  5. Як вплинуло на розвиток Греції переселення дорійців?

V. Підсумки уроку

Висновки

Міфи — це розповіді про богів, героїв, демонів, духів, що відбивають фантастичні уявлення давніх людей про світ, природу і людське життя.

Найбільш значний слід у світовій культурі залишили міфи Стародавньої Греції.

Міфи можна розглядати як історичне джерело; вони стали основою для розвитку літератури, надихнули на створення безсмертних шедеврів майстрів образотворчого мистецтва.

Після занепаду критської культури найбільш яскравим прикладом розвитку цивілізації стала мікенська культура, часом розквіту якої вважають XV—ХІІІ ст. до н. е.

Мікенська культура загинула в результаті завоювань дорійців.

Незважаючи на занепад і застій в ХІ—ІХ ст. до н. е. грецьке суспільство внутрішньо готувалося до нового злету; багато в чому цьому сприяло поширення заліза (завдяки дорійцям).

  1. . Домашнє завдання

Опрацюйте відповідний матеріал підручника.

 

Категорія: Конспекти уроків із всесвітньої історії 6 клас (нова програма) | Додав: uthitel (08.03.2018)
Переглядів: 988 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: