Головна » Статті » Класному керівникові » Години спілкування

Година спілкування: Правопорушення. .

Тема. Правопорушення.

Мета: продовжити знайомство учнів із правовими по-няттями; довести, що треба вміти користуватися

правами і виконувати обов’язки.

обладнання: роздавальний матеріал (картки, на яких запи-сані різні ситуації, для творчої роботи «Хороший

міліціонер»); Конституція України.

Хід заняття

Слово вчителя.

Мудрі люди здавна мріяли про запровадження в державі

такого закону, який об’єднав би всіх громадян незалежно

від вмісту їхнього гаманця, віку чи кольору шкіри. А здій-снювати його мала така держава, яка бажала б бути міцною,

а свій народ хотіла б бачити заможним і щасливим. Упер-ше таку мрію здійснили американці. Двісті років тому вони ухвалили Конституцію. Конституція — це закон про де-ржавний устрій та стосунки між громадянами та державою, себто народ зобов’язаний дотримувати закону, а держава повинна допомагати йому в обстоюванні прав і свобод.

У Конституції України статті, які наділяють нас права-ми і свободами, містяться в другому розділі (учитель читає

статті з Конституції України):

• В Україні всі люди вільні й рівні у своїй гідності та

правах.

• Кожному з нас гарантовано право на висловлювання

власних думок через газети, радіо чи телебачення,

на одержання середньої освіти, на безкоштовне лі-кування, на вибір релігії, на відпочинок, на захист

у суді.

Розділ про права людини — один із найважливіших

у Конституції. Таких прав дуже багато — на життя, житло,

харчування, медичну допомогу, знання, відпочинок.

Право — система норм поведінки, встановлена в су-спільстві.

Обов’язок — те, що слід безумовно, неодмінно вико-нувати.

Обов’язком усіх громадян України є неухильне дотри-мання Конституції та законів нашої держави, повага до прав

і свобод, честі та гідності інших громадян.

Хоча більшість людей нашої країни поважають зако-ни, однак часто трапляються і їх порушення. Порушення

законів бувають різні. Деякі з них не мають серйозних на-слідків. Серйозні правопорушення називають злочинами,

а людей, які їх чинять,— злочинцями.

Провина — вина; проступок — порушення правил пово-дження; злочин —проступок, який карається законом.

Злочин — суспільно небезпечна дія з порушенням

установлених правил і норм поведінки, яка заподіює лю-дям зло.

Правопорушення — це антигромадський учинок, який

заподіює шкоду суспільству та іншим людям.

вправа «мікрофон».

До чого веде порушення правил і законів?

Слово вчителя.

Уряд повинен піклуватися про те, щоб громадяни дотри-мували закони. Порушників чекає покарання. Міліція, суди

і в’язниці покликані стежити за виконанням законів. Усі ці

органи складають систему правопорядку.

Для того щоб розв’язати правові конфлікти, розкри-ти злочин, визначити міру покарання злочинцю, створені суди.

Судити людей — річ непроста. Адже для того щоб суд

міг розслідувати справу, необхідно спочатку затримати того,

хто підозрюється у скоєнні злочину, вивчити всі факти на

місці злочину, а вже потім у суді доводити вину чи невин-

ність підозрюваного. Усе це робить міліція — правоохорон-ний орган влади.

Більшість людей, визнаних винними в здійсненні не-значних злочинів, повинна сплатити штраф. Деякі можуть

бути примушені виконувати суспільні роботи, тобто відпра-цювати певний час на користь суспільства. Іноді порушни-ків (особливо малолітніх) відпускають на поруки, тобто ви-носять умовне покарання. Протягом установленого терміну

за поведінкою такої людини спостерігає і допомагає їй по-радами спеціальний інспектор.

За більш серйозні злочини людину можуть відправити

до в’язниці. Мета вироку — покарати злочинця й ізолюва-ти його від суспільства. Крім того, у в’язницях осуджених

прагнуть перевиховувати. Їх навчають якого-небудь ремес-ла, щоб після звільнення вони могли знайти роботу і не взя-лися за старе.

У минулому за такі страшні лиходійства, як вбивство,

у більшості країн злочинців страчували. У наш час смертна

кара відмінена більш ніж у 80 країнах. Проте смертний ви-рок все ще виконується в багатьох державах.

Усі країни живуть за законами, які регулюють відносини

між людьми, визначають їх відношення до чужої власності

й до держави. Злочин — це дія, яка йде врозріз із кримі-нальним правом держави.

Упродовж століть у багатьох країнах світу деякі про-типравні дії завжди розцінювалися як злочини. Убивства

й інші форми беззаконного позбавлення життя є злочинами.

Так само характеризуються напади й інші форми насильства

над людиною, включаючи зґвалтування та інші сексуальні

посягання. Крадіжка, грабіж, крадіжки із зломом, умисне

псування власності, шахрайство і фальсифікація — усе це

вважається злочином.

У деяких випадках відмова від своїх обов’язків рівно-сильна злочину. Свідома зневага турботою про дитину, яка

призводить до її страждань, є злочином.

Творче завдання «добрий міліціонер».

Учитель поділяє учнів на 5—6 груп і роздає їм картки,

на яких указані різні ситуації, наприклад:

• з дому втік хлопчик;

• тато б’є свого сина;

• на вулиці побилися підлітки і т. д.

Учні розробляють план дій хорошого міліціонера в цих

ситуаціях. Група, що розробила найвдаліший план, наго-роджується призом.

Бесіда.

Чим професія міліціонера відрізняється від інших про-фесій?

Чи були в житті вашої сім’ї випадки, коли ви звертали-ся за допомогою до міліціонера? Як ви думаєте, міліціонер

учинив правильно в цих випадках? Що б ви зробили на його місці?

Що необхідне для того, щоб стати хорошим міліціонером?

Хто повинен допомагати міліціонеру в його роботі?

Чи повинні жителі міста допомагати міліціонеру? Чи

були у вашому житті випадки, коли ви прийшли на допо-могу міліціонеру?

Чи любите ви дивитися фільми про міліцію? Що в цих

фільмах вам якнайбільше подобається?

вправа «мікрофон».

Що ми відносимо до злочинів? Чи відповідають діти за

скоєні злочини?

Слово вчителя.

Одним із найпоширеніших і найнебезпечніших злочинів є крадіжки, хуліганства.

Хуліганство — це навмисні дії особи, що грубо порушує

порядок і виражає явну неповагу до суспільства. Форми

хуліганських дій можуть бути найрізноманітнішими: не-цензурна лайка, бійки, безпричинні погрози, пошкодження

майна. Міра покарання — позбавлення волі до одного року

або виправні роботи до двох років. А злісні хуліганства ка-раються від одного до п’яти років. За особливо тяжкі злочи-ни дитина сама несе відповідальність з 14 років. А до цього

відповідальність за протиправні дії дитини несуть її батьки,

а діти направляються у спеціальні установи.

А тепер послухайте оповідання Василя Сухомлинського

«Хлопчики розважаються».

У маленькому будиночку живе робітник. Йому потрібно

вставати рано-рано — о четвертій годині, йти до поїзда,

працювати декілька годин, а потім повертатися додому.

Одинадцята година вечора. На лавці, недалеко від бу-динку, де живе робітник, сидять три підлітки. Один із них

тримає в руках магнітофон. Він включений на повну гуч-ність. Гримить музика.

Робітник виходить з будинку. Він просить хлоп’ят:

— Вимкніть, магнітофон, ви ж спати не даєте.

Хлопчиська усміхаються. Один з них говорить:

— А ми сидимо біля свого будинку.

Робітник зітхнув і сказав:

— Ви — дикуни.

Запитання до учнів.

Чому деякі люди стають на шлях правопорушень?

Заключне cлово вчителя.

Поважайте закони своєї держави. Закон — це концентрація багатовікової мудрості й багатовікового добра. Закон

захищає і оберігає перш за все вас, вашу сім’ю, ваше щастя,

майбутнє ваших дітей. Порушувати закон — це однаково,

що рубати гілку, на якій ми сидимо.

Умійте скорятися закону, дисципліні, порядку, нормам

людського співжиття. Не будьте мовчазними спостерігача-ми порушення закону. «Якщо ти раз заплющиш очі на що-небудь, ти звикнеш заплющувати очі на все» (вислів, який

приписують Г. С. Сковороді).

Категорія: Години спілкування | Додав: uthitel (25.01.2018)
Переглядів: 593 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: