Головна » Статті » Конспекти уроків для середніх класів » Конспекти уроків із української літератури 7 клас (нова програма)

Урок № 53 О. Ольжич. «Захочеш — і будеш»

Урок № 53

О. Ольжич. «Захочеш — і будеш»

Мета: ознайомити учнів із твором письменника; допомогти усвідомити ідейно-художні особливості поезії; розвивати навички виразного читання, коментування ліричного твору, визначення теми, основної думки, порушених проблем

Очікувані результати: учні знають про творчість поета О. Ольжича, його патріотичну діяльність; коментують власне розуміння твору, усвідомлюють роль і значення гуманізму в розвитку людства й духовності кожної людини.

Теорія літератури: ліричний твір, ідея, художні образи, художні засоби.

Обладнання: портрет поета, видання твору, ілюстрації до нього

Тип уроку: комбінований.

  • I. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

Вступне слово вчителя.

Українська історія багата на великі й героїчні моменти, але достатньо в ній і темних та болючих сторінок, що їх воліли б ми вирвати й не мати в цій великій книзі, з якої народ має вчитися славних і добрих діл. Та суспільство не повинно боятися глянути правді в лице, зокрема в тій хвилині, коли дійсність вимагає, щоб її бачити тверезо, а не через рожеві окуляри ідилії. Про це будемо говорити на сьогоднішньому уроці.

  • IІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

  1. Складання психологічного портрета О. Ольжича.

(О. Ольжич — патріот, розумна, високоосвічена людина, мужній, оптимістичний, діяльний та ін.)

  1. Виразне читання поезії «Господь багатий нас благословив», коментування її, читання напам’ять.
  • ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
  1. Ознайомлення з біографією письменника.

(Можна подати біографію письменника у вигляді тез, які починаються зі слів: «— Чи знаєте ви, що…».)

— …Життя Ольжича було коротким, закритим для багатьох, але надзвичайно яскравим.

— …Син одного з найвідоміших українських поетів Олександра Олеся (Кандиби) народився в Житомирі.

— …За спогадами сучасників, Олег був улюбленцем батьків, родичів, сусідів. Рано виявив неабиякі здібності: у три роки вже вмів читати, у п’ять написав п’єсу з козацького життя, добре малював, грав на фортепіано й скрипці.

— …Українська революція 1917–1920 рр. та її поразка зробила для Олександра Олеся неможливим життя на Батьківщині, тому у 1923 р. він переїхав до батька, що жив тоді під Прагою. І хоча позаду залишилося голодне, суворе й небезпечне життя в Києві, юнак не міг забути кров, насильство, жорстокість, братовбивство.

— …На початку 1925 року Олег став студентом філософського факультету Карлового університету в Празі — одного з найстаріших вишів Європи. Там обдарований юнак захоплюється археологією та теорією мистецтв.

— …У 23 роки Олег Кандиба здобуває докторський ступінь від філософського факультету Карлового університету.

— …Брав участь у багатьох археологічних розкопках, зокрема на Балканах. Отримав посаду доцента в Гарвардському університеті (США) і 1938 року заснував там Український науковий інститут.

— …На початку радянсько-німецької війни переїхав до України разом із буковинським куренем і прибув до Києва з поетами Оленою Телігою та Іваном Ірлявським.

— …Гестапо, що під корінь нищило українське підпілля, довгий час не могло дістати О. Ольжича. Саме Олег у листопаді 1941 року організував грандіозне відзначення чергових роковин трагедії під Базаром, на яке зібралися десятки тисяч українців і де вперше за довгі роки бездержавності майоріли українські національні прапори й на весь голос лунали заклики до відновлення незалежності України. (Довідка: бій поблизу села Базара — бій, що відбувся 1921 року поблизу сучасного села Базар Житомирської області. У ході цієї битви в боротьбі з більшовиками зазнала поразки Волинська група Армії УНР.)

— …Уже в роки війни О. Ольжич здобув славу національного героя.

— …До сьогодні не з’ясовано всіх обставин загибелі О. Ольжича. Відомо, що трагедія сталася влітку 1944 року. У Львові на конспіративній квартирі по вулиці Личаківській, 32, Ольжича схопили гестапівці. Як особу особливо небезпечну для Рейху, його одразу ж було направлено на допит у Берлін, а згодом — до концентраційного табору Заксенґаузен. У концтаборі О. Ольжич зазнав страшних поневірянь. Випробувавши на ньому всі свої звірячі методи катування, фашисти так і не змогли довідатися про підпільні структури ОУН. О. Ольжич загинув у в’язниці, прикутий до бетонної підлоги. Тіло героя спалили в крематорії.

  1. Словникова робота.

Вóтще — даремно.

Лíтеплий — теплий.

Розверзáється — розкривається.

Самопосв я´та — присвячення себе якійсь справі, комусь.

  1. Обмін враженнями щодо прочитаного. Евристична бесіда.

— Який настрій, які думки навіює поезія Олега Ольжича?

— Що нового вніс у літературу Ольжич? (Поет створив героїчний образ сильної людини, героя-трагіка, героя-оптиміста, він вірив у незбагненну силу, високі потенціальні можливості українців у боротьбі за національне визволення й відродження української державності.)

  • ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
  1. Завдання пошуково-дослідницького характеру.

Випишіть із тексту цитати, які найбільше сподобалися, визначте їхню роль у розкритті теми та ідей поезії.

Орієнтовна відповідь

Захочеш — і будеш. В людині, затям,
Лежить невідгадана сила.
Навчишся надать блискавичність думкам
І рішенням важкість каміння.

Людина має в собі невичерпні сили, про які вона навіть не здогадується. Безмежна її любов до батьківщини, мужність, з якою вона захищає свій край, готовність до самопожертви. Особливо це характерно для нашої багатостраждальної України, душі народу якої часто не збагнути іншим.

  1. Творча робота.

Складіть асоціативний ряд до слова «патріот».

Зразок

Патріот — Батьківщина, волонтер; людина, яка поважає традиції, історію, культуру; захисник, дім, любов...

  • V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

Уміти виразно читати вірш О. Ольжича «Захочеш — і будеш», робити ідейно-художній аналіз поезії, вивчити напам’ять (за бажанням).

  • VІ. Підсумок уроку

Проблемне питання.

— Чи вірите ви, що доля держави — у руках молодих патріотів?

Категорія: Конспекти уроків із української літератури 7 клас (нова програма) | Додав: uthitel (08.03.2018)
Переглядів: 3159 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: