Головна » Статті » Класному керівникові » Виховні заходи

Тема : «Я єсть народ, якого Правди сила ніким звойована ще не була!»

Тема : «Я єсть народ, якого

Правди сила ніким звойована ще не була!»

 

Мета уроку:

  • формувати у школярів ціннісного ставлення до Батьківщини; шанобливого ставлення до трудових та ратних подвигів співвітчизників;
  • розвивати в учнів почуття гордості за славне минуле рідного народу, національної самосвідомості та громадянської активності;
  • наставляти на зміцнення єдності і дружби всіх народів, що проживають на території України;
  • виховувати патріота, який знає і поважає традиції свого народу, трудівника, люблячого свою землю, громадянина, готового захищати свою Батьківщину; прагнення примножувати своєю працею здобутки українського народу.

 

Очікувані результати:

  • формування ціннісного ставлення до держави, українського народу, його мови, звичаїв і традицій;
  • розширення знань учнів про історичне минуле України;
  • усвідомлення цінності людського життя та тих складових частин, які впливають на нього, роблять його багатогранним, плідним і корисним.

 

Форми заняття:

  • філософський діалог;
  • полемічна бесіда;
  • круглий стіл;
  • дискусія.

 

Обладнання до уроку:

Державні символи України; плакат із висловами відомих людей про Батьківщину; хліб, сіль, український рушник, колосся пшениці, букет осінніх квітів, портрети відомих українців, карта України і Черкаської області.

 

Хід уроку:

Зацвітає калина,

Зеленіє ліщина,

Степом котиться диво-луна,

Це моя Україна,

Це моя Батьківщина,

Що, як тато і мама, одна.

А. Камінчук

 

 

До учителя!

Тема патріотизму – нині актуальна, нагальна тема для вітчизняної педагогіки. Як пробудити в дитині почуття любові до Батьківщини? Саме «пробудити», тому що воно є в кожній душі, і треба його посилити точним, чистим тоном. Не можна змусити любити Вітчизну. Любов треба виховувати. Саме ця аксіома має бути найпріоритетнішою на Першому уроці цього навчального року. Всі педагогічні методи, підходи, вправи мають нести силу виховання патріотизму, єдності і братерства.

Питання не в тому, що кожного уроку ми звертаємо на виховання особливу увагу, сьогодні дуже важливо ще раз підкреслити, що будь-яка країна розсиплеться на порох, якщо її громадян не об'єднує прихильність до землі, на якій вони живуть, бажання зробити життя на цій землі краще. Ми звикли пишатися ратними подвигами нашого народу, але перемоги у війнах не завжди роблять країну багатою і щасливою. Ми справедливо пишаємося нашою культурою, але чомусь вона не завжди захищає нас від аморальних кроків, не позбавила нас від хамства, брутальності, і навіть вульгарності. Можливо, підстави для нашого патріотизму лежать не тільки в історії, а й сьогоднішній повазі до себе як до вільних і повних творчої енергії людей, розумінні сусідів, які спокон віків жили і творили поряд з нами, вмінні заради кращого майбутнього спільно будувати громадянське суспільство на ідеях добра, підтримки, чуйності і милосердя.

 

 

Ми пропонуємо одне із питань для обговорення:

що може єднати сучасне населення України?

А відповіді, звичайно, будуть у кожного різні. Яку вправу Ви оберете, залежить від Ваших вподобань, лише пам’ятайте, ми ні на хвилину не можемо забути, що у кожного з нас лише одна Батьківщина, і наше з Вами покликання – бути громадянином, патріотом цієї землі, шанувати традиції, історію свого народу, поважати її закони. Ми народ України, сини та дочки однієї Батьківщини, і попри всі негаразди, ми маємо жити в мирі і злагоді, любові й повазі один до одного, навчитися вибачити і бути людьми з великої літери.

Філософський діалог: «Патріотизм єднає народ України»

Вступна частина

Ресурсний центр ГУРТ – національний центр суспільної інформації та експертизи (Київ, Україна, джерело доступу: http://gurt.org.ua/gurt/ ) у 2014 році провів опитування: Любов до Батьківщини вустами молоді. Молоді люди були із різних куточків України і кожний із них по-своєму визначився із відповіддю.

Основна частина

Ознайомтеся із відповідями. Визначте три, які, на Вашу думку, є найголовнішими для Вас. Поясніть свій вибір і наведіть власні приклади.

  • патріотизм – це любов до Батьківщини (Катерина Габак, донеччанка);
  • патріотизм – це стійка підсвідома асоціація себе з рідною країною (Олег Панфілович, киянин);
  • патріотизм – це любов і відданість. Батьківське почуття, масштабоване з родини на всю країну (Євген Сойкін, одесит);
  • патріотизм у мене проявляється в допомозі іншим людям (Андрій Кужель, чернігівець);
  • патріотизм для мене – це об’єднуватися. Коли почуття національної чи навіть просто людської гідності не залишає місця байдужості (Юлія Дрозд, киянка);
  • патріотизм – це робити свою роботу добре… Це бути ефективним і бути на своєму місці. Це знати свою мову, свою історію і мати почуття національної гідності. Мати активну позицію і позицію діяльну (Ростислав Галелюк, закарпатець).

Заключна частина

Не ми в Україні, а Україна в нас – це і є формула нефантомного, а справжнього патріотизму. Звідти всі наші прапори, жовто-блакитні стрічки, співання гімну, вишиванки. І звідти – підтримка, допомога, співчуття.

Круглий стіл: «Патріотизм – знак запитання чи оклику»

Питання для обговорення:

  • Чи можна виховати патріота?
  • З якого віку можуть проявлятися патріотичні почуття? Які їх витоки?
  • Як ви можете проявити свої патріотичні почуття, зараз і в майбутньому?
  • Чи можна пишатися своєю країною? Коли Ви відчували це почуття? За країну? За себе?
  • Що ТИ можеш зробити, щоб жителі нашої країни частіше відчували гордість за неї?

Полемічна бесіда: «Що таке патріотизм?»

Питання для обговорення:

Патріотизм – це мода чи самосвідомість нації, що прокидається?

Учні об’єднуються у дві групи. Вони працюють над тезами, обговорюють, добирають приклади. Час на обговорення – до 10 хв. Потім кожна із груп представляє результати власної роботи і проходить обговорення у загальному колі.

Теза для першої групи: «Патріотизм – це мода. Зараз стало модно і вигідно (в моральному і матеріальному відношенні) бути патріотом і заявляти про це».

Теза для другої групи: «Патріотизм – природне почуття кожної нормальної людини. Сучасна українська молодь пишається своєю країною».

 

Словник:

Єдність – певний взаємозв'язок предметів, процесів, який утворює цілісну систему взаємодії, внутрішньо стійку до змін і, в той же час, може створювати більш широку систему, в кінцевому рахунку, – у складі нескінченної в часі і просторі світу.

 

Національна ідея – це чітко сформульований спільний інтерес абсолютної більшості громадян, який об’єднує їх на шляху до спільної мети.

 

Національна ідея – це фундаментальна ідея, за допомогою якої досягається єдність дій різних соціальних груп.

 

Національна ідея – це ідентичність і модернізація. Тобто – розвиток, збільшення кількості українців – красивих, здорових, розумних та духовних, завоювання конкурентних позицій у своєму регіоні й світі, утримування духовного потенціалу... Ми повинні зберегти себе в кращій формі, яка нам дісталась за цивілізаційні періоди, і примножити той спадок (Лариса Івшина, головний редактор газети «День»).

 

Напевно найхарактернішим для кожного українця є життєве кредо «Зроби себе!». Можливо це і є серцевиною нашої «національної ідеї», яка формує будь-який народ, виділяє його з інших, є базисом розвитку, процвітання держави і культури, гарантом «довголіття» нації (Володимир Білецький, головний редактор аналітичного журналу «Схід»).

 

Патріотизм (із грец. – співвітчизник, Батьківщина, Вітчизна) – це любов та відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її інтересам (Великий тлумачний словник).

 

Патріотизм – любов до батьківщини, яка включає в себе готовність постати на її захист та діяти в її інтересах. Патріотизм часто плутають з націоналізмом, але патріотизм є значно давнішим поняттям і несе набагато менше теоретичне навантаження. Націоналізм передбачає, що народи існують як реальні і чітко окреслені цілісності; патріотизм же, з іншого боку, може означати просто прив’язаність до певної місцини або способу життя і не потребує ніякої абстрактної ідеї «країни» (Енциклопедія політичної думки).

 

Соборність – морально-філософський і соціальний принцип, фундаментальними положеннями якого є: відповідальність усіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток.

 

Вправа «Моє село (місто) на карті»

Можна все на світі вибирати сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.

В.Симоненко.

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

Є різні вправи для об'єднання, а ми пропонуємо одну із них – розфарбувати своє село чи місто на карті Черкаської області чи України.

Для роботи:

карта Черкаської області, (або України), різнокольорові олівці (фломастери, маркери), ватман. Для колоритності можна використовувати різні символи єднання: калину, колосся, узори вишиванок тощо.

Площа нашої країни – 603 628 км², Черкаської області – 20 900 км². Розфарбуте своєю відміткою одну з точок нашої рідної землі, які разом перетворять карту на блакитне небо і золоте поле. Тільки разом ми доведемо, що наша країна – Єдина!

 

Замість висновку

Жінку у багатьох народів вважають берегинею роду. Щоб процвітати господі – треба господаря і господиню, щоб вберегти рід від розбрату – треба берегиню, щоб зберегти Україну – треба бути українцями, не хохлами, малоросами, новоросами, а українцями – патріотами своєї Батьківщини!

Молитва за Україну:

Нам милосердя, Господи, подай,

До всіх страждущих і незахищених,

Ми ще від страху і злі, і сліпі,

В душах у нас ще багато, що знищено.

Благослови рід людський на Добро!

Душі відкрий нам до злагоди й миру!

Щоб на Вкраїні незгод не було,

Нас сохрани! І спаси! І помилуй!

Категорія: Виховні заходи | Додав: uthitel (06.10.2018)
Переглядів: 410 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: