Головна » Файли » Презентації для середньої та старшої школи » Презентації до уроків фізики

Урок-гра «Електрика в нашому житті»
[ Викачати з сервера (3.00 Mb) ] 08.03.2018, 22:27

Урок-гра «Електрика в нашому житті»

 

Тема: Електричний струм. Бува i (интернет) 1

Мета: узагальнення та систематизація знань з теми «Електричний струм», пропагування наукових знань; створення позитивної мотивації до вивчення фізики як науки.

Очікувані результати: учні повинні вміти відтворювати систему знань з теми «Електричний струм» та застосовувати їх під час аналізу різних фізичних явищ та розв’язування задач різного типу.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

Наочність і обладнання: підручник, мультимедійне обладнання, комп’ютерна презентація, ноутбук (планшет або смартфон), підключений до мережі Інтернет — для кожної групи учнів; джерело струму, амперметр, вольтметр, гальванометр, ватметр, електрометр, реостат, ключ, лампа на підставці, секундомір, з’єднувальні проводи; картки для конкурсів «Розсипані слова», «Естафета», тесту «Так — Ні», емблеми різнокольорових капелюшків для рефлексії «Капелюшки, що думають».

Форма проведення: урок-гра.

 

Хід уроку

 

Талант виграє ігри,

а командна робота — чемпіонати. Бува i (интернет) 2

М. Джордан

І. Організаційний етап

Методична порада для вчителя щодо організація гри

1. Урок-гра проводиться після вивчення розділу «Електричний струм». Клас заздалегідь об’єднується у команди по п’ять-шість учасників (не більше п’яти команд); кожна команда обирає капітана, назву, девіз. Під час уроку учні розміщуються у кабінеті групами.

2. За один-два тижні до проведення уроку-гри капітан команди отримує перелік конкурсів із короткою анотацією.

3. Учням отримують домашнє завдання:

1) підготувати цікаві факти про використання електрики;

2) ознайомитися з правилами надання першої медичної допомоги постраждалому від ураження струмом;

3) підготувати фрістайл «Її величність — електрична лампа» (домашня заготовка).

4. У розробці уроку запропоновано вісім конкурсів. Для проведення уроку учитель може використати п’ять-шість за власним вибором, а може провести як позакласний захід з фізики, використавши всі конкурси.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель повідомляє, що на уроці учні будуть працювати в командах, а потім читає їм уривок із учнівського твору, який розміщено на сайті http://wkola.at.ua

Тема. Які переваги командної роботи порівняно з працею окремо взятого індивіда?

Ні для кого не є секретом, що більшості з нас у дорослому віці доводиться працювати, щоб заробляти собі на життя. Дехто вважає, що для співробітників важливо вміти працювати з іншими людьми, функціонуючи як частина команди, в той час як на думку інших, набагато важливішим є вміння працювати самостійно. На мій погляд, особлива роль у наші дні відводиться вмінню працювати в групі. Це сприяє якісному виконанню роботи та допомагає легше вписатися в сучасні умови життя.

Перш за все, працюючи в групі, Ви зможете більш якісно виконувати свою роботу. Як каже народна мудрість, «одна голова — добре, а дві — краще». Якщо у вас є команда людей, що працюють разом для досягнення єдиної мети, результат буде кращим. Немає двох людей, що думали б однаково, тому якщо у вас є група людей, що працює разом, то з великою ймовірністю може з'явитися ідея або рішення проблеми, про яке інші не здогадувалися.

Крім того, для людей сьогодні є необхідною можливість працювати в групі. Сучасне робоче середовище відрізняється від того, як це було в минулому. Бізнес сьогодні носить глобальний характер, для одного працівника майже неможливо покрити всі завдання, які повинні бути виконані. Ось чому так необхідно бути в змозі працювати в групі. У минулому, проявивши ініціативу й роблячи все на свій розсуд Ви, як правило, домагалися успіху, але в сучасну епоху бізнес вимагає групових зусиль.

Підводячи підсумок, є випадки, коли люди можуть краще справитися із завданням самотужки, однак сучасні умови життя вимагають функціонування підприємства, як єдиної команди, машини або добре злагодженого механізму. Тому навички роботи в команді набувають особливого значення в наші дні.

 

IІІ. Узагальнення та систематизація знань

1. Конкурс-розминка «Розсипані слова»

Команди отримують конверт з картками, на яких написано назви фізичних величин, їхніх одиниць, прізвища вчених, назви фізичних приладів. Необхідно розсортувати картки за категоріями: фізичні величини, одиниці фізичних величин, вчені-фізики, фізичні прилади.

Оцінюється швидкість та правильність виконання завдання. Кожна правильна відповідь — 1 бал. Команда, яка впоралась з завданням першою, заробляє 3 бали додатково.

ВідповідьБува i (интернет) 3

 

2. Конкурс капітанів команд

Учитель читає 12 тверджень одночасно для всіх гравців. Капітани мають погодитись або не погодитись зі змістом твердження, піднявши картку певного кольору: «так» — червону, «ні» — синю. Кожна правильна відповідь — 1 бал.

Інтерактивний тест «Так — Ні»

1. Електричний струм — напрямлений рух заряджених частинок. (ТАК.)

2. Одиниця сили струму в СІ — ампер. (ТАК.)

3. За напрям електричного струму в провіднику приймають напрям руху від’ємно заряджених частинок. (НІ.)

4. Силу струму в колі вимірюють паралельно підключеним до споживача електрики амперметром. (НІ.)

5. 1 кОм = 1000 Ом. (ТАК.)

6. Формула для визначення потужності електричного струму Eqn004. (ТАК.)

7. Одиниця потужності в СІ — 1 МВт. (НІ.)

8. Прилад для прямого вимірювання роботи електричного струму — електролічильник. (ТАК.)

9. Математичний вираз закону Ома для ділянки кола: Eqn004. (НІ.)

10. 1 мА = 0,01 А. (НІ.)

11. Сила струму при послідовному з’єднанні однакова в усіх споживачах струму. (ТАК.)

12. У разі збільшення довжини провідника його опір зменшується. (НІ.)

 

3. Конкурс «Люди науки»

Командний конкурс

Учитель читає відомості з життя видатних вчених-фізиків (для кожної команди інформація про одного вченого). В цей час на екрані демонструються фото цих учених. Бува i (интернет) 4

Команди мають назвати ім’я вченого й номер, під яким розташовано його портрет.

Правильна відповідь — 4 бали.

Факти з життя видатних вчених-фізиків

1. У 1785 році відкрив один із найважливіших законів електрики, використовуючи для цього крутильні терези. У 1736–1806 роках — інженер і фізик, засновник електростатики. (Відповідь: Шарль Кулон, фото № 2.)

2. Став академіком у 39 років за дослідження в галузі математики й хімії. В 1820 році відкрив закон взаємодії двох паралельних провідників зі струмами. Встановив, що струми одного напряму притягуються, а провідники зі струмами протилежного напрямку відштовхуються. Був відомий своєю неуважністю. Якось він із зосередженим виглядом варив у воді свій годинник 3 хвилини, тримаючи в руці яйце (Відповідь: Андре Марі Ампер, фото № 1.)

3. У 1827 році довів, що сила струму збільшується зі збільшенням довжини провідника і зменшується зі зменшенням площі його поперечного перерізу (Відповідь: Георг Ом, фото № 5.)

4. У 1823–1826 роках брав участь у навколосвітніх експедиціях на посаді фізика. Методом його досліджень був енергетичний підхід до електричних явищ. У1842 році встановив закон теплової дії електричного струму. (Відповідь: Еміль Християнович Ленц, фото № 4.)

5. Був лицарем Почесного Легіону, отримав звання сенатора і графа. Виступи цього академіка полюбляв слухати Наполеон. Винайшов електричну батарею (Відповідь: Алессандро Вольта, фото № 3.)

 

4. Конкурс «Фізики і лірики»

Учитель пропонує членам команд розділитися на «фізиків» (три особи) і «ліриків» (дві-три особи).

Завдання для «фізиків» Бува i (интернет) 5

Є таке обладнання: джерело струму, амперметр, вольтметр, гальванометр, ватметр, електрометр, реостат, ключ, лампа на підставці, секундомір, з’єднувальні проводи. Слід:

- вибрати обладнання, необхідно для проведення досліду з визначення роботи струму, що тече через електричну лампу протягом однієї хвилини;

- провести експеримент;

- розрахувати вартість спожитої лампою електроенергії. (Тариф: 1кВт∙год — 0,75 к.)

Ця частина конкурсу оцінюється в 15 балів.

Завдання для «ліриків» Бува i (интернет) 6

Написати сенкан на тему «Електричний струм».

Учитель пояснює правила написання сенкану та демонструє на екрані схему його написання.

Ця частина конкурсу оцінюється в 10 балів.

 

  1. 5. Конкурс «Естафета»

Командний конкурс

Команди отримують картки з назвами фізичних законів або формулами та конверт, у якому містяться смужки паперу з написаними на них формулами або математичними виразами законів. Бува i (интернет) 7

Перший учень дістає смужку з конверту та наклеює її у відповідну клітинку картки, узгодивши назву закону (або формулу) і його математичний вираз. Передає картку та конверт наступному учаснику.

Кожна правильна відповідь — 1 бал. Команда, яка швидше закінчить виконання завдання, додатково отримує 3 бали.

Відповідь: Бува i (интернет) 8

 

6. Конкурс «Капелюшки, що думають»

Командний конкурс

Учні розглядають зображені побутові електронагрівальні прилади (число приладів — за кількістю команд). Бува i (интернет) 9

Жеребкуванням вибирають певний прилад і, «одягнувши» капелюшок певного кольору (кожен учень одягає один капелюх), експромтом, одним-двома реченнями, розповідають про прилад.

Білий капелюшок — статистика. Фізичні основи роботи приладу.

Жовтий капелюшок — позитив. Яка користь приладу? Що він привніс у побутове життя людини?

Зелений капелюшок — творчість. Поетичний, компліментарний опис приладу.

Чорний капелюшок — негатив. У чому небезпека використання приладу?

Синій капелюшок — життєвий урок. Які правила безпечного користування приладом?

Конкурс оцінюється в 20 балів.

 

7. Конкурс «Дай пораду»

Для участі у конкурсі запрошуються два учасники команди. Вони мають провести інтернет-дослідження ринку побутової електротехніки, яку пропонують інтернет-магазини, і порекомендувати родині (дати відповідь, структуровану за методом «Прес»), який пилосос краще придбати (фірма-виробник, технічні характеристики тощо). Родина мешкає у трикімнатній квартирі площею 45 м2. Відомо, що в квартирі паркетне покриття підлоги, на підлозі лежать килими, в кімнатах багато м’яких меблів. Є домашній улюбленець — персидський кіт.

Тривалість дослідження три–п’ять хвилин. Конкурс оцінюється в 15 балів.

 

8. Конкурс «Цікаві факти»

У цей час інші члени команди беруть участь у конкурсі «Цікаві факти». Представники різних команд по черзі наводять цікаві факти про застосування електрики (домашні заготовки).

Наприклад:

1) Першу праску з електричним нагрівачем виготовив у 1882 році американець Генрі Сілі.

2) У 1929 році стає доступною для широкого кола споживачів перша «суха» електробритва Якоба Шика, винайдена ним у 1926 році.

3) Перший електричний ліфт фірми «Отіс» був змонтований в одному з нью-йоркських хмарочосів у 1889 році. Він піднімався на висоту 22 метри за 11 с.

4) Перший у світі ескалатор, спроектований бізнесменом із Нью-Йорка Джессі Рено, з’явився у 1894 році в Коні-Айленді (Нью-Йорк) як атракціон для туристів.

5) У 1912 р. компанія «Каділак» стала піонером у використанні єдиної електричної системи автомобіля, що включала стартер, запалювання й освітлення.

Якщо факти вичерпано, команда припиняє участь у змаганні. Переможе та команда, яка наведе факт останньою; вона додатково отримує 5 балів.

 

9. Конкурс «Її величність — електрична лампа!»

Учасники кожної команди показують домашнє завдання про «еволюцію» електричної лампи від дня її відкриття до нашого часу. Бува i (интернет) 11

Це може бути ігрова сценка, декламація написаного вірша, виконання пісні, комп’ютерна анімація, мультфільм, презентація тощо.

На розповідь відводиться до 3 хвилин. Конкурс оцінюється в 25 балів.

 

V. Підбиття підсумків уроку

Підраховуються бали команд, визначаються переможці. Бува i (интернет) 12

Учитель підбиває підсумок уроку, оцінює діяльність учнів на уроці.

 

VI. Домашнє завдання

Завдання учням Бува i (интернет) 13, 14

Учитель демонструє кілька фото з серії фотографій фотопроекту «Потемнілі міста» французького фотографа Тьєррі Коен.

Із 2010 року Коен активно взявся за фотопроект, в якому зображуються великі міста, і те, як вони будуть виглядати, якщо вимкнути електрику. Цікаво, що на фото Коена всі географічні дані дотримані дуже правильно і розташування зірок точно відповідає реальності. Щоб зняти зоряне небо будь-якого великого міста, фотограф вирушає в пустелю або інше неосвітлене місце, де розташовується потрібний йому фрагмент.

Учитель пропонує учням написати есе (вільний стиль: оповідання, казка, твір-роздум тощо) на тему «Якби електричний струм узяв відпустку…». Як епіграф радить взяти слова української письменниці Ірини Вільде (псевдонім Дарини Дмитрівни Полотнюк-Макогон): «Як би ми не зітхали до зірок, однак електричної лампочки не покидаємо».

 

 

Категорія: Презентації до уроків фізики | Додав: uthitel
Переглядів: 565 | Завантажень: 181 | Рейтинг: 0.0/0

Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Код *: